Socialinių dirbtuvių dalyvių rankos ir širdys – Ukrainai
Kiekvienas galime būti geras. Socialinių dirbtuvių „Dovanok gerumą“ dalyviai šiandien tuo tikri kaip niekad. Vos prasidėjus Rusijos išprovokuotam karui prieš Ukrainą, 10 dirbtuvių lankytojų paskelbė savo gaminių aukcioną bei pradėjo gaminti ir pardavinėti ženkliukus su Ukrainos vėliava, o surinktus pinigus skyrė Kėdainiuose apsistojusiems karo pabėgėliams. Viena iš socialinių dirbtuvių dalyvių – Evelina – džiaugiasi: žmonės noriai pirko gaminius, tad pavyko karo draskomą šalį paremti solidžia suma.
Paaukojo solidžią sumą
Kėdainiuose veikiančių socialinių dirbtuvių „Dovanok gerumą“ patalpos, vos prasidėjus karui, nusidažė mėlyna ir geltona spalvomis. Pasak VšĮ „Gyvenimo namai sutrikusio intelekto asmenims“ socialinės darbuotojos Violetos Voznikės, sprendimas padėti šaliai, kuri patiria tai, ką kadaise patyrėme ir mes, atėjo labai natūraliai, tarsi savaime.
„Mūsų dirbtuvių dalyviai turi tvirtą vertybinį pamatą, stengiasi būti pilietiški, jiems skauda dėl kitų patiriamos neteisybės, todėl, prasidėjus karui, kalbėjome ne apie tai, ar reikia padėti, o apie tai, kaip, pasitelkę savo gebėjimus, galėtume tai padaryti“, – sako specialistė.
Sprendimas buvo priimtas greitai – nuspręsta dalį anksčiau pagamintų gaminių parduoti aukcione. Be to, rinkodaros specialistė Miglė Tereikytė, ištyrusi rinką, pasiūlė gaminti kaspinėlio formos Ukrainos vėliavos spalvų prisegamus ženkliukus. Ženkliukų gamybos procese dalyvavo visi socialinių dirbtuvių dalyviai.
Per trumpą laiką pavyko surinkti 1419 eurų, jie pervesti Kėdainių moterų krizių centrui, kuris pagal savo kompetenciją teikia pagalbą Kėdainiuose apsigyvenusiems karo pabėgėliams. Už šiuos pinigus įsigyta visko, ko reikia kasdieniame gyvenime – maisto produktų, asmens higienos, kanceliarijos prekių (mokyklinio amžiaus vaikams), buities reikmenų, drabužių, avalynės, medikamentų.
Pasitelkė dirbtuvėse įgytus gebėjimus
Pasak socialinės darbuotojos V. Voznikės, dalis visuomenės vis dar linkusi nuvertinti intelekto ar psichosocialinę negalią turinčius žmones, laiko juos silpnesniais, ne tokiais vertingais, tačiau pastaruoju metu socialinių dirbtuvių dalyvių parodytas solidarumas su karo alinama šalimi tik dar kartą įrodo, kad negalia nėra kliūtis būti visuomeniškais.
„Nuo pirmųjų karo dienų dirbtuvių dalyviai jaučia didelį nerimą, domisi naujienomis, neįmanoma nematyti, kiek daug atjautos sklinda iš jų širdžių. Žmonės, turintys tokio pobūdžio negalią, yra labai jautrūs, tad mes, darbuotojai, stengiamės juos palaikyti, primename, kad nepamirštų rūpintis ir savimi, tačiau jie vis tiek daug galvoja apie Ukrainą ir džiaugiasi, kad gali padėti“, – pašnekovė sako, kad net ir šiandien, kai viešasis susidomėjimas karu slopsta, „Dovanok gerumą“ bendruomenė vis dar yra sukrėsta.
Evelina – socialinių dirbtuvių dalyvė – viena iš dešimties, gaminusi ženklelius ir į juos sudėjusi visą širdies šilumą. Socialines dirbtuves moteris lanko dvejus metus. Prieš tai ji lankė rankdarbių būrelį, tad su panašaus pobūdžio užsiėmimu jau buvo susipažinusi, o gamindama ženklelius panaudojo ir anksčiau turėtus, ir dirbtuvėse patobulėjusius įgūdžius.
Dirbtuvėse atsiskleidė Evelinos gebėjimai
Prieš pradedant lankyti socialines dirbtuves, Evelinai trūko atidumo, kruopštumo, kantrybės dirbant. Tačiau ją džiugino galimybė realizuoti save per mėgstamą veiklą – rankdarbius, tad stengėsi ir tebesistengia įgyti ir darbo rinkoje, ir kasdienybėje reikalingų socialinių gebėjimų. Pasak V. Voznikės, kiekvienas dirbtuvių dalyvis čia įgyja svarbių gebėjimų, o Evelina tapo pakantesnė, tolerantiškesnė aplinkiniams, išmoko bendradarbiauti.
„Šiandien Evelina kiek gali pagelbėja kitiems – paaiškina ir net pademonstruoja dirbtuvių dalyviams, kaip atlikti tam tikrą darbinį veiksmą. Ji tapo linksmesnė, žvalesnė, gera nuotaika užkrečia ir kitus. Kas dirbtuvėse itin svarbu – išmoko priimti kritiką. Po dvejų metų mokymosi, tobulėjimo, ji išmoko draugiškai pasijuokti tiek iš kitų, tiek iš savo klaidų, o tai sustiprina tarpusavio bendravimą ir pasitikėjimą“, – Evelinos pasiekimais džiaugiasi V. Voznikė.
Lankant dirbtuves, atsiskleidė ir Evelinos gebėjimas mokytis: išmoko nerti vąšeliu, verti karoliukus (o tai – itin daug kantrybės reikalaujantis darbas), gaminti sages, krepšius, užmestukus.
Mergina noriai gamino ne tik mėlynai geltonus ženklelius. Jos mėgstamiausias rankdarbis – nerti padėkliukus. Žinodama, kad jie mėgstami ir perkami, Evelina jaučiasi įvertinta, o socialinių dirbtuvių dalyviams tai itin svarbu.
NUOTRAUKOS: Socialinių dirbtuvių archyvo nuotr.
TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.