Socialinės dirbtuvės: čia verda komandinis darbas
Į socialines dirbtuves – kaip į bendruomenę, kurioje ne tik įgauni darbinių įgūdžių, bet ir susitinki su bendraminčiais, jautiesi laukiamas, reikalingas. Šiuo metu VšĮ „Rastis“ socialinėse dirbtuvėse pluša 21 žmogus su psichosocialine ar intelekto negalia, – gamina maistą, tvarko aplinką, patalpas.
Socialinė darbuotoja Eglė Gylytė jau skaičiuoja antrus darbo metus socialinėse dirbtuvėse. Ji dalijasi mintimis apie tai, kaip gyvena socialines dirbtuves lankantys neįgalieji.
Prieš pat Kalėdas socialinių dirbtuvių dalyviai įvykdė didžiuosius šventinius užsakymus – pagamino per 12 500 vienetų imbierinių meduolių. Papasakokite, kaip virė darbas, su kokiomis nuotaikomis gaminote?
Taip, tai buvo iššūkis. Visi dirbtuvių dalyviai įsitraukė į šį procesą. Iš tikrųjų šį užsakymą priėmėme su šiokia tokia baime, – nebuvome tikri, ar suspėsime įvykdyti užduotį.
Taigi, užvirė tikras komandinis darbas. Darbuotojai su klientais surėmę pečius galvojo, kaip tinkamai suplanuoti ir organizuoti darbą, kaip suskirstyti sausainių gamybos procesą etapais ir parinkti tinkamus žmones pagal jų gebėjimus. Kas lankstė dėžutes ir pakavo, kas kočiojo tešlą, kas dekoravo, skaičiavo. Intensyvus darbas pareikalavo didelio susikaupimo ir energijos. Bet stengtis buvo verta – kaip smagu ir gera, kad viską įvykdėme laiku. O ir socialinių dirbtuvių lankytojai džiaugėsi gavę papildomų pajamų už savo atliktą darbą.
Kokie darbai dabar verda dirbtuvėse? Ką gaminate šventėms pasibaigus?
Pagrindinės veiklos išlieka nepakitusios: valymo grupė gerina ar atstato įgūdžius, kuriuos gali pritaikyti praktiškai. Dukart per savaitę važiuoja dirbti – valyti devynaukščio namo laiptinių.
Virėjų grupė toliau priima užsakymus kepiniams ir juos gamina. Lavina ir kitus pagalbiniam virtuvės darbininkui kasdien reikalingus įgūdžius, pavyzdžiui, verda sriubą, kepa centro lankytojams, darbuotojams.
Kaip apibūdintumėte socialinių dirbtuvių prasmę?
Šio projekto esmė – žmonių su negalia gyvenimo kokybės gerinimas. Vieniems šis projektas taps tarpine stotele tarp buvimo namuose ir darbo atviroje darbo rinkoje, kitiems, kurių galimybės dirbti galbūt mažesnės, ši veikla padės dirbti pagal galimybes, padedant specialistams ir gauti už tai ne tik pasitenkinimą atliktu darbu, bet ir papildomų pajamų.
Kokių įgūdžių socialinėse dirbtuvėse „Rastis“ įgyja žmonės?
Sunku apibendrinti, nes stengiamės atliepti kiekvieno konkretaus žmogaus poreikius, mokyti trūkstamų įgūdžių. Vieniems tai gali būti įgūdis pažinti laikrodį, kitiems – atsakomybės, punktualumo ugdymas, tretiems – įgūdis darbą atlikti iki galo.
Turbūt jau pastebite ir džiaugiatės dirbtuvių lankytojų pokyčiais?
Yra žmonių, kurie pradėjo gaminti, nors iki tol namuose nieko panašaus nedarė. Kiti išdrąsėjo ir jau gali išsakyti savo nuomonę, norus. Treti namuose dažniau prisideda prie buities darbų. Galvoju, kad įspūdingų pokyčių ir nereikia, – svarbu, kad keistųsi ne tik dirbtuvių lankytojai, bet ir darbdavių, ir visuomenės i požiūris į žmones su negalia.
Pastebite, kad dirbtuvių dalyviams svarbus kartu leidžiamas laikas?
Žinoma. Žmogus yra sociali būtybė ir mažiau nei 1 procentas pasaulio populiacijos jaučiasi gerai būdami vieni. Bendravimas, priklausymas bendruomenei yra svarbus kiekvienam. Tai padeda jaustis reikalingu, vertingu visuomenės nariu.
Koks yra jūsų ir kitų darbuotojų santykis su dirbtuvių dalyviais?
Sakyčiau, esame draugai. Socialinės dirbtuvės – tai kartu ir psichosocialinė reabilitacija, kur kliento norai ir tikslai yra kelrodis planuojant paslaugas ir numatant, kokius įgūdžius reikia patobulinti ar įgyti.
Socialinės dirbtuvės
Kam jos skirtos?
Jų veikla aprėpia intelekto ar psichosocialinę negalią turinčių žmonių užimtumą ir skatina jų darbinių įgūdžių lavinimą.
Ką jose veikia žmonės su negalia?
Socialinėse dirbtuvėse žmonės su intelekto ar psichosocialine negalia gali kurti tam tikras paklausias prekes ar teiki bendruomenėje reikalingas paslaugas. Tam tikra prasme tai – darbo įgūdžių ugdymas mažiau savarankiškiems intelekto ar psichosocialinę negalią turintiems žmonėms, kurie negali dirbti atviroje darbo rinkoje, tačiau gali bent kelias valandas per dieną prisidėti prie kokio nors produkto kūrimo.
Kiek jų veikia?
Šiuo metu Lietuvoje yra 27 socialinės dirbtuvės, kuriose darbo rinkai būtinus įgūdžius ugdo per 450 žmonių su intelekto ar psichosocialine negalia.
NUOTRAUKA: VšĮ Rastis archyvo.
TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.