ROKIŠKYJE KURIASI GRUPINIO GYVENIMO NAMAI
Rokiškyje po Naujųjų metų duris atvers grupinio gyvenimo namai (GGN). Juose įsikurs dešimt Skemų socialinės globos namų paslaugų gavėjų, kuriems tereikia minimalios specialistų pagalbos jiems norint pamažu pradėti visavertį ir savarankišką gyvenimą. Tai pirmasis žingsnis rajone pertvarkant institucinės globos sistemą.
Vyksta intensyvūs darbai
Kol kas aplinkui grupinio gyvenimo namą tvarkoma aplinka, viduje vyksta intensyvūs remonto darbai. „Šiuo metu Skemų socialinės globos namuose gyvena 360 paslaugų gavėjų, iš kurių 10 netrukus persikels į šiuos grupinio gyvenimo namus. Tam skirtą dviejų aukštų namą Rokiškyje įsigijome šių metų spalį. Jis pasirinktas dėl geros infrastruktūros, čia gyvensiantiems yra geros sąlygos leisti laisvalaikį. Šiuo metu tebevyksta remonto darbai, nes namas turi būti pritaikytas neįgaliųjų savarankiškam gyvenimui ir poilsiui. Bus įrengti penki gyvenamieji kambariai su atskiromis sanitarinėmis patalpomis, virtuvė, valgomasis, svetainė, laisvalaikio zona bei kitos bendro naudojimo patalpos“, – kalbėjo Skemų socialinės globos namų direktorius Gintaras Girštautas. Įkurtuvės naujame name planuojamos po Naujųjų metų.
Kuo pranašesni grupinio gyvenimo namai?
Įstaigos vadovas G. Girštautas mato daug skirtumų tarp GGN ir bendrų globos namų, kokie yra Skemuose. Pasak jo, vis tik dideli globos namai, kad ir kokie būtų jaukūs, patogūs ir šiuolaikiški, yra institucija, tam tikra prasme ribojanti žmogaus galimybes visavertiškai įsilieti į visuomenės gyvenimą. „Gyventojai globos namuose apsupti gyvenimą lengvinančių patogumų, dažnai nebeturi paprasčiausios galimybės ir poreikio apsipirkti, keliauti viešuoju transportu, vykti į užimtumo veiklas, įsilieti į darbo rinką ir pan. Negalią turintys žmonės yra visuomenės dalis, turinti teisę gyventi orų gyvenimą bendruomenėje, bendrauti, pagal galimybes rūpintis savo asmeniniu gyvenimu, taigi labai svarbu ugdyti žmonių su negalia savarankiškumą, padėti jiems įsitraukti į bendruomenės gyvenimą ir išnaudoti visas galimybes paslaugas gauti bendruomenėje, gyvenant mažoje grupelėje, šeimai artimoje aplinkoje“, – GGN pranašumus vardijo vadovas.
Socialinio medicininio padalinio vadovė Jolanta Šapokienė išsamiau papasakojo apie GGN ypatumus ir akcentavo, kad dešimt GGN gyvenančių neįgaliųjų gaus visą parą dirbančio kvalifikuoto personalo pagalbą, orientuotą į kiekvieno žmogaus individualumą, t. y. bus padedama ne daugiau, negu to reikia: rūpintis asmens higiena, vartoti medikamentus, įgyti savitvarkos įgūdžių. Asmenys, galintys apsigyventi GGN, yra atsakingai atrenkami ir ruošiami. „Bus paisoma ir asmeninių norų, ar įstaigos globotinis sutinka gyventi būtent ten, kur jam siūloma. Atrenkant globotinius, didelis dėmesys bus kreipiamas tam, kad kartu apgyvendinti žmonės turėtų panašias vertybes, poreikius ir galėtų tarpusavyje sugyventi“, – akcentavo J. Šapokienė.
Planuosis ir tvarkysis patys
GGN – svarbi institucinės globos pertvarkos dalis, padedanti neįgaliesiems integruotis į bendruomenę, ugdyti socialinius įgūdžius ir gyventi visavertį gyvenimą. Tokiuose namuose gyvenimo tempas neįgaliam žmogui taps visiškai kitoks nei globos įstaigoje: teks patiems planuotis dienotvarkę, tvarkytis namus, prižiūrėti aplinką, gamintis valgį, skalbtis drabužius ir atlikti kitus kasdienius buities darbus.
Veiklos bei darbų pakaks ir tiems, kurie mėgsta prižiūrėti, auginti daržoves, mat naująjį namą supa 19 arų sklypas, kuriame yra daržas ir net du šiltnamiai. Juose planuojama sėti ir auginti ne tik daržoves, bet ir užsiauginti braškių, šiltnamiuose auginti agurkus, pomidorus. „Pačių užsiaugintą, nuimtą derlių bus malonu patiems konservuoti ir ruošti atsargas žiemai“, – įsitikinęs G. Girštautas.
Atsiveria naujos galimybės
G. Girštautas akcentavo, kad GGN gyvenantys neįgalieji galės plėsti savo gebėjimus: lankytis Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje, Rokiškio turizmo ir tradicinių amatų informacijos ir koordinavimo centro organizuojamuose edukaciniuose užsiėmimuose, Kultūros centro ir kituose masiniuose renginiuose.
Ateityje jie gali sulaukti dar didesnės pagalbos. Rokiškio rajono savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vedėjo pavaduotoja Zita Čaplikienė paantrino, kad VšĮ „Pagalbos ir informacijos šeimai tarnyba“ pateikė paraišką socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektui, skirtą neįgaliųjų dienos užimtumui. Jį įgyvendinus, neįgaliesiems būtų teikiamos socialinės plataus spektro socialinės paslaugos, tarp jų – maisto ruošimo, saviraiškos, amatų ir kiti būreliai.
Ilgainiui visas GGN gyvenančių neįgaliųjų užimtumas turi būti organizuojamas bendruomenėje, o ne pačiuose GGN, kad neįgalieji iš namų į jį galėtų eiti kaip į darbą.
Palankiai priėmė bendruomenė
Globos namų pertvarkos akivaizdoje žmonės pamažu pradeda geriau suprasti ir įvertinti, kad neįgalieji yra visavertė visuomenės dalis. Neįgalieji vis labiau integruojasi į visuomenę, tampa vis labiau matomi, girdimi. Daugeliui aplinkinių kyla paprasti žmogiški klausimai: o kas gali būti garantuotas, kad pačiam niekada neprireiks grupinio gyvenimo namų? Kuris iš mūsų absoliučiai apsaugotas nuo netikėčiausių sveikatos sutrikimų, tarp jų – ir psichinės sveikatos?
G. Girštautas džiaugėsi, kad GGN palankiai priėmė Velykalnio bendruomenė. Jinai yra aktyvi, sutvarkė savoje teritorijoje esančio tvenkinio aplinką ir įkūrė tinklinio aikštynus bei poilsio zonas. Vadovas viliasi, jog GGN gyventojai taps neatsiejama ir aktyvia šios bendruomenės dalimi tiek vykdant bendruomenės naujus projektus, tiek prižiūrint teritoriją.
„Gimtasis Rokiškis” inf.