Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Vaikinas sėdi automobilio be stogo galinėje sėdynėje, persisuskęs į galą moja ranka.

Pagalba priimant sprendimus: daugiau galimybių jūsų regiono žmonių su negalia savarankiškumui stiprinti

Gegužės 13 d. vyko nuotolinis renginys, skirtas savivaldybėms pristatyti pagalbos priimant sprendimus paslaugą ir kitas Pertvarkos projekte teikiamas bendruomenines paslaugos, kurios yra atsvara institucinei asmenų su intelekto ir (ar) psichosocialine negalia globai. Džiugu, kad renginyje dalyvavo daugiau nei 200 asmenų net iš 41 savivaldybių! Tai parodo savivaldybių atstovų aktyvumą ir norą suteikti tinkamas paslaugas visiems savo krašto bendruomenės nariams.

Renginį atidarė Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros prie LR SADM direktorė Eglė Čaplikienė. Kalbėdama apie Lietuvoje jau įvykusius veiksmus asmenų su intelekto ir (ar) psichosocialine negalia įtrauktyje, direktorė minėjo Jungtinių Tautų Asmenų su negalia teisių konvenciją, kurią Lietuva ratifikavo 2010 metais. Direktorė pastebi, kad nors veiksmai šioje srityje vyko ir vyksta gana palaipsniui, tačiau laikas pokyčiui jau čia:

Jau atėjo tas laikas, kai galime padėti žmogui atrasti laisvę

Kam priklauso ir kaip gauti pagalbos priimant sprendimuspaslaugą?

Vitalija Kazragienė, kuruojanti PPS paslaugą, pristatė paslaugos tikslinę grupę – tai asmenys su intelekto ir (ar) psichosocialine negalia, kuriems yra nustatytas 0-55 dalyvumo lygis. Prelegentė pažymėjo, kad PPS paslauga apima daugiau nei vienkartinį sprendimo priėmimo momentą.

Asmenys, gaunantys pagalbos priimant sprendimus paslaugą, ne tik mokosi priimti sprendimą, bet ir pasekmes ir priimti atsakomybę už priimtą sprendimą.“

Pagalbos priimant sprendimus paslauga iš specialisto ir paslaugų gavėjo perspektyvos

Pagalbos priimant sprendimus specialistė Violeta Tamulytė savo pranešime minėjo abipusę paslaugos teikėjo ir gavėjo sąveiką.

Mokausi iš klientų: jie labai kantriai klausosi, kantriai laukia.Jie turi būti nuolankūs, kantrūs, nes su jais nėra kalbama. Matau, kaip dažnai artimieji perima tą kontrolę, kad informacijos srautas keliautų į juos, o ne į patį žmogų, nes jis neva nesupras. Tai abipusis mokymasis: aš mokausi būti kantri, o jie mokosi kaip priimti sprendimą, mokosi suprasti, kad gali suprasti informaciją, kad gali turėti norą, gali paprašyti pagalbos, paprašyti informacijos lengvai suprantama kalba. Ir dažnai tai būna sėkminga. Ir keičiasi specialistų požiūris.“ 

Veiksnumo apribojimo prevencija: tikslai, funkcijos, patirtys

Sandra Grosienė pristatė kitą, tiesiogiai su pagalba priimant sprendimus susijusią paslaugą – tai veiksnumo apribojimo prevencija. Pranešėja paaiškino, kaip ir kokiu būdu pagalbos priimant sprendimus specialisto darbas turi įtaką asmenų su intelekto ir (ar) psichosocialine negalia teisinio veiksnumo apribojimo eigoje, kartu pažymėdama, kad labai dažna problema – žmogus, į kurio veiksnumą kesinamasi, nesupratimas, koks ir kodėl procesas vyksta. S. Grosienė pasidalino gerąja praktika: savivaldybėse dirbančios neveiksnių asmenų būklės peržiūrėjimo komisijos vis dažniau atsižvelgia į PPS specialistų tarpininkavimą ir veiksnumo apribojimo prevencijos specialistų veiklą šiame teisiame procese.

„Komisijos reaguoja, kviečiasi į posėdžius, mūsų specialistai išklausomi, jų argumentuota nuomonė ir sprendimai būna priimami atsižvelgiant į mūsų specialistų argumentus.“

Pagalbą kurianti partnerystė

Svajonė Rainienė, Pertvarkos projekto vadovė, pristatė projekto įgyvendinimo eigą ir dabartinius rodiklius bei siekinius. Anot projekto vadovės, nors projektas jau įsibėgėjo, vis dar pastebima praktika žmogų ir jo galimybes vertinti tik per jo diagnozę.

„Dar vis dažnai vertinant asmens gebėjimus žvelgiama tik į medicininę sritį. Ne visada žiūrima į tai, kokios pagalbos reikia, kad žmogus galėtų būti labiau savarankiškesnis, o labiau dėmesys kreipiamas į tai, ko žmogus nesugeba, kokios ligos ir diagnozės. Mažiau dėmesio tam, ką mes galime padaryti, kaip mes galime suteikti pagalbą.“

Praktinė užduotis – savivaldybių atstovų idėjų generavimas

Antroje renginio dalyje estafetę perėmė pranešimų klausytojai: pasiskirstę grupėmis generavo idėjas, kaip pagalbos priimant sprendimus paslaugą galima būtų įgyvendinti savo savivaldybėje. Pasidalinta 15 idėjų: nuo kvietimo savanoriauti ir mokintis savanoriško pagalbos priimant sprendimus metodo, iki dar glaudesnio bei lankstesnio specialistų darbo su užimtumo tarnyba.

O kas toliau?

Susitikimo metu buvo pristatytos pagalbos priimant sprendimus ir kitos Pertvarkos projekto teikiamos paslaugos, kurios yra antitezė institucinei asmenų su intelekto ir (ar) psichosocialine negalia globai. Renginio metu aptarta ne tik teorinė ir praktinė informacija, kaip ir kodėl vystyti paslaugas taikyti savivaldybėse, tačiau ir pasidalinta realiomis istorijomis apie konkretų paslaugų poveikį žmonių gyvenime. Bene dažniausiai visų prelegentų minimas aspektas – individualus dėmesys asmeniui. Tikimasi, kad savivaldybių atstovai ne tik įgaus įkvėpimo ir motyvacijos pradėti ar plėsti paslaugų, teikiamų asmenims su negalia, paketą savo regione, bet paskatins ir savo krašto kolegas. Savivaldybių atstovai, turintys klausimų dėl pagalbos priimant sprendimus paslaugos įgyvendinimo kviečiami susisiekti su projekto komanda. Pokyčiai vis dar priešaky!

Dėkojame renginyje dalyvavusiems savivaldybių atstovams ir prisidėjusiems prie renginio įgyvendinimo: sveikinimo žodį tarusiai Eglei Čaplikienei, prelegentams Vitalijai Kazragienei, Violetai Tamelytei, Sandrai Grosienei, Svajonei Rainienei, moderatoriui Pauliui Godvadui.

Renginys organizuojamas naudojant Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros prie LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projekto „Perėjimas nuo institucinės globos prie bendruomeninių paslaugų Sostinės regione, Vidurio ir Vakarų regione“ lėšas.