Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

PALYDIMOJI GLOBA – IMPULSAS GYVENTI SAVARANKIŠKAI

namaiJaunuoliams, paliekantiems globos namus, rūpintojus ar socialinę riziką patiriančias šeimas, teikiama palydimosios globos paslauga padeda įgyti asmeninių, socialinių, profesinių kompetencijų, jų galimybes atitinkantį išsilavinimą, kad galėtų sėkmingai įsitvirtinti darbo rinkoje, save išlaikyti ir žengti savarankišku gyvenimo keliu. Šią paslaugą teikiantys specialistai pasakoja apie sėkmės istorijas, kai jauni žmonės sugeba susikurti sau tvirtą pamatą ateičiai.

Siekiama, kad visiems tikslinės grupės jaunuoliams būtų prieinama reikalinga konsultacinė, psichosocialinė ir kita pagalba bei paslaugos, siekiant šių jaunuolių sėkmingos adaptacijos bendruomenėje.

Vienas iš šviesių pavyzdžių, kai globos namus paliekančiam jaunam žmogui padedama stotis ant kojų, yra Šilutės rajone.

Mergina, gyvenusi bendruomeniniuose vaikų globos namuose Švėkšnoje, dabar gauna palydimosios globos paslaugą, viena augina dukrytę, iš globos pinigų įsigijo būstą ir su dideliu palaikymu kabinasi į gyvenimą. Globos įstaigą paliekančiai merginai į pagalbą atėjo ne tik globos namų darbuotojai, palydimosios globos teikėjai, bet ir bendruomenė.

Mokosi elementarių dalykų

Švėkšnos bendruomeninių vaikų globos namų socialinė darbuotoja Aušra Judeikienė pabrėžė, kad pagalba svarbi kiekvienam savarankiškai pradedančiam gyventi jaunuoliui.

„Vien tai, kad išėjęs iš globos namų jis turi būstą, kad ir laikiną, yra svari parama. Visi išėję jaunuoliai jau yra įtraukti į eilę socialiniam būstui gauti, bet nepamenu tokio atvejo, kad jis būtų suteiktas. Svarbiausia, kad projekto kuratorės dėka jaunas žmogus nelieka vienas su iškilusiomis problemomis”, – pasakojo A. Judeikienė.

Pasak jos, geriausių rezultatų pasiekiama tada, kai padeda visa bendruomenė, įtraukiant ir seniūnijų socialinius darbuotojus. Specialistė pabrėžė, kad nė vienas vaikas netampa iš karto savarankiškas tik sulaukęs 18-os. Kartais jis turi mokytis elementariausių darbų, pavyzdžiui, kaip užsikurti krosnį.

Globos namai negali numatyti ir paruošti jaunuolių kai kurioms užduotims ir darbams, tad jam reikia išmokti daug naujų dalykų. Pavyzdžiui, globos įstaiga gali mokyti, kaip auginti ir prižiūrėti daržoves, bet to jaunam žmogui gali nė neprireikti.

„Kaip ir šeimose augantys vaikai, globotiniai moka pasigaminti nesudėtingus patiekalus, moka naudotis buitiniais prietaisais, perkasi rūbus ir maistą, atlieka buitinius darbus. Tai buitis, bet savarankiškas gyvenimas reikalauja sudėtingesnių dalykų. Reikia mokėti bendrauti, būti motyvuotam, mokėti spręsti konfliktus ir iškilusias problemas. Čia reikalingas ilgas įdirbis ir praktika.

Kartais tai pavyksta, kartais, deja, ne. Nebijau pasakyti, kad kartais jaučiuosi pralaimėjusi, nes motyvacijos mokytis ar siekti karjeros taip ir nepavyksta įkvėpti, ypač tada, kai vaikas į globos namus patenka jau paauglys”, – apie nelengvą darbą pasakojo A. Judeikienė.

Susitelkė bendruomenė

Palydimosios globos paslaugą teikiančios UAB „Projektų įgyvendinimo grupė” direktorė Kristina Jurjonė pasakojo, kad padedama apie 130 jaunuolių įvairiose vietovėse, tačiau minėtas atvejis Švėkšnoje yra išskirtinis.

