Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

KELIO Į DARBO RINKĄ PRAEITIS UŽKIRSTI NEGALI

LinasTrijose judriose Vilniaus vietose šiandien startavo socialinė iniciatyva „Lygink rūbus, ne žmones“. Sostinės gyventojai ir svečiai kviečiami išlyginti marškinius taip simboliškai išreiškiant solidarumą su socialinę atskirtį darbo rinkoje patiriančiais pažeidžiamų grupių atstovais. Taip pat ir siunčiant jautrią žinutę darbdaviams, jog lyginti verta tik rūbus, bet ne žmones ir jų gyvenimo istorijas. Akcijos iniciatorius – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Akcija ryte vyko Europos aikštėje šalia Vilniaus miesto savivaldybės, per pietus lyginti buvo kviečiami praeiviai V. Kudirkos aikštėje. Norintys prisijungti, vakare bus laukiami ir lyginti kviečiami prekybos ir pramogų centre „Akropolis“. Organizatorių teigimu, simbolinis veiksmas užtrunka vos 7-8 minutes, o siunčiama žinutė ir palaikymas – itin reikalinga.

Socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio teigimu, taip siekiama atkreipti tiek visuomenės, tiek ir darbdavių dėmesį, jog daliai žmonių darbo rinkoje vietos neatsiranda ne dėl kompetencijų ir gebėjimų stokos ar noro dirbti, bet dėl įsišaknijusių stereotipų ar nepagrįstų baimių.

„Vaikų globos namų auklėtiniai, neįgalieji, priklausomybės ligomis sirgę asmenys, buvę kaliniai, pabėgėliai, prekybos žmonėmis aukos – tai žmonės tarp mūsų, kuriems labai reikia ne tik gero žodžio ir pagalbos, bet ir galimybių gyventi savo gyvenimą, dirbti. Tačiau apklausos rodo, kad tik 37 proc. šalies gyventojų yra tvirtai įsitikinę, jog priimant į darbą svarbiausias kriterijus yra žmogaus kvalifikacija bei gebėjimai, o ne jo asmeninė praeitis, sveikatos būklė ar kilmė. Tokia realybė, su kuria socialinę atskirtį patiriantys žmonės susiduria nuolat. Todėl ir kviečiame lyginti rūbus, bet ne žmones, jų gabumus ir gyvenimo istorijas. Tikiu, kad suvieniję jėgas požiūrį galime pasiekti“,  kalbėjo akcijoje dalyvavęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Jo teigimu, nepaisant to, kad diskriminaciją darbo rinkoje dėl kilmės, rasės, negalios, socialinės padėties, praeities ar ligų draudžia įstatymai – kartais net nesąmoningos visuomenės bei darbdavių nuostatos lemia, jog kelias į darbo rinką socialiai pažeidžiamų grupių atstovams būna labai vingiuotas.

Prie akcijos prisijungė ir prekybos tinklo „Rimi Lietuva“ personalo valdymo partnerė Vaida Kaikarienė bei klausos negalią turintis Kęstutis Gumbrys, įmonėje dirbantis kainodaros asistentu.

„Kolegos iš kitų įmonių mūsų dažnai klausia: o kaip jūs kartu dirbate, susikalbate darbe su neprigirdinčiu kolega? Kaip paskiriate užduotis? Ir jie dažnai ne mažiau nustemba išgirdę, kad su šiuolaikinėmis komunikacijos priemonėmis tai yra visai paprasta. Taip, sunkumų gali kilti, ypač pradžioje, kai darbuotojas dar tik pradeda dirbti ir visi turi tam pasiruošti – tiek naujasis kolega su negalia, tiek visi kiti darbuotojai, kurie dirbs kartu. Tačiau mūsų patirtis rodo, kad visi sunkumai yra įveikiami. Šiuo metu „Rimi“ biure ir parduotuvėse dirba apie pusantro šimto žmonių su negalia, kuriuos įdarbindama įmonė nesinaudoja valstybės teikiamomis kompensacijomis“, – sako V. Kaikarienė.

„Rimi“ atstovė pridūrė, kad šiandien bendraudami darbe su Kęstučiu ir daugeliu kitų kolegų jie paprasčiausiai pamiršta, kad žmogus turi negalią.

„Tu priešais save matai kolegą, kuris yra visavertis komandos narys, kaip ir kiti, o ne jo negalią. Kuo toliau, tuo labiau jaučiame, kad mus skiriančios kliūtys išsitrina, nes Kęstučio dėka dar ir patys mokomės gestų kalbos – biuro susirinkimų metu jis mus, girdinčiuosius, pamoko gestų kalbos pagrindų“, – šiltai apie kolegą atsiliepė V. Kaikarienė.

Socialinė iniciatyva „Lygink rūbus, ne žmones“ lapkričio 21 d. baigsis specialia konferencija, skirta personalo specialistams bei visiems šalies darbdaviams.