UŽUOVĖJA VAIKUI – LAIKINOJE ŠEIMOJE
2016 m. buvo pradėtas diegti budinčio globotojo institutas. Per šį laikotarpį BĮ Klaipėdos miesto šeimos ir vaiko gerovės centre buvo parengta 20 asmenų, šiuo metu tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartis pasirašyta su 3 budinčiais globotojais.
Reikalavimai neatbaido
Klaipėdos miesto šeimos ir vaiko gerovės centro (Globos centro) socialinės darbuotojos Laura Lukauskienė, Raminta Valeišaitė, Violeta Zakatovienė ir Ingrida Vainorienė pasakojo, kad norintiesiems tapti budinčiais globotojais, taip kaip ir globėjais (rūpintojais) ar įtėviais, privaloma griežta atranka: pristatyti reikiamus dokumentus, dalyvauti mokymuose. Atsakingą sprendimą rekomenduojama priimti visai šeimai, pageidaujama, kad mokymus lankytų ir sutuoktinis. Net biologiniai vaikai turi būti paruošti laikinai į šeimą priimamų vaikų kaitai. „Norint tapti budinčiu globotoju, pirmiausia reikia pasitikrinti sveikatą medicininėje komisijoje ir pristatyti pažymą, nes su kai kuriomis ligų diagnozėmis negalima imtis šių pareigų. Po to savivaldybėje reikia parašyti prašymą, pateikti vyresnių nei 16 metų šeimos narių sutikimą ir asmens dokumentus – visa tai peržiūri Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinis skyrius. Tarnybos specialistai patikrina, ar žmogus neturi teistumo, administracinių nuobaudų, prireikus paprašo ir kitų dokumentų. Jei tarnyba atlikus pirminę atranką priima teigiamą sprendimą, visi šie dokumentai pasiekia mus“, – apie pirmąjį atrankos etapą pasakojo I.Vainorienė. Atrinkti kandidatai dalyvauja interaktyviuose mokymuose, kuriuose gali išbandyti įvairius amplua: tėvų, globėjų, vaiko. Tai leidžia pasitikrinti, ar budinčio globotojo pareigos būtų tinkamos. „Kelias yra sudėtingas. Mokymai budintiems globotojams vyksta tris mėnesius, o siekiantiems tapti globėjais (rūpintojais) ir įvaikintojais mokymai trunka du mėnesius. Budintys globotojai privalo išklausyti ne tik pagrindinius globėjų (rūpintojų) ir įvaikintojų mokymus, bet ir specializuotus. Užduodame namų darbus, vyksta individualūs pokalbiai šeimų namuose. Mokymų metu žmonės gali pasimatuoti „budinčio globotojo“ „kostiumą“ ir save įsivertinti“, – antrino V.Zakatovienė. Specialistės pastebėjo, kad kai kurie norintieji tapti budinčiais globotojais, baigę mokymus, nusprendžia, kad nėra pasirengę šiam sudėtingam darbui. Socialinės darbuotojos mano, kad geriau nusivilti besimokant, nei tada, kai į šeimą papuola krizinę situaciją patiriantis vaikas.
Dirba trys globotojai
Šiuo metu Globos centras yra pasirašęs tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartis su trimis budinčiomis globotojomis, kurios prižiūri vaikus nuo gimimo iki pilnametystės. Moterys vaikus priima pagal jų amžių. Kaip pasakojo R.Valeišaitė, viena budinti globotoja dirba su kūdikiais iki vienerių metų. Jai puikiai sekasi susitvarkyti su šiomis nelengvomis pareigomis – moteris jau prižiūrėjo ne vieną kūdikį. Kita budinti globotoja rūpinasi vaikais iki 9 metų. Šiai moteriai – tai naujas startas, bet ji neišsigando atsakomybės: turi daug žinių, nuolat konsultuojasi. Trečioji budinti globėja dirba daugiau nei metus. Jos šeimoje buvo apgyvendinta keletą įvairaus amžiaus vaikų. Pasak specialisčių, parenkant globėjus atsižvelgiama į abiejų pusių poreikius: budinčio globotojo ir jo šeimos bei laikinai apgyvendinamo vaiko. Budintis globotojas kartu su specialistais priima sprendimą, kokio amžiaus vaikus jie galėtų prižiūrėti iki to laiko, kol išsispręs krizinė situacija vaiko biologinėje šeimoje. Pavyzdžiui, kaip paaiškino specialistės, ne kiekvienas sugebėtų rasti bendrą kalbą su paaugliu.
Atliepti vaiko poreikius
Per dvejus metus budinčių globotojų šeimose buvo apgyvendinta 11 vaikų nuo gimimo iki 12 metų. Jie budinčio globotojo šeimoje vidutiniškai praleidžia apie keturis mėnesius. Netrukus prasidėsiančiuose globėjų (rūpintojų) ir įvaikintojų mokymuose dalyvaus ir dvi šeimos, kurios nori tapti budinčiais globotojais. „Mokymų bei individualių susitikimų metu stebime ir atsižvelgiame į tam tikrus mokymų dalyvių gebėjimus: globotojas turi atliepti vaiko poreikius, suformuoti saugų ryšį su vaiku, parodyti tinkamą šeimos modelį“, – paaiškino I.Vainorienė V.Zakatovienė antrino, kad dėmesys taip pat yra skiriamas gyvenimo ir buities sąlygoms, pavyzdžiui, kad vaikas turėtų atskirą kambarį ar privačią erdvę. Asmens finansinė situaciją įtakos vertinimui neturi, nes budinčiam globotojui atlygis už vaiko priežiūrą bei išlaikymą yra mokamas teisės aktų nustatyta tvarka. Norinčiuosius daugiau sužinoti apie globą (rūpybą), įvaikinimą bei budinčio globotojo veiklą, kviečiame atvykti į BĮ Klaipėdos miesto šeimos ir vaiko gerovės centrą, įsikūrusį Klaipėdoje, Debreceno g. 48, susisiekti telefonais 8 630 04 381, 8 661 98 788 arba e. paštu vkc.globa@gmail.com. Informacija teikiama ir internetinėse svetainėse www.gerovescentras.lt, www.globoscentrai.lt.
Laikraščio „Klaipėda” inf.