„Labai svarbus susitelkimas ir bendradarbiavimas. Šiai merginai pagal galimybes padėjo ne tik globos namai ir mes, bet ir bendruomenė. Įsijungė Viktorijos Grajauskienės paramos fondas, kuris rinko daiktus ir pinigines aukas – surinkta įvairių būsto remontui reikalingų daiktų, pavyzdžiui, plytelių, boilerį, skystų tapetų, ir apie 500 eurų parama”, – džiaugėsi K. Jurjonė.

Palydimosios globos koordinatorė sakė, kad padedama merginai susiorientuoti naujame gyvenimo etape.

„Anksčiau ar vėliau baigsis mūsų pagalbos laikas, todėl padedame ruoštis laikui, kai reikės leisti vaiką į darželį, o pačiai pradėti mokytis, susirasti darbą, viską daryti savarankiškai. Mokome, kad reikia nebijoti kreiptis į gydytojus, seniūniją“, – pasakojo koordinatorė K. Jurjonė.

Motyvacija ir palaikymas

Pasak K. Jurjonės, dažniausiai jaunuoliams trūksta socialinių, tvarkymosi buityje, rūpinimosi finansais, laiko planavimo įgūdžių. Juos reikia motyvuoti nemesti mokslų, įgyti profesiją. Su jais dirbantys psichologai, socialiniai darbuotojai stengiasi įkvėpti pasitikėjimo savimi, kad jaunuoliai nenuleistų rankų.

Pašnekovė pabrėžė, kad palydimoji globa yra itin svarbi, kai jauni žmonės susiduria su realybe ir atsakomybe.

„Reikia, kad toks jaunas žmogus nesijaustų vienišas, nes kitaip jam viskas yra blogai ir jis nemato kitos išeities, tik mesti mokslus, nerti į netinkamą aplinką, žalingus įpročius. Dėl to palydimosios globos paslaugos poreikis yra tikrai didelis. Koordinatoriai, atvejo vadybininkai turi būti šalia, bet ne kontroliuoti, o padėti nepasiklysti, nukreipti juos teisinga linkme”, – įsitikinusi K. Jurjonė.

Ji pateikė dar vieną pavyzdį, kaip jaunimui padedama išmokti konkuruoti darbo rinkoje, kurti pridėtinę vertę. Minėtos merginos iš Švėkšnos namus padeda tvarkyti vaikinas, kurį kelyje į savarankišką gyvenimą taip pat lydi koordinatoriai. Vaikinas yra įgijęs apdailininko specialybę, tad jis buvo pasamdytas tvarkyti būstą – taip jis ne tik padeda savarankišką gyvenimą pradedančiai jaunai mamai su vaiku, bet ir pats gerina savo darbo įgūdžius, kaupia patirtį ir užsidirba. Tai taip pat yra pagalba – suteikiama galimybė realizuoti savo gebėjimus.

„Iš mūsų koordinuotų jaunuolių, kurie jau gyvena savarankiškai, apie 70 procentų padarė didesnę ar mažesnę pažangą asmeniniame gyvenime, finansų valdyme, socialiniame gyvenime, pasistiebė vienoje ar kitoje srityje. Manau, kad palydimoji globa yra stiprus trumpalaikis impulsas, kuris gali įkvėpti motyvacijos, pasitikėjimo savimi, kad jie ir toliau stengtųsi tapti visaverčiais visuomenės nariais“, – kalbėjo K. Jurjonė.

Informacija

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, įgyvendindama institucinės globos pertvarkos projektą bei jame numatytas socialines paslaugas, pasirašė 12 paslaugų viešojo pirkimo-pardavimo sutarčių dėl palydimosios globos paslaugų teikimo visuose Lietuvos regionuose.

Palydimosios globos paslaugos teikiamos 17-24 metų jaunuoliams (taip pat ir turintiems negalią), augantiems ar augusiems vaikų globos institucijose, rūpintojų šeimose, šeimynose bei šeimose, patiriančiose socialinę riziką. Siekiant jaunuolio visavertiškos integracijos į visuomenę ir savarankiškumo užtikrinimo, jam toliau teikiamos paslaugos ir parama.

Klaipėdos, Kauno, Šiaulių, Utenos, Telšių, Marijampolės bei Tauragės regionuose palydimosios globos paslaugas teikia UAB „Projektų įgyvendinimo grupė“.

 

„Vakarų ekspreso” inf.