Į bėdą patekusias moteris priglaudžia saugūs namai
Viešoji įstaiga ,,Motinos Teresės šeimų namai‘‘ Šiauliuose įsteigta 2012-tųjų gegužę. Juos įsteigė ,,Vilties kalnas‘‘ – labdaros ir paramos fondas. Tačiau šių namų istorija siekia dar tolimesnę praeitį. Kelerius metus atgal, dar iki oficialaus namų atidarymo, fondas savanoriškais pagrindais inicijavo globą ir paramą šeimai, įkūrė atsakingos tėvystės mokyklėlę. Taip vystėsi vizija Šiauliuose įkurti įstaigą, kur būtų teikiamos stacionarios globos paslaugos mamoms su vaikais.
Motinos Teresės šeimų namams nuo įkūrimo vadovaujanti Regina Zabielienė sako, kad darbų tikslas – suteikti paslaugas į bėdą patekusioms šeimoms, saugiai apgyvendinti ir skatinti, kad tolesnis savarankiškas gyvenimas eitųsi sklandžiai ir savarankiškai.
O namelių (taip švelniai šiuos namus vadina direktorė Regina) gyventojai dažniausiai – jaunos moterys, augusios valstybiniuose globos namuose, neretai su vienokia ar kitokia negalia, dažniausiai turinčios labai mažas pajamas, turinčios mažai socialinių įgūdžių, nerandančios darbo ir pastogės. Didžiausia krizė tokių moterų gyvenime prasideda pastojus ir atsiradus kūdikiui. Nesant namų arba gyvenant nesaugioje, atsitiktinėje pastogėje kyla konfliktai su vaiko tėvu arba moteris nepriimama gyventi. Tokioje socialinėje erdvėje neretas palydovas – alkoholis, dėl kurio pabyra santykiai poroje. Jeigu nebūtų tokių namų didžioji dauguma į minėtas bėdas patekusių moterų negalėtų auginti savo vaikų pačios. Taigi darbas vardan šeimos išsaugojimo vertas pastangų.
Čia apgyvendintos moterys su mažais vaikais turi privačią erdvę – atskirą kambarį su vonia. Garantuojama parama ne tik daiktais ir maistu, bet ir teikiama visokeriopa socialinė pagalba – socialinio darbuotojo, psichologo konsultacijos. Darbuotojos stengiasi išmokyti moteris gaminti maistą, taupiai leisti pinigus, o svarbiausia rūpintis savo vaikais. Neretai tenka pabūti ir auklėmis. Įprasta situacija, kai kambarėlyje darbuotojų aplankyta jauna mama supyko, paliko ant lovos paguldytą kūdikį ir tiesiog iš pykčio išėjo. Namų psichologei teko kūdikį čiučiuoti, pasirūpinti, kad jis būtų saugus. Šiaulių Vaiko teisių specialistai rūpinasi, kad reikalui esant, į bėdą patekusios mamos į Motinos Teresės namus ateitų drąsiai.
Pastaruoju metu išimties tvarka čia apgyvendinami ir tėčiai su vaikais. Istorijos spaudžia širdį, kai vaikų mamos jais visai nebesirūpina, o tėtis nenori prarasti ryšio su vaikais ir lieka jais rūpintis. Bėda, kad nėra kur gyventi, sprendžiama operatyviai- Šiaulių Vaiko teisių specialistai rūpinasi, kad vaikai liktų šeimoje ir mielai tarpininkauja, kad tėtis su vaikais persikeltų į ,,Motinos Teresės šeimų namus‘‘. Direktorė Regina leido pasidalinti jų tinklalapyje viešinamomis istorijomis. Štai kelios jų.
