Įdarbinimas su pagalba atneša ir asmeninio gyvenimo pokyčių
Esminis lūžis Marytės gyvenime įvyko po skyrybų su vyru. Jos emocinė būsena ėmė stipriai blogėti, dėl to moteris neteko darbo, apsigyveno socialiniame būste, o netrukus gydytojai diagnozavo: depresija. Kad ir kaip 52-ejų moteris stengėsi kabintis į gyvenimą, sunkesni ligos epizodai vis kišo koją. Viskas ėmė keistis į gera, kai Marytė ėmė lankyti VšĮ „Vilties žiedas“ ir jai buvo suteikta įdarbinimo su pagalba paslauga.
Padeda įsivardinti tikslus
Įdarbinimas su pagalba – paslauga, kuria siekiama padėti intelekto ar psichosocialinę negalią turinčiam žmogui padėti rasti darbą, atitinkantį jo gebėjimus, ir suteikti pagalbą įsitvirtinant darbo rinkoje. VšĮ „Vilties žiedas“ įdarbinimo su pagalba paslaugos koordinatorė Gražina Liudvinavičė pasakoja, kad neįgaliesiems prireikia pagalbos tvarkant darbo dokumentus, kontaktuojant su darbdaviais, adaptuojantis naujoje aplinkoje, bandant išsigryninti, koks darbas tiktų ir patiktų. Taip pat šiems žmonėms labai reikia ir emocinio palaikymo.
„Iki susirgdama Marytė dirbo siuvykloje, tačiau kai pradėjo vartoti vaistus, jai tapo sunku susikaupti šiam darbui. Ji nežinojo, ką norėtų ir galėtų dirbti, nes depresijai būdinga nuotaikų kaita, sunkumai priimant sprendimus ir vertinant situaciją. Pastebėjome, kad Marytė labai darbšti ir tvarkinga, ir pradėjome kalbėti apie valytojos darbą“, – sako G. Liudvinavičė. Iš pradžių moteris bandė įsidarbinti pas ūkininką, tačiau ligai paūmėjus, šių planų teko atsisakyti.
Įsidarbinus išauga savivertė
Pasak G. Liudvinavičės, gaudama šią paslaugą Marytė ne tik atrado naujus savo gebėjimus, bet ir pradėjo labiau pasitikėti savimi, nustojo mąstyti, kaip ją vertina aplinkiniai, išmoko planuoti laiką, suprato savo kaip darbuotojos teises bei suprato dar vieną svarbų dalyką – kad dirbti reikia legaliai.
„Šiuo klausimu kartais kyla iššūkių, nes mūsų klientai labiau nori dirbti pavienius darbus ir iškart gauti atlygį, tad reikia daug diskutuoti, kol ateina supratimas. Tačiau kai jau įsidarbina, visi džiaugiasi pirmuoju tikru atlyginimu. Pavyzdžiui, Marytė už jį nuėjo pas kirpėją, paskui aplankė draugą ūkininką. Kai Marytė vėl atgavo pasitikėjimą savimi, tarp jų užsimezgė gražus santykis: dabar moteris dirba Kaune, o savaitgaliais šeimininkauja naujo draugo sodyboje“, – džiaugiasi specialistė. Iš pirmojo atlyginimo Marytė išpildė seną svajonę – nusipirko kompiuterį ir mokosi juo dirbti.
Įsidarbinusi Marytė pradėjo labiau rūpintis sveikata, stebėti savo emocinę būseną. „Šiandien Marytei mūsų pagalbos nebereikia, – pasakoja G. Liudvinavičė. – Ji tapo savarankiška, išmoko tvarkytis su iššūkiais ir jau pati savarankiškai susirado kitą darbą.“
Suteikia pagalbą ir palaikymą
Marytės darbo paieškos užtruko du mėnesius, bet ne visiems žmonėms, turintiems intelekto ar psichosocialinę negalią, įsidarbinti pavyksta taip greitai. Specialistė pasakoja, kad kai įdarbinimo su pagalba specialistas telefonu bendrauja su darbdaviu, darbdaviai atrodo geranoriški ir pakviečia į pokalbį, bet susitikę su neįgaliuoju, kartais išsigąsta. „Specialisto darbas yra supažindinti su negalia, įvardyti, kaip reikėtų elgtis su tuo žmogumi. Kuo daugiau žinome, tuo tos baimės mažesnės. Ieškome atsakingų ir supratingų darbdavių“, – sako įdarbinimo su pagalba specialistė.
Negalią turintiems žmonėms sunkiau ne tik įsidarbinti, bet ir išsilaikyti darbo vietoje. „Daugelis jų vartoja vaistus, kurie gali trukdyti susikaupti. Jiems sunkiau laikytis dienos rutinos, laiku atsikelti, išsiruošti į darbą. Kartais pasitaiko atkryčių. Taip pat kyla sunkumų mokantis darbo funkcijų, tad įdarbinimo su pagalba specialistai ir patys važiuoja į darbo vietą, padeda. O kartais mes tampame tiesiog psichologais, kurie išklauso, pataria, motyvuoja“, – pasakoja G. Liudvinavičė.
Specialistė džiaugiasi, kad ši paslauga ne tik padeda neįgaliesiems įsidarbinti, taip gerinant jų gyvenimo kokybę (atsiranda finansinis užtikrintumas, žmonės integruojasi į bendruomenę, susiranda draugų), bet ir prisideda prie visuomenėje dar gajų mitų naikinimo. „Neįgalieji gali dirbti, jiems tereikia pagalbos“, – įsitikinusi specialistė.
NUOTRAUKA: G. Liudvinavičės asmeninio albumo.
TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.