Alytuje mokymus pradėjo trečia būsimų globėjų ir įtėvių grupė
Vaiko globa ar įvaikinimas – ilgo kelio pradžia, kuriuo sėkmingai eiti galima tik atsakingai pasirengus. Šeimoms, norinčioms dovanoti jaukius namus ir meilę bei rūpestį biologinių tėvų atstumtiems vaikams, padėti pasiruošę Alytaus vaikų globos namai.
„Labai džiaugiamės visais žmonėmis, kurie nusprendę savo meile dalintis su likimo nuskriaustais vaikais atėjo į globėjų ir įtėvių mokymus“, – sakė Alytaus vaikų globos namų socialinių programų koordinatorė, globėjų ir įtėvių rengimo programos (GIMK) mokytoja Daiva Žemaitaitytė.
Į trečią kartą Alytaus vaikų globos namų ir Alytaus miesto savivaldybės organizuojamus mokymu susirinko 12 alytiškių iš 7 šeimų..
Mokymai parengti pagal GIMK programą. Juos sudaro 10 užsiėmimų, kuriuose vyksta praktiniai mokymai su minimalia teorijos dalimi. Mokymų dalyviai kartą per savaitę vykstančiuose užsiėmimuose mokosi ne tik suprasti, priimti ir gerbti biologinę vaiko prigimtį, bet ir geriau pažinti patys save. Sėkmingai baigusiems mokymus, įteikiamos teigiamos išvados, kad jie gali tapti globėjais arba įtėviais.
Anot D. Žemaitaitytės, svarbiausias mokymų tikslas, kiekvienam, ketinančiam priimti į savo šeimą vaiką, leisti pačiam pajusti ir suprasti, ką išgyvena vaikas, netekęs biologinių tėvų bei padėti jam augti visaverčiu visuomenės nariu.
Aplenkia institucinę globą
Baigusieji globėjų mokymus ir gavę teigiamą išvadą, turi galimybę įsidarbinti socialiniais globėjais Alytaus globos namuose. Jiems bus mokamas 450 eurų, (atskaičius mokesčius) atlyginimas ir 304 eurų globos pašalpa.
Socialiniais globėjais gali būti 21–65 metų asmenys, turintys vidurinį (ir aukštesnį) išsilavinimą bei galimybes vaikais rūpintis savo namuose. Jie turi nedirbti kito darbo ir bet kuriuo paros metu į savo namus privalo priimti policijos ar vaiko teisių apsaugos specialistų atvežamus vaikus. Socialiniai globėjai vaiku rūpinsis 6 mėnesius ir ilgiau, kol vaiko teisių apsaugos tarnyba (VTAS) nuspręs, kad jau galima vaiką grąžinti į biologinę šeimą, įvaikinti arba skirti nuolatinę globą.
„Socialinių globėjų dėka praėjusiais metais nė vienas mažylis iki 3 metų, gyvenantis Alytaus mieste, nepateko į institucinę globą“, – teigė Alytaus miesto VTAS vedėja Žaneta Abromaitienė.
Anot jos, atsiranda vis daugiau žmonių, norinčių tapti įtėviais ar globoti vaikus. Per 2016 metus buvo parengta 14 globėjų, o pernai jau 20. Be to, nuo praėjusių metų pradėjo dirbti socialinės globėjos, savo namuose apgyvendinusios vaikus, kuriems buvo nesaugu gyventi tėvų namuose ir grėsė patekti į valdiškas globos institucijas.
Šiuo metu pas 5 socialines globėjas auga 8 mažieji alytiškiai, o 22 iš 56 Alytaus vaikų globos auklėtinių gyvena trijuose butuose įsteigtose šeimynose.
„Visiems vaikams reikia meilės, nesvarbu, kokioje šeimoje jie gimsta, nes tik patyrę gražius, šiltus jausmus, vėliau patys galės kurti sėkmingą gyvenimą ir mokės auginti savo vaikus“, – įsitikinusi D. Žemaitaitytė.
Paskatino meilė vaikams
Žemaitaitytės nuomone, lankyti globėjų paruošimo kursus žmones paskatina įvairios priežastys ir skirtingos gyvenimo aplinkybės, tačiau visus vienija noras padėti likimo nuskriaustiems vaikams, suteikti jų vaikystei kuo daugiau džiaugsmo ir gėrio, leisti pajausti, kad jie mylimi ir svarbūs.
Socialinės globėjos Juditos namuose krykštauja nė dvejų metukų neturinti mažylė. Visai neseniai dvi trejų ir ketverių metų sesutės, praleidę 9 mėnesius Juditos namuose, persikėlė gyventi į nuolatinių globėjų namus.
23 metus Alytaus specializuotuose kūdikių namuose išdirbusios ir sūnų su dukra užauginusios moters teigimu, jos sprendimui tapti budinčia globėja, pritarė ir ją visokeriopai palaikė abu vaikai. „Priimti į savo šeimą daug sukrėtimų išgyvenusius vaikus didelė atsakomybė, reikalaujanti ir žinių, ir kantrybės, tačiau jų šypsenos, džiaugsmas ir teigiami elgesio pokyčiai, atperka įdėtas pastangas“, – sakė budinti globėja Judita.
Tris savus vaikus užauginusi Aldona, jau dešimt metų kaip nuolatinė globėja augina dvi paaugles sesutes ir kaip socialinė globėja rūpinasi pusantrų metukų mergyte ir trejų metukų berniuku. Anot moters, globėja ji tapo norėdama tikrųjų tėvų atstumtiems vaikams suteikti meilę, rūpestį, namų šilumą ir jaukumą.
„Norintys į savus namus priimti vaikus iš globos įstaigų, turėtų sukaupti labai daug informacijos, ypač psichologinių žinių, konsultuotis su žmonėmis, užauginusiais ir auginančiais panašaus likimo vaikus. Dar labai svarbu, kad globėjai, atsiradus problemoms, nebijotų kreiptis pagalbos į specialistus, neužsisklęstų savyje ir savo namuose“, – patarė Aldona.
Kasdien po kelis vaikus
Tik augant šeimoje – biologinėje, globėjo ar įtėvio – galima visavertė vaiko raida, tokia nuostata įrašyta Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencijoje, kurią 1995 metais ratifikavo ir Lietuva.
Žemaitaitytės teigimu, visame pasaulyje siekiama pertvarkyti vaikų globos sistemas, kad mažėtų vaikų augančių valstybinėse institucijose, o kuo daugiau liktų šeimose ir bendruomenėse.
Mūsų šalyje taip pat einama šia linkme. Numatyta, kad iki 2020 metų turi persitvarkyti 19 vaikų globos institucijų įvairiose savivaldybėse. Lietuvoje yra 93 vaikų globos įstaigos, kuriose auga apie 2896 vaikai. Kasdien į vaikų globos namus patenka 3-4 vaikai arba 1220 vaikų per metus.