,,Esu 21 metų mama, atvykau čia 2018 m. pavasarį iš Šiaulių rajono, auginu 2 vaikus. Gyvenau su sugyventiniu, kuris piktnaudžiaudavo alkoholiu, žinoma nuo to ir kildavo konfliktai mūsų šeimoje. Išgėręs vyras būdavo labai agresyvus, ne vieną kartą yra pakėlęs ranką prieš mane, labai dažnai vyras mane „koliodavo“ o visą tą matydavo ir girdėdavo mano vaikai, vyras nesirūpindavo nei manimi nei mūsų vaikais, gerai, kad turiu gerus ir atsakingus savo tėvus, kurie padėdavo maistu ir pinigais. Apie savo šeimos problemas pasakojau savo socialinei darbuotojai, visą laiką jai minėjau, kad vaikams tikrai nėra gerai gyventi tokioje aplinkoje ir vis mąstydavau jį palikti, galų gale nusprendžiau. Neturėjau kur eiti gyventi, name kuriame gyvenau su savo vaikais buvo sutartis sudaryta vyro vardu. Kalbėdamasi su savo socialine ji labai sunerimo ir pasiūlė man, galbūt norėčiau apsistoti Šiaulių VšĮ Motinos Teresės šeimų namuose, papasakojo apie čia teikiamas paslaugas ir ką galiu gyvenime pakeisti, kad jis nebebūtų toks, davė laiko man pagalvoti, bet ilgai neuždelsti. Pagalvojusi apsisprendžiau, kad ne tik būtų man geriau čia atvykti, bet ir vaikam, todėl savo socialinei pasakiau, kad noriu čia vykti, nuo mano apsisprendimo po kelių dienų atvykau į šeimų namus, mus mielai pasitiko socialinė darbuotoja, viską aprodė ir davė kambario raktus, kuriame šiuo metu gyvenu. Nieko nelaukusi ir paskatinta šių namų direktorės, socialinių, kitų darbuotojų, ėjau tvarkytis išmokų, iki pat šios dienos toliau tvarkausi alimentus. Socialinės darbuotojos labai yra rūpestingos, labai padėjo tvarkytis reikiamus dokumentus, nes nežinojau nei kur kreiptis pagalbos, nei ką daryti ar eiti. Padėjo ir psichologiškai suvokti, kad galiu ir viena auginti vaikus.‘‘
,,Mane atvežė 2017-tųjų vėlų rudenį.
Atvykau į VšĮ Motinos Teresės šeimų namus vien dėl to, kad išmokčiau elgtis su vaiku, su žmonėmis. Daug ką išmokau eidama į susirinkimus, į būrelius, į paskaitas ir t.t.
Noriu pasakyti direktorei labai ačiū, kad mane priėmė į šituos namus ir jei nebūčiau važiavusi, būtų atėmę vaiką iš manęs. Labai labai dėkinga esu, kad mane išgelbėjo, kad mano vaiko neatėmė. Jei būtų atėmę vaiką, tai nežinau, ką būčiau dariusi be vaiko.
Ačiū, kad yra tokie namai, kur mamas su vaikais priima.
Mama, 24 m.‘‘
,,Atėjau čia gyventi, jog susigrąžinčiau dukrą. Ją praradau dėl pogimdyminės depresijos. Buvau emociškai ir psichologiškai palūžusi.
Visi darbuotojai padėjo man atsigauti ir atsistoti ant kojų, jog susigrąžinčiau ją. Dabar šalia savęs turiu dukrą, be jos neįsivaizduoju gyvenimo.
Šių namų dėka aš galiu džiaugtis ja.
Mama‘‘
,,Gyvenau su vyru ir dukryte kaime, buvo viskas iš pradžių gerai, paskui laikui bėgant vyras pradėjo piktnaudžiauti alkoholiu, o išgėręs vyras būdavo agresyvus, prieš mane ir mano dukrą naudodavo psichologinį smurtą, smarkiai rėkdavo, „koliodavo“, būdavo atvejų, kai mane tampydavo, todėl to nebeištvėrusi, kreipiausi į Motinos Teresės šeimų namus, prašydama pagalbos, nes neturėjau jokių pajamų, neturėjau kur gyventi, neslėpsiu turiu skolų ir nemažai reikalų su antstoliais. Čia atsikrausčiau 2018 m. po vasaros, mane labai maloniai priėmė direktorė ir leido čia apsigyventi. Čia gyvendama, socialinių darbuotojų, direktorės ir kitų gerų žmonių pagalba pradėjau tvarkytis įvarius dokumentus, pradėjau bylinėtis dėl skyrybų su vyru. Gyvendama vis galvoju, kaip greičiau išsimokėti skolas, kaip rasti darbą ir susitaupyti pinigų, kaip išsinuomoti būstą. Tikiuosi, kad čia gyvendama susitaupysiu pinigų ir pilnai atsistosiu ant kojų. Dėkoju direktorei, socialiniams darbuotojams ir šių namų gyvenančioms mamoms. AČIŪ
44 metų MAMA
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos informacija
Įgyvendinant instititucinės globos pertvarkos projektą, VšĮ „Motinos Teresės šeimų namai“ teikia kompleksinę pagalbą besilaukiančioms moterims ir motinoms, vienoms auginančioms vaiką/vaikus iki 3 metų amžiaus (vienas ar daugiau vaikų gali būti vyresni) Šiaulių regione. Daugiau apie įstaigą ir jos veiklą: https://seimunamai.lt/.
Visos projekto rėmuose teikiamos bendruomeninės paslaugos: http://www.pertvarka.lt/socialiniu-paslaugu-zemelapis/.