„Faustinos dirbtuvės“: čia sėdmaišiai, miegmaišiai, pirkinių maišeliai gimsta gerose rankose
„Mūsų dirbtuvės ypatingos – jose sukurti daiktai išskirtiniai, nes pripildyti begalinės meilės ir šilumos. Mūsų stiprybė – komandinis darbas. Kiekvienas dirbtuvėse atlieka tai, ką geriausiai moka, todėl kasdieninio kruopštaus darbo rezultatai džiugina. Mūsų sėdmaišiai, miegmaišiai, rankdarbiai, pirkinių maišeliai gimsta gerose rankose ir su didele meile. O tai juk ir yra svarbiausia!“, – šypsosi „Faustinos dirbtuvių“ socialinė darbuotoja Živilė Pabedinskienė.
Išauga pasitikėjimas savimi
„Faustinos dirbtuvės“ – tai socialinės dirbtuvės, kuriose dirba ir laisvalaikį leidžia intelekto sutrikimą turintys suaugusieji. Socialinių dirbtuvių lankytojai siuva sėdmaišius, miegmaišius, smulkius rankdarbius, juos dekoruoja ir siuvinėja pagal kiekvieno kliento norus, pageidavimus ir svajones.
Gaminiai siuvami su profesionalia įranga, todėl jie kokybiški ir tvirti, o gaminiams naudojami tik kokybiški audiniai ir detalės. Visi dalyviai tarpusavyje pasidalija darbus pagal tai, kas jiems labiausiai patinka ir geriausiai sekasi: vieni kerpa medžiagas, kiti siuva sėdmaišius, lovatieses, pagalvėles, dar kiti gaminius dekoruoja.
Galimybė realizuoti save
Kaišiadoryse veikiančias socialines dirbtuves lanko dešimt žmonių. Septyni iš jų autobusu čia atvežami iš Strėvininkų socialinės globos namų, o trys – iš Faustinos mokyklos socialinės globos grupės. Pasak Strėvininkų socialinės globos namų direktorės pavaduotojos Elžbietos Vileikienės, socialinių dirbtuvių veikla jų įstaigos gyventojams yra galimybė realizuoti save ir savo turimus gebėjimus, stiprinti pasitikėjimą savimi bei kitais.
„Kiekvieną darbo dieną, rytais, prieš išvykstant į socialines dirbtuves, girdisi linksmas šurmulys ir teigiamos emocijos bei nusiteikimas dirbti. Žmonės dirba su didžiuliu atsidavimu ir vidine motyvacija, o grįžę po darbo dienos skuba pasidalinti savo patirtais įspūdžiais, įgytais gebėjimais. Socialinės dirbtuvės jiems ne tik užimtumas, bet ir didžiulė vertybė, kuri ne tik įprasmina, bet ir suteikia galimybes realizuoti savo svajones“, – šypsosi E. Vileikienė.
Pasak pašnekovės, labai smagu, kad žmonės su negalia pradėję nedrąsiai, nepasitikėdami savo jėgomis, truputį susikaustę, šiandien jaučiasi laisvesni, mielai bendrauja, myli savo darbą ir labai vienas kitą palaiko.
Daugiau nei darbas ir bendravimas
Ką pasakytų patys dirbtuvių dalyviai, jeigu paklaustume, kas jiems yra socialinės dirbtuvės: darbas, bendravimas? Socialinė darbuotoja Ž. Sako, kad vieniems tai antri namai, kuriuose galima pabendrauti, prasmingai praleisti laiką, išmokti kažko naujo. Kitiems tai darbas, kuriame gali atsiskleisti, realizuoti save, nukreipti savo mintis. Dalis dirbtuvių lankytojų nedrąsiai svajoja apie įsidarbinimą atviroje darbo rinkoje, tačiau skuba pridurti, jog jiems ir čia pas mus labai patinka.
„Labai jaučiasi, kad lankytojams dar stinga tikėjimo savimi. Savivertės stiprinimas – vienas iš didžiausių šio projekto tikslų bei siekių. Stiprinti, motyvuoti ir įgalinti patikėti savimi žmogų, kuris daug metų jautėsi mažai ką gebantis, yra labai nelengvas darbas“, – sako moteris.
Kartu dirbtuvių lankytojai leidžia laiką ne tik dirbdami, kurdami, bet ir pramogauja, švenčia šventes, gimtadienius, žiuri filmus, lankosi edukacijose: mokosi gaminti įvairius patiekalus, susipažįsta su įvairiomis dekoravimo ir relaksacinėmis technikomis. Kasdien kartu po darbų ilsisi naujai įkurtoje terapijų studijoje, išbando naujus relaksacijos būdus: audiovizualinę, kvapų, smėlio, šviesos terapiją.
Žinoma, „Faustinos dirbtuvėse“ paslaugų gavėjai įgyja ir lavina bendruosius darbinius, socialinius, kasdienio gyvenimo ir saviraiškos įgūdžius. Mokosi savarankiškai pagaminti konkretų gaminį nuo pradžios iki pabaigos, mokosi dirbti komandoje, bendradarbiauti, planuotis darbo dieną. Čia išmoksta pasitikėti savimi ir aplinkiniais, toleruoti vienas kito sugebėjimus nelenktyniaujant, nelyginant ir nevertinant.
Naujiena – jutiminiai sėdmaišiai
Norėdami paįvairinti „Faustinos dirbtuvių“ produkciją ir padėti vaikams, turintiems intelekto sutrikimų, pradėjo siūti jutiminius sėdmaišius, kurie šiek tiek palengvina ir paįvairina vaikų kasdienybę. Jutiminiai sėdmaišiai stimuliuoja vaiko pojūčius. Iš sėdmaišio kyšančios skirtingos struktūros audinių skiautelės veikia vaiko jutiminę integraciją – gebėjimą pajusti ir reaguoti į kūno ir aplinkos teikiamą informaciją.
Be to, šie sėdmaišiai ramina, atpalaiduoja. Juos drąsiai galima naudoti sensoriniuose kambariuose, vaikų ankstyvosios raidos, dienos centruose, darželiuose, mokyklų klasėse ir namuose. Sensoriniai baldai – svarbi terapijos priemonė