Įdarbinimas su pagalba – tramplinas į naują gyvenimą
Dirbti svarbu ne tik dėl finansinės gerovės, bet ir dėl galimybės užsiimti mėgstama veikla, realizuoti savo gebėjimus, išmokti kažko naujo, susirasti bendraminčių ir draugų. Žmonės, turintys intelekto ar psichosocialinę negalią, norėdami įsidarbinti, susiduria su įvairiomis kliūtimis. Tokiu atveju padėti gali įdarbinimo su pagalba specialistas.
Dirbdama jaučiasi savarankiška
Kaunietė Ieva – viena iš tų, kurie įsidarbino įdarbinimo su pagalba paslaugos dėka. Ieva ilgą laiką gyveno globos namuose. Pamena, kad iš ten į savarankišką gyvenimą atsinešė menką savivertę ir didžiulį norą gyventi kaip visi. Šiandien mergina sako, kad išmėginti savo jėgas darbo rinkoje – vienas geriausių jos pasirinkimų.
Kokių laisvalaikio pomėgių turite?
Apsipirkti, kaip ir visos merginoms. Kai nebuvo karantino, dažnai nueidavome su broliu į kino teatrą. Taip pat stengiamės dažnai aplankyti kaime gyvenančius tėvus. Savaitgaliais su broliu vykstame apsipirkti, pasivaikščioti po miestą.
Gyvenate su broliu. Kaip sekasi sutarti tarpusavyje?
Sutariame labai gerai. Kartu planuojame išlaidas, pirkinius. Aš tvarkau namus, gaminu, o jis rūpinasi buto nuomos reikalais, kad nepavėluotume sumokėti mokesčių.
Ar esate laimingas žmogus?
Taip, esu laiminga, nes su brolio pagalba ištrūkau iš gyvenimo globos namuose, kur buvau suvaržyta, neturėjau jokios galimybės rinktis. Turėjau valgyti nustatytu metu, maisto rinktis negalima, privaloma eiti miegoti nustatytu metu, savarankiškai išeiti iš globos namų negalima. Man globos namai – baisi patirtis, gyvenimas kaip kalėjime. Dabar einu kur noriu, valgau, ką noriu. Tai man suteikia laisvės pojūtį. Ir dabar po darbo laisvai galiu vaikščioti Laisvės alėjoje.
Už kokias savo savybes labiausiai save mylite?
Esu draugiška, geranoriška, padedanti visiems.
Kokios yra didžiausios jūsų svajonės?
Pakeliauti po užsienio šalis, pažinti kitų šalių žmones, susirasti naujų draugų.
Specialistas – tarpininkas tarp darbuotojo ir darbdavio
Vaiva Charašauskienė, įdarbinimo su pagalba specialistė, dirbanti VšĮ „Tapk laisvas“, norėtų, kad darbdaviai, ieškodami darbuotojo, pirmiausia atsižvelgtų ne į negalią, o į žmogaus darbštumą, motyvaciją ir gebėjimą atlikti pareigas.
Įdarbinimo su pagalba paslaugos tikslas – padėti norinčiam ir galinčiam dirbti asmeniui, turinčiam intelekto ar psichosocialinę negalią, įsitvirtinti atviroje darbo rinkoje.
Specialistė pasakoja, kad dėl negalios pobūdžio žmonėms gali būti sudėtinga susitvarkyti darbui reikalingus dokumentus, rasti reikiamą informaciją, bendrauti su darbdaviais. Kliūtimi į darbo rinką gali tapti ir menka savivertė, nepasitikėjimas aplinkiniais, darbinių ir socialinių įgūdžių trūkumas.
Pavyzdžiui, Ievai sunkumų kėlė tai, kad jai sudėtinga rašyti ir skaityti. V. Charašauskienė padėjo Ievai užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje, pasirinkti jos gebėjimus atitinkantį darbą, komunikuoti su darbdaviu. Reikėjo ir psichologinio palaikymo – padėti įveikti pernelyg didelį, nepagrįsta savikritiškumą. Specialistė save vadina tarpininke tarp darbuotojo ir darbdavio.
Suradus darbą, pagalba nenutrūksta
V. Charašauskienė pastebi, kad iššūkių žmonėms kyla ne tik mėginant įsidarbinti, bet ir pradėjus dirbti, todėl įsidarbinus paslaugos teikimas nenutrūksta. Specialistai bendrauja su darbdaviais, domisi, kaip jų klientams sekasi, o jei reikia, patys važiuoja į darbo vietą ir moko atlikti užduotis. Tęsiasi ir bendravimas su klientais: jiems reikia palaikymo, išklausymo, pagalbos sprendžiant su darbu susijusius klausimus.
Specialistė džiaugiasi, kad Ieva šiandien puikiai susitvarko su savarankiško gyvenimo iššūkiais, o galimybė dirbti padėjo atsiskleisti geriausioms jos savybėms. „Mergina daug labiau pasitiki savimi, savarankiškai nuvyksta į darbą. Ieva yra drąsi, moka išreikšti savo nuomonę, ji visada pasitempusi, tvarkinga, – šypsosi specialistė. – Su Ieva mes kasdien susiskambinam, aptariam kylančius sunkumus, kartu sprendžiame probleminius klausimus“.
Pasak V. Charašauskienės, įdarbinimo su pagalba paslauga žmonėms, turintiems intelekto ar psichosocialinę negalią, yra tramplinas į visiškai kitokį – savarankišką – gyvenimą.
NUOTRAUKA: asmeninio albumo nuotr.
TEKSTAS: Institucinės globos pertvarka.