Svajoja apie visuomenę, kurioje vertintume gebėjimus
Jurgitos Jonušaitės ir Manto Meižio didžiausia naujametinė svajonė – kad darbdaviai pirmiausia atsižvelgtų ne į negalią, o į žmogaus darbštumą, motyvaciją ir gebėjimą atlikti pareigas. J. Jonušaitė ir M. Meižys – įdarbinimo su pagalba specialistai.
Įdarbinimo su pagalba paslaugos tikslas – norinčiam ir galinčiam dirbti žmogui, turinčiam intelekto ar psichosocialinę negalią, padėti įsitvirtinti atviroje darbo rinkoje. Marijampolės, Tauragės ir Telšių regionuose šią paslaugą teikia VšĮ „Sudoku“.
Atsakingai parenka darbdavius
J. Jonušaitė įdarbinimo su pagalba paslaugą teikia Plungėje. Specialistė sako, kad dirbti neįgaliesiems labai svarbu: tai pagerina jų emocinę būseną, padeda įsilieti į bendruomenę, suteikia daugiau pasitikėjimo savimi, didina motyvaciją, išmoko atsakomybės ir, žinoma, pagerina finansinę situaciją.
Deja, kaip pastebi specialistė, intelekto ar psichosocialinę negalią turintiems žmonėms įsidarbinti nėra lengva. Taip yra dėl nepalankaus darbdavių požiūrio. Vis dar manoma, kad šie žmonės gali būti agresyvūs, neprognozuojami. Bet tai nėra tiesa, patikina specialistė.
„Turi būti specializuotos įmonės, kurios supranta ir žino, kuo pasireiškia negalios. Tada žino, ko tikėtis, kaip bendrauti ir lengviau įdarbina“, – sako J. Jonušaitė.
Greitai rasti darbą gali trukdyti ir neįgaliųjų nusistatymai. Pavyzdžiui, vienas J. Jonušaitės klientas priklauso Jehovos liudytojų religinei organizacijai. Vyras nori dirbti, bet kai kurie darbai, tarkime, susiję su pramogų verslu ar šventinių krautuvėlių veikla, prieštarauja jo religiniams įsitikinimams.
Svarbu rasti mėgstamą darbą
Pašnekovė pažymi, kad žmonėms su intelekto ar psichosocialine negalia labai svarbu dirbti mėgstamą darbą. Kad tai įvyktų, įdarbinimo su pagalba specialistui svarbu užmegzti teigiamą santykį su klientu, suprasti jo lūkesčius ir išgirsti gyvenimo istoriją. „Šių žmonių negalima įdarbinti bet kur, nes nemėgstamame darbe jie stresuos ir gali prasidėti atkrytis, o tada jie vėl iškris iš darbo rinkos“, – aiškina J. Jonušaitė.
Įdarbinus žmogų, paslaugos teikimas nenutrūksta. Specialistai bendrauja su darbdaviais, domisi, kaip jo klientui sekasi, patys važiuoja į darbo vietą ir moko atlikti užduotis: „Tęsiasi ir bendravimas su klientais: jiems reikia palaikymo. Pasitaiko krizių – žmogus pavargsta, dingsta motyvacija, tada kalbiesi su juo, išklausai problemas, padrąsini“, – kalba J. Jonušaitė.
Atkurti prarastą pasitikėjimą
M. Meižys įdarbinimo su pagalba paslaugą teikia Telšiuose. Specialistas irgi pastebi, kad darbdaviams vis dar trūksta supratimo, jog intelekto ar psichosocialinė negalia nėra kliūtis dirbti.
Kita svari priežastis, kodėl neįgalieji iškrenta iš atviros darbo rinkos, yra jų nepasitikėjimas darbdaviais. „Bendraudamas su neįgaliaisiais išgirstu istorijų, kaip darbdaviai juos išnaudojo. Turėdami tokią patirtį žmonės bijo dirbti. Taigi, vienas iš iššūkių, su kuriuo susiduriu,– įtikinti neįgaliuosius, kad norime ne pasinaudoti, o jiems padėti“, – sako M. Meižys.
Per pusantrų metų M. Meižys Telšiuose padėjo įsidarbinti ne vienam neįgaliajam: „Viena moteris su intelekto negalia labai norėjo dirbti ir ilgą laiką bandė įsidarbinti per Užimtumo tarnybą, bet jai nepavyko. Suteikus įdarbinimo su pagalba paslaugą, jau kurį laiką sėkmingai darbuojasi. Gera matyti, kad ji atgavo pasitkėjimą ne tik darbdaviais. Ši moteris turi nuosavą būstą, tad uždirbtus pinigus taupo remontui“.
Startas į darbo rinką
VšĮ „Sudoku“ vadovė Nijolė Kovaliova sako, kad ši paslauga yra startas į darbo rinką. „Kartais sutartys būna terminuotos, darbdaviai ne visada gali įdarbinti neterminuotam laikui, bet žmogui, kuris niekada nedirbo, tai tikrai geras startas.“
Pašnekovė sako pernelyg nesureikšminanti, kad Plungėje paslauga suteikta mažiau žmonių. „J. Jonušaitė padarė labai daug, kad ši paslauga būtų teikiama kokybiškai. Kartais prireikia daugiau laiko, norint suderinti darbuotojo ir darbdavio lūkesčius. Manau, kad ateityje Plungėje bus įdarbinta kur kas daugiau žmonių“, – sako N. Kovaliova. VšĮ „Sudoku“ vadovė tikisi, kad ateityje darbdaviai bus supratingesni ir vertins ne žmogaus negalią, o gebėjimus.
NUOTRAUKA – N. Kovaliovos asmeninio albumo.
TEKSTAS – Institucinės globos pertvarkos.