Įkvepiantys Ivano pokyčiai: atsakomybės jausmas ir motyvacija nuvedė toli
Į socialines dirbtuves – kaip į bendruomenę, kurioje ne tik įgauni darbinių įgūdžių, bet ir susitinki su bendraminčiais, pasijunti savas, laukiamas ir reikalingas. Tokiomis mintimis dalijasi Vievyje veikiančias socialines dirbtuves buitinių paslaugų centre lankantys neįgalieji.
Vievio buitinių paslaugų centro socialinė darbuotoja Vita Bisikirskienė pasakoja, kad čia darbinius įgūdžius gali ugdyti dešimt intelekto ar psichosocialinę negalią turinčių suaugusiųjų. „Vieni gamina konkrečią prekę, kiti važiuoja atlikti sutartų paslaugų: tvarko daugiabučių laiptines, aplinką, kapavietes. Kiekvienas turi darbelį pagal savo gebėjimus“, – šypsosi pašnekovė.
Vievio buitinių paslaugų centre vieni dirbtuvių lankytojai gamina rankų darbo mezginius, siuvinius, veria karolius, gamina rankų darbo muilus, kiti teikia paslaugas miestelio gyventojams ar seniūnijai. „Noriu pasidžiaugti, kad šių metų viduryje planuojame pradėti pagrindinę projekte numatytą paslaugą – pramoninį skalbimą Elektrėnų savivaldybės įstaigoms ir organizacijoms. Skalbimo paslaugą atliks socialinių dirbtuvių lankytojai su specialistų pagalba ir priežiūra, – sako V. Bisikirskienė. – Kaip seksis – gyvenimas parodys, bet jau dabar aišku, kad ši konkreti darbinė veikla ugdys dirbtuvių lankytojų atsakingą požiūrį, stiprins darbinius įgūdžius. Kiekvienas jų gaus tikslias, konkrečias, jų galimybes atitinkančias užduotis.“
Pašnekovė viliasi, kad ateityje tai nuves dirbtuvių lankytojus į darbus atviroje darbo rinkoje.
Maži žingsneliai tikslo link
Ivanas, 37 m. vyras su negalia, prie Vievio socialinių dirbtuvių lankytojų kolektyvo prisijungė prieš pusmetį. Socialinė darbuotoja prisimena, kad prieš priimdamas sprendimą dalyvauti socialinių dirbtuvių veikloje Ivanas atėjo susipažinti su kolektyvu, aplinka, buvo nedrąsus, atėjo lydimas mamos. Mažai ir sunkiai kalbantis vyras buvo kuklus, tylus, tad beveik į visus klausimus atsakinėjo mama.
Ivanas šį pasaulį išvydo su intelekto negalia. Mokytis mokykloje jam nepavyko, todėl, neturėdamas rašymo, skaitymo, skaičiavimo įgūdžių, į dirbtuves atėjo ieškoti tik fizinės veiklos, prie kurios buvo pripratęs tvarkydamasis namuose.
Pavyzdys kitiems
„Iš pirmo žvilgsnio gan uždaras, nelinkęs bendrauti, tvirto kūno sudėjimo, lėtų, ramių judesių vyras yra apdovanotas didžiuliu atsakomybės jausmu, maksimaliu atsidavimu pavestoms darbinėms užduotims. Iš jo yra ko pasimokyti ir kitiems socialinių dirbtuvių lankytojams, ir darbuotojams. Ne tik specialistai, bet ir Ivano mama pastebėjo gražius Ivano pokyčius netrukus po to, kai šis pradėjo lankyti socialines dirbtuves“, – sako pašnekovė. – Sustiprėjo esami ir atsiskleidė nauji bendravimo, komandinio darbo įgūdžiai. Dėl silpnos smulkiosios motorikos, didelių pastangų ir įdirbio dėka Ivanas išmoko parašyti savo parašą ir jį įsiminti“.
Atokvėpio nuo darbų metu vyriškis ėmė tapyti, spalvinti mandalas, kurios kaskart tampa vis spalvingesnės, vis kruopštesnės. Socialinė darbuotoja sako, kad puikiai sutariantis su visa dirbtuvių komanda, Ivanas noriai bendrauja, išsako savo nuomonę: „Ivanas dirbo įvairius lauko darbus pas Vievio bendruomenės narius ir, mūsų džiugesiui, žmonės jį mini geruoju. Būna atvejų, kai buvę Ivano klientai sveikinasi jį gatvėje, asmeniškai prašo pagalbos buityje“.
V. Bisikirskienė sako, kad galbūt iš šalies visa tai atrodo maži pasiekimai, tačiau Ivanui jie – dideli žingsniai. Atsakingas požiūris į nuolatinę darbinę veiklą, į kurią atvyksta savarankiškai suteikia Ivanui ne tik galimybę tobulėti, bet ir už savo darbus gauti piniginę išraišką ir prisidėti prie savo šeimos biudžeto. Pasak pašnekovės, kiekvienam žmogui svarbu jaustis visaverčiu, atsakingu suaugusiuoju.
Suprasti akimirksniu: socialinės dirbtuvės
Kam jos skirtos?
Jų veikla aprėpia intelekto ar psichosocialinę negalią turinčių žmonių užimtumą ir skatina darbinių įgūdžių lavinimą.
Ką jose veikia žmonės su negalia?
Socialinėse dirbtuvėse žmonės su intelekto ar psichosocialinenegalia gali kurti tam tikras paklausias prekes ar teiki bendruomenėje reikalingas paslaugas. Tai darbo įgūdžių ugdymas mažiau savarankiškiems intelekto ar psichosocialinę negalią turintiems žmonėms, kurie negali dirbti atviroje darbo rinkoje, tačiau gali bent kelias valandas per dieną prisidėti prie kokio nors produkto kūrimo.
Kokia jų nauda?
Iki šiol globos namuose gyvenantys neįgalieji dažniau buvo įtraukiami į įvairias menines veiklas, kurių pobūdis labiau pramoginis nei ugdomasis. Pačiam žmogui naudinga įgyti konkrečių įgūdžių ir galbūt ateityje pradėti dirbti bei užsidirbti. Tai sukuria prasmės jausmą, ypač kai žmogus gali savimi bent iš dalies pasirūpinti.
Kiek jų veikia?
Šiuo metu Lietuvoje yra 27 socialinės dirbtuvės, kuriose darbinius įgūdžius ugdo per 534 žmonių su intelekto ar psichosocialine negalia. Nuo projekto pradžios socialinių dirbtuvių paslaugą gavo 536 žmonės.
TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.
NUOTRAUKA: Vievio buitinių paslaugų centro archyvo.