Socialinių dirbtuvių dalyviai: būkime sąmoningi vartotojai
„Naujieji metai bus kupini naujų darbų ir teigiamų patirčių“, – įsitikinusi Ala Michailovienė – socialinė darbuotoja, Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centro socialinėse dirbtuvėse besidarbuojanti su žmonėmis, turinčiais intelekto ar psichosocialinę negalią. To tikėtis leidžia per pusantrų metų pasiekti rezultatai: socialinėse dirbtuvėse kuriamos prekės yra paklausios, o dalis prekių parduodamos už Raseinių ribų.
Ala, kaip apibrėžtumėte socialinių dirbtuvių prasmę? Ką jos suteikia žmonėms, turintiems intelekto ar psichosocialinę negalią?
Jos suteikia be galo daug. Visų pirma, tai yra išėjimas iš namų. Daugelis neįgaliųjų gyvena uždarai, yra vieniši, tad socialinės dirbtuvės jiems suteikia galimybę pabūti su bendraminčiais, įsitraukti į bendruomenės veiklas, įveikti vienatvę. Antra – daugeliui tai yra pirmoji ir vienintelė darbinė patirtis.
Šiais laikais darbdaviai į darbo rinką jau įsileidžia žmones su fizine negalia, o žmonėms su intelekto ar psichosocialine negalia patekti į darbo rinką vis dar sudėtinga. Socialinėse dirbtuvėse jie gali realizuoti save, kurti kažką paklausaus ir matyti, kaip jų darbai yra parduodami. Raseiniuose socialines dirbtuves lanko 11 žmonių.
Gaminate tekstilės gaminius. Jūsų pirmieji gaminiai buvo kurti iš antrinių žaliavų. Šiemet sėkmingai dalyvavote kalėdinėje mugėje su plačiu gaminių asortimentu. Kokius prioritetus socialinių dirbtuvių dalyviai kelia gaminiams?
Esame už ekologiją, skatiname visus tapti sąmoningais vartotojais, tad daug gaminių kuriame iš antrinės žaliavos, pavyzdžiui, iš nebenešiojamų drabužių. Pirmieji mūsų gaminiai buvo maišai daiktams susidėti. Tačiau supratome, kad iš to nesugeneruosime didesnių pajamų, tad pradėjome kurti ir kitus dalykus. Kalėdinėje mugėje buvo galima įsigyti pirštinių, kojinių, dėžučių, maišelių, atvirukų…
Dideles pajamas atneša iš dirbtinių gėlių kuriami Vėlinių vainikai, o kalėdiniu laikotarpiu – iš gamtinių medžiagų pagaminti kalėdiniai vainikai. Užsakymų buvo tiek, kad nespėjome visko padaryti, kai kurių užsakymų teko atsisakyti. Stengiamės turėti kuo platesnį asortimentą ir gaminti tai, kas paklausu. Bendradarbiaujame su vietiniais ūkininkais, siuvame melžėjoms neperšlampančias prijuostes ir rankogalius, –šios prekės labai paklausios.
Savivaldybė užsako kalėdines dovanas, pernai jos užsakyti socialinių dirbtuvių dalyvių kurti atvirukai buvo išsiųsti ministerijoms, departamentams ir kitoms įstaigoms kaip dovana nuo Raseinių savivaldybės. Šiemet savivaldybė ministerijoms dovanojo dirbtuvių dalyvių kurtus kalėdinius vainikus.
Socialinės dirbtuvės Raseiniuose veikia jau pusantrų metų. Kokių rezultatų pavyko pasiekti per tą laiką?
Pirmasis pusmetis buvo išties sunkus. Darbuotojams ir dalyviams reikėjo užmegzti ryšį, patyrinėti rinką, atrasti, kokios prekės bus paklausios, susirasti partnerių, kurie pirktų iš mūsų. Per tą laiką sustiprėjo komanda, dabar jau kiekvienas dirbtuvių dalyvis žino savo pareigas. Džiugina, kad dabar klientai patys mūsų ieško. Mūsų prekėmis domisi ne tik raseiniškiai, bet ir kitų miestų gyventojai. O mūsų gaminius galima apžiūrėti facebook paskyroje „Vilties tako krautuvėlė“.
Galbūt galite pasidalyti dalyvių sėkmės istorijomis?
Turime unikalų atvejį, kai jauna mergina (24 m.), turinti intelekto negalią, pati mus susirado. Rita niekada nebuvo mačiusi siuvimo mašinos, bet labai norėjo išmokti siūti, tad teiravosi, ar čia ją to išmokytume. Šiandien ji puikiai darbuojasi dviem siuvimo mašinomis. Ji susitaupė pinigų, įsigijo siuvimo mašiną ir vakarais namie siūdama užsidirba papildomai.
Norisi pasidžiaugti visų dalyvių pasiekimais. Socialinėse dirbtuvėse žmonės išmoko atsakomybės, išsiugdė pareigos jausmą, tapo drąsesni, atviresni. Be to, kas itin džiugina, jie tapo verslūs. Pačioje pradžioje verslumo pojūčio neturėjo, o dabar jau patys skaičiuoja, ar pirkti tam tikras medžiagas nebus per brangu, patys įsitraukia į gaminių kainų apskaičiavimą.
Ir mane, ir dalyvius džiugina santykis su bendruomene. Gruodžio pradžioje Trečiojo amžiaus universiteto moterys buvo atėjusios pas mus – dirbtuvių dalyviai mokė jas gaminti kalėdinius vainikus. Socialinės dirbtuvės yra labai svarbus projektas, nes čia neįgalieji pasijunta naudingais, visaverčiais visuomenės nariais.
NUOTRAUKOS – Socialinių dirbtuvių archyvo.
TEKSTAS – Institucinės globos pertvarkos.