Viceministrė Vilma Šilalienė: „Reikia kuo skubiau keisti požiūrį ir prioritetus“
Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Šilalienė kartu su Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“ komanda viešėjo Marijampolėje, kur Marijampolės regiono pertvarkos proceso ekspertė Laimutė Nagdanavičiene pristatė regiono situaciją.
Po ekspertės pranešimo apibendrinimo diskusija pakrypo savivaldybių prioritetų klausimo link. Viceministrė ragino savivaldybių merus kalbėtis, įvardyti problemas, išsigryninti, kur konkrečiai stringama ir tuomet susėdus aiškintis, kaip galima tas spragas kuo skubiau išspręsti.
„Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bus partnerė visų savivaldybių, kurioms rūpi, kurioms svarbu ir kurios nori kalbėtis apie šeimos gerovę, socialinių paslaugų plėtrą. Kviečiame savivaldybes bendrauti su jau įkurtais bendruomeniniais šeimos namais, iš jų semtis patirties, nebijoti klausti, nebijoti veikti. Pagalbos visuomet galima atrasti, reikia tik pirmo žingsnio, strateginio sprendimo bei aiškių prioritetų paskirstymo“, – sakė V. Šilalienė.
Susitikimo metu atkreiptas dėmesys, kad regione labai trūksta vaikų dienos centrų, daug socialinės rizikos šeimų. Kaip regiono trūkumus ekspertė Laimutė Bagdanavičienė įvardijo neišplėtotą vaikų globos (rūpybos) šeimoje sistemą – globėjai, globodami (rūpindamiesi) vaikus (vaikais), pasigenda įvairios specialistų pagalbos. Dėl to būtų tikslinga globėjų ir įtėvių šeimai priskirti kuratorių, kuris padėtų užtikrinti pagalbą.
Kuriant institucinei globai alternatyvias socialines paslaugas planuose pasigendama vaikų globos formų įvairovės, konkrečių priemonių ir lėšų. Tik Šakių ir Marijampolės 2017 m. socialinių paslaugų plane numatytos lėšas socialinių globėjų veiklai finansuoti.
Pastebėta, kad trūksta strategijos, kaip užkirsti kelią kūdikių ir vaikų iki 3 metų patekimui į vaikų globos įstaigas. Socialinės paslaugos užtikrinamos, tačiau šio regiono savivaldybės neskiria tiek finansinių išteklių bei čia trūksta žmogiškųjų išteklių, kad visiems esamiems ir potencialiems socialinių paslaugų gavėjams galėtų būti užtikrinamas aukštos kokybės socialinių paslaugų teikimas.
Atkreiptas dėmesys, kad nepakankamai teikiama socialinės priežiūros paslaugų vaikams su negalia (proto ir psichine) bei jų šeimos nariams, neefektyviai dirba šias paslaugas savivaldybėje teikiančios visuomeninės organizacijos. Akcentuota, kad svarbu stiprinti socialinės rizikos šeimas, teikti pagalbą šeimai ir besilaukiančioms šeimoms, kad netektų ieškoti globėjų, o šeima gautų pagalbą bendruomenėje.
Susitikimo metu kaip ypatingai svarbus akcentuotas savivaldybių bendradarbiavimas su nevyriausybinėmis organizacijomis, kitomis institucijomis, vietinio verslo atstovais, įvaikintų vaikų šeimomis, bendruomeninių namų vadovais. Labai svarbus regionų merų dialogas ir žinia, kokią jie skleidžia savo bendruomenėms.
Susitikime Marijampolėje taip pat dalyvauja Lietuvos Respublikos Prezidentės patarėjos Lina Antanavičienė ir Ramunė Guobaitė-Kirslienė, regiono savivaldybių merai, nevyriausybinių organizacijų atstovai, vaiko teisių apsaugos, socialinės paramos skyrių, vaikų globos namų atstovai, žiniasklaida.