Patirčių mainai
Gegužės 28 d. Šiaulių regiono pertvarkos procesų ekspertė Eglė Jurkutė pakvietė Šiaulių rajono savivaldybės administraciją, „Kuršėnų šeimos namų“ atstovus į kelionę į Vilniaus miesto kompleksinių paslaugų centrą „Šeimos slėnis“ bei socialines dirbtuves „Rastis“. Prie šio vizito prisijungė Socialinės pasaugos ir darbo ministerijos Horizontalios politikos ir projektų valdymo grupės vyresnioji patarėja Rasa Genienė bei pertvarkos projekto vadovė Svajonė Rainienė.
„Kuršėnų Šeimos namai“ , socialinės dirbtuvės ir kompleksinis centras vaikams su negalia
Kelionės į Vilnių metu „Kuršėnų Šeimos namų“ atstovai pasakojo, kad įkurtose socialinėse dirbtuvėse dalyviai užsiima įvairiomis veiklomis: siuvimu, mezgimu, įvairių rankdarbių ir suvenyrų darymuaplinkos tvarkymo darbais, šiltadaržio statymu ir augalų auginimu bei priežiūra. Visos šios veiklos padeda dirbtuvių dalyviams didinti savarankiškumą, įsidarbinimo atviroje rinkoje galimybes, lavina ir palaiko jų bendruosius ir specialiuosius darbinius įgūdžius.
Taip pat, „Kuršėnų šeimos namai“ įgyvendina Europos sąjungos finansuojamą projektą „Kompleksiškai ir individualizuotai teikiamų paslaugų vaikams su negalia ir jų šeimos nariams prieinamumo užtikrinimas Šiaulių rajono savivaldybėje“, kurio tikslas – sudaryti sąlygas vaikams su negalia ir jų šeimos nariams gauti įvairiapusę socialinę, švietimo, sveikatos priežiūros pagalbą bei paslaugas.
Atsižvelgiant į individualiuosius poreikius, bus teikiamos kokybiškos ir savalaikės bendrosios ir specialiosios socialinės paslaugos, specializuotos pagalbos šeimos nariams paslaugos, vykdoma terapinė veikla. Planuojama, kad centras savo duris lankytojams atvers šių metų rudenį.
Vilniaus miesto kompleksinių paslaugų centras „Šeimos slėnis“
Iš Šiaulių atvykusi komanda pirmiausia aplankė Vilniaus miesto kompleksinių paslaugų centrą „Šeimos slėnis“, kurio vadovė Renata Rimdžiuvienė pasakojo, kad daugelį metų jie veikė kaip įstaiga, organizuojanti ir teikianti paslaugas kūdikiams bei vaikams, turintiems negalią. Įgyvendinant Vaikų globos sistemos pertvarką, „Šeimos slėnis“ reikšmingai išplėtė savo veiklos profilį, o kartu ir teikiamų paslaugų apimtį. Įstaiga tapo centru, kuris teikia kompleksines paslaugas šeimoms, auginančioms vaikus su negalia Vilniaus mieste ir regione. Visi įstaigą lankantys vaikai turi įvairiapusį ar mišrų raidos sutrikimą.
Šiuo metu čia teikiamos antrinio lygio vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugos ankstyvojo amžiaus (nuo gimimo iki 7 metų) vaikams: veikia dienos socialinės globos grupė vaikams su negalia iki 18 metų, teikiamos trumpalaikės socialinės globos (atokvėpio) paslaugos bei ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo paslaugos vaikams, turintiems negalią bei jų šeimoms. Vadovė ir jos suburta komanda noriai dalinosi sėkmingai įgyvendinamų veiklų subtilybėmis, pasidalino patarimais, kaip kokybiškai organizuoti veiklas, bei aprodė puikiai įrengtą materialinę bazę.
Tikri praktikai – socialinės dirbtuvės „Rastis“
Po susitikimo su „Šeimos slėnio“ komanda, pasisemti gerosios patirties komanda vykoį Vilniuje įsikūrusias socialines dirbtuves „Rastis“, vieną iš projekto partnerių. Šiose dirbtuvėse galima įgyti maisto gaminimo, keramikos, patalpų valymo arba aplinkos priežiūros įgūdžių. Susitikimo metu svečiai iš Šiaulių rajono domėjosi socialinių dirbtuvių paslaugos organizavimu bei paslaugos gavėjų motyvavimu jas lankyti. „Rastis” socialinių dirbtuvių paslaugą vykdo jau ketvirtus metus, tad turi sukaupę daug praktinės patirties, kuria noriai dalinosi. Susitikimo metu svečiai skanavo socialinių dirbtuvių dalyvių gamintus sausainius. Susižavėjimą kėlė ir įsigyta maisto gaminimo bei keramikos dirbiniams gaminti skirta įranga.
Ekspertė Eglė Jurkutė pabrėžia, kad dažnai gerosios patirties pasisemti vykstame į užsienį, tačiau ir pas mus, Lietuvoje, yra labai daug gerosios patirties pavyzdžių. Tokie vizitai išjudina ledus, o geroji patirtis iš analogiškas paslaugas vykdančių įstaigų įkvepia naujiems darbams.