Ninos sėkmės istorija: įveikusi baimes, gyvena savarankiškai
Visą gyvenimą globos įstaigose praleidusi Nina svajojo apie savarankišką gyvenimą jaukiuose namuose, kuriuose galėtų tvarkytis kaip panorėjusi. Jos istorija rodo, kad ir sunkiausiai pasiekiamos svajonės, jei tik pakankamai stengiesi, išsipildo. Jau kurį laiką Nina gyvenimą kuria apsaugotame būste.
VšĮ „Tapk laisvas“ vadovė Snieguolė Butrimavičienė pasakoja, kaip Ninai sekėsi jaukintis savarankiškumą ir kaip, gavus apsaugoto būsto paslaugą, pasikeitė jos gyvenimas.
Kaip prasidėjo Jūsų pažintis su Nina?
Pažintis su Nina prasidėjo Vilijampolės socialinės globos namuose. Nina gyveno savarankiško gyvenimo namuose ir jai buvo pasiūlyta išbandyti gyventi dar savarankiškiau – apsaugotame būste.
Koks buvo ankstesnis jos gyvenimas?
Tai ganėtinai sudėtinga istorija. Nina užaugo Vilijampolės socialinės globos namuose, kur pragyveno iki 32 metų. Vėliau, pagal tuometinius galiojančius įstatymus, buvo perkelta į Kėdainių socialinės globos namus, kuriuose praleido 5 metus. Šiuos metus prisimena skausmingai – buvo sunku prisitaikyti prie naujos tvarkos, nepaliaujamai kamavo ilgesys gimtajam Kaunui. Priprasti prie šių namų taip ir nepavyko, tik nuolat gedėjo ten likusių draugų. Nina su draugais palaiko ryšį ir, jei būtų galimybės, tai visus priimtų gyventi savo namuose. Jau penkeri metai, kaip Nina vėl gyvena Kaune. Kaip pati sako – grįžo namo.
Ar ji noriai sutiko kraustytis į apsaugotą būstą?
Gyventi apsaugotame būste labai norėjo, tačiau pradėjus gyventi savarankiškai Ninai buvo be galo sunku. Vis kartodavo, kad globos namuose geriau, nes nereikia gaminti valgyti, gali gulėti ir žiūrėti televizorių kiek nori. Ten nereikia prisiimti atsakomybės ir gali nuolat plepėti su draugais. Labiausiai apsaugotame būste trūko draugų, nors ir gyveno keturiese. Tačiau dabar, kai mergina turi darbą, turi daug veiklos namuose, seni draugai pamažu nutolsta. Gyvenimas pasikeitė iš esmės, atsirado darbas, namuose yra daržas, sodas, šiltnamis, kuriuos irgi reikia prižiūrėti.
Kokių dalykų ji turėjo mokytis apsaugotame būste?
Nina gyvendama apsaugotame būste turėjo išmokti gaminti maistą, planuoti pirkinius, naudotis viešuoju transportu, bendrauti su mažai ar visiškai nepažįstamais žmonėmis. Globos namuose šie įgūdžiai nebuvo ugdomi, viskas buvo „paduota ant lėkštutės“: nuėjai į valgyklą – pavalgei, paprašei, kad socialinė darbuotoja apipirktų – apiperka, viešuoju transportu naudotis neteko, nes globos namų autobusiukas nuveža, kur reikia. Mokytis šių įgūdžių buvo sunku, daug kas pradžioje ir nesisekė, porą kartų buvo nuleistos rankos.
Kiek šiandien dar reikia darbuotojų pagalbos?
Šiandien Ninai pagalbos reikia, bet žymiai mažiau – vis dar sunku planuoti pirkinius, bet maistą pati pasigamina, nebebijo bendrauti su žmonėmis, pati savarankiškai nuvažiuoja ten, kur reikia, piniginėje visada yra pinigų, kuriuos gali išleisti pagal savo poreikius. Gyvenant savarankiškai, pakilo jos savivertė.
Dar vienas gyvenimo pokytis – darbas „Prezo“ kepykloje?
Moteris jau 2 metus dirba „Prezo“ kepykloje. Pradžia buvo nelengva, sunku buvo išdirbti po 8 valandas 5 dienas per savaitę. Buvo sudėtinga anksti keltis ir važiuoti į darbą viešuoju transportu, bendrauti su dar nepažįstamais bendradarbiais, spėti atlikti darbą per savo pamainą. Porą kartų norėjo viską mesti, tačiau nugalėjo save ir toliau dirba. Nina plauna pyragų, tortų skardas, neseniai išmoko naudotis didele elektrine indų plovimo mašina.
Kaip šiandien sekasi darbuotis?
Darbas fiziškai sunkus, ilga darbo diena, tačiau Nina atsakingai jį atlieka ir didžiuojasi tuo, ką dirba.Šiuo metu noriai eina į darbą, drąsiai bendrauja, reiškia savo nuomonę. Kolektyvas ir darbdaviai ją mėgsta ir giria už kruopštų darbą. Nuolat yra skatinama piniginėmis premijomis. Nina džiaugiasi, kad susirado naujų draugų, kartu su kolektyvu vyksta į renginius, ekskursijas.
Kaip manote, ar be institucinės globos pertvarkos paslaugų jos gyvenimas būtų pasikeitęs?
Jei ne institucinės globos paslaugų pertvarka, Ninos gyvenimas nebūtų pasikeitęs. Dabar ji yra laisvas žmogus, turintis darbą ir šiltus namus.
Apsaugotas būstas – paslauga, kurios tikslas sudaryti intelekto ar psichosocialinę negalią turintiems asmenims sąlygas savarankiškai tvarkyti asmeninį ir socialinį gyvenimą bendruomenėje, su pagalba palaikyti ir plėtoti turimus savarankiško gyvenimo įgūdžius, siekiant visiško jų savarankiškumo. Kauno regione šią paslaugą gauna 12 žmonių.
TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.
NUOTRAUKA: asmeninio albumo nuotr.