Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Ar pasiryšite iššūkiui – savaitei su nelygintais rūbais?

Šiandien, lapkričio 16 d. – Tolerancijos dieną, startuoja jautrią žinutę siunčianti socialinė iniciatyva „Lygink rūbus, ne žmones“. Visi šalies darbdaviai ir gyventojai kviečiami išreikšti solidarumą socialinę atskirtį patiriantiems žmonėms, savaitę dėvint nelygintus drabužius. Šia kampanija siekiama formuoti nuostatą, kad kiekvienas žmogus, turėdamas reikalingas kompetencijas, gali būti lygiavertis kolega, o jo praeitis ar gyvenimo patirtis neturėtų gąsdinti.

Ar jau matėte šią socialinę iniciatyvą?

„Priimkime kitą žmogų tokį, koks jis yra. Kiekvienas galime prisidėti prie šios socialinės iniciatyvos, išreikšdami pagarbą ir palaikymą greta esančiam žmogui, kurio patirtis ir praeitis skiriasi nuo mūsų. Šiandien dalis žmonių negali įsidarbinti, nes per darbo pokalbį darbdavio atstovui svarbesnė žmogaus praeitis, nei jo kompetencijos, gebėjimai ir noras tobulėti. Keisdami požiūrį, atveriame naujų galimybių ir sau, ir kitiems“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Socialinę iniciatyvą „Lygink rūbus, ne žmones“ ministerija organizuoja antrą kartą. Šiemet kampanija inicijuojama siekiant sukurti tradiciją – kvietimą visuomenei išreikšti solidarumą su socialinę atskirtį patiriančiais žmonėmis. Solidarumo simboliu vieną savaitę šiemet tampa nelyginti, susiglamžę drabužiai.

„Susiglamžę marškiniai, kelnės ar sijonas gali pasiųsti svarbią žinutę žmonėms, kuriems labai reikia palaikymo, pagalbos ir tiesiog galimybės gyventi savo gyvenimą, dirbti. Vaikų globos namų auklėtiniai, negalią turintys žmonės, priklausomybės ligomis sirgę asmenys, buvę kaliniai, pabėgėliai, prekybos žmonėmis aukos Lietuvoje galės jaustis tvirtesni ir reikalingi mūsų visuomenei, jeigu aplinkinių baimę ir priešiškumą pakeis solidarumas ir tolerancija“, – teigia socialinės iniciatyvos koordinatorė Erika Jocytė. 

Pavyzdžiui, nauja iniciatyva tapo Pasaulinės Dauno sindromo dienos tradicija kovo 21-ąją dėvėti skirtingas kojines, išreiškiant palaikymą ir toleranciją žmonėms su Dauno sindromu bei jų šeimoms. Tad lapkričio 16-ąją, Tolerancijos dieną, žmonės Lietuvoje kviečiami apsirengti neišlygintais drabužiais – taip jie primins sau ir kitiems, kad kiekvienas, turėdamas reikalingas kompetencijas, gali būti lygiavertis kolega, o asmeninė praeitis neturėtų gąsdinti.

„Pastaruoju metu viena rimčiausių Lietuvos problemų – darbo jėgos trūkumas. Skirtingų socialinių grupių integracija į atvirą darbo rinką gali padėti išspręsti nemažai problemų. Yra daugybė veiklos formų, kurios netrukdo mokytis, įgauti žinių ir jas pritaikyti realiame gyvenime. Joks darbdavys neturėtų atsisakyti į darbą priimti asmens vien dėl jo praeities, fizinių bruožų, tautybės, todėl kampanija – ypatingai svarbi. Nors daugiausiai patirties turime sprendžiant klausimus, susijusius su neįgaliųjų asmenų įdarbinimu, turime atsispirti nuo to, kad bet kuris darbuotojas yra toks pats kaip ir visi kiti ir jų įtraukimas ypatingai svarbus“, – sako Rūta Skyrienė, didžiausių ir aktyviausių Lietuvos ekonomikos investuotojų verslo asociacijos „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė.

Šalies darbdaviai, norintys išreikšti palaikymą kampanijai, kviečiami užsukti į www.nelyginu.lt. Svetainėje užpildę formą, gausite specialų ženkliuką ir galėsite skleisti visuomenei svarbią žinutę. 

Prie kampanijos jau prisijungė „KESKO Senukai“, prekybos įmonių aljansas „Aibė“, Lietuvos oro uostai, asociacija „Investors‘ Forum“, kurioms jau išsiųstas kampanijos (ne)lyginimo simbolis. 

2019 m. pradėtą „Lygink rūbus, ne žmones“ kampaniją inicijuoja bei tęsia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.