Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Gavęs galimybę spręsti pats, pradėjo siekti svajonių

Pagalba priimant sprendimus įgalina veikti savarankiškai.

Rolandas pasakoja nenorintis gyventi tik šia diena, jam svarbu susikurti gerbūvį, pačiam save išlaikyti, turėti papildomų lėšų, kurias galėtų investuoti į savo gerovę, į namų priežiūrą. Jį visada domino suvirintojo specialybė, apie tai ir papasakojo pagalbos priimant sprendimus specialistei A. Grachauskienei.

Pagalba – visose srityse

Pagalbos priimant sprendimus paslauga skirta suaugusiems žmonėms, turintiems intelekto ar psichosocialinę negalią, kuriems nustatytas ribotas gebėjimas priimti sprendimus tam tikroje srityje. Ši paslauga itin svarbi, nes savarankiškas sprendimų priėmimas įgalina žmogų veikti savarankiškai, leidžia pačiam kontroliuoti savo gyvenimą ir dalyvauti visuomeniniuose santykiuose.

Telšiuose šią paslaugą teikia Telšių sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija. Kaip pasakoja pagalbos priimant sprendimus specialistė Asta Grachauskienė, kartais dėl negalios pobūdžio būna sunku nuspręsti pačiam, tokiu atveju gali pagelbėti pagalbos priimant sprendimus specialistas. A. Grachauskienė sako pasiūliusi šią paslaugą Rolandui, nes matė jo potencialą gyventi savarankiškiau.

Ši paslauga teikiama pačiais įvairiausiais klausimais: su kuo praleisti laisvalaikį, kuo užsiimti, kur gydytis, kur dirbti, kaip ir kur leisti savo pinigus, kur ir su kuo gyventi, kokių ir kur kreiptis sveikatos priežiūros paslaugų, su kuo bendrauti, kaip auginti vaikus.

Tikslas – įgalinti veikti savarankiškai

Pagalbos priimant sprendimus specialistų tikslas – kuo geriau atstovauti kliento interesus. Pagalba suteikiama tik tada, kai žmogus pats kreipiasi, ir tokia forma, kokią jis geriausiai supranta. Specialisto pagalba yra tik konsultacinio pobūdžio, o galutinis sprendimas ir pasekmės kyla pačiam paslaugos gavėjui.

„Rolandas žinojo, kokių pokyčių gyvenime nori, tačiau nežinojo, nuo ko pradėti. Kartu apsvarstėme, kokios yra galimybės įgyti jo norimą suvirintojo specialybę ir jis nutarė, kad geriausia būtų stoti į Užimtumo tarnybą. Tarnyba jam pasiūlė mokslus Klaipėdos Ernesto Galvanausko profesinio rengimo centre. Užpildė dokumentus ir greitai gavo atsakymą, kad yra priimtas“, – pasakoja pašnekovė, o Rolandas priduria, kad keturių mėnesių trukmės mokslai prasidės jau liepos mėnesį.

Žmonės, turintys negalią, vis dar susiduria su kliūtimis. Kai sprendimus už žmogų priima kiti asmenys, pavyzdžiui, šeimos nariai, sveikatos specialistai, socialiniai darbuotojai, globėjai ar rūpintojai, iš žmogaus atimama pamatinė vertybė: kontroliuoti savo gyvenimą.

Spręsdamas pats, jaučiasi visavertis

Netrukus 53-iąjį gimtadienį minėsiantis Rolandas pasakoja ir apie kitą svajonę – įgyti vairuotojo teises. Šiuo metu jau yra išlaikęs teoriją, o praktikos egzaminą laikys kaip tik per gimtadienį. Pašnekovas viliasi, kad vairavimo teisės padėtų jam būti dar savarankiškesniu.

„Kai jis išsikėlė tikslą laikytis teises, paklausiau: „O kaip tai darysi, kaip spręsti testus? Popierinių variantų juk nebėra…“ Taigi jis, visų pirma, nusprendė mygtukinį telefoną pakeisti išmaniuoju, kuriame būtų internetas. Išmokęs naudotis išmaniuoju telefonu, nusprendė, kad kur kas paprasčiau būtų su kompiuteriu. Susikūrė elektroninį paštą, išmoko naudotis elektronine bankininkyste“, – apie žingsnius tikslo link pasakoja pagalbos priimant sprendimus specialistė.

Vairavimo kursus Rolandas išklausė Kaune – važinėti iš Telšių į didmiestį buvo nemenkas iššūkis.
Rolandas sako, kad jį džiugina ne tik pradėjusios pildytis svajonės, bet ir tai, kad kelyje į jas jo niekas nekontroliuoja, nenurodinėja, ką ir kaip daryti, nepatarinėja verčiau užsiimti kuo kitu, o tik padeda pamatyti galimus sprendimus ir jų pasekmes. Spręsdamas pats, sako Rolandas, jaučiasi gyvenąs visavertį gyvenimą.

Leisti suklysti

„Dar vienas svarbus momentas Rolando gyvenime – išmokęs naudotis kompiuteriu, susikūrė Facebook paskyrą, kurios dėka susirado naujų draugų, atkūrė bendravimą su jaunystės draugais, o svarbiausia – dabar dažnai bendrauja su užsienyje gyvenančiu broliu“, – džiaugiasi A. Grachauskienė.

Pasak moters, geriausias būdas mokytis – pačiam išgyventi klaidas, todėl specialistė, net jei mato, kad pagalbos priimant sprendimus gavėjas ketina rinktis ne patį geriausią sprendimą, jam netrukdo. Vienintelė išimtis – jei matytų, kad pasirinktas sprendimas gali padaryti žalos sveikatai. „Būna išties sudėtingų situacijų, tačiau su Rolandu dirbti lengva, – džiaugiasi pašnekovė. – Jis yra motyvuotas, darbštus ir visada stengiasi kuo geriau apsvarstyti visas alternatyvas ir galimas grėsmes“.

Taip pat, sako A. Grachauskienė, teikiant paslaugą svarbu kuo geriau pažinti žmogų – ne tik jo buitines problemas, bet ir vidinius išgyvenimus.

TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.

NUOTRAUKA: asociatyvioji nuotrauka iš Unsplash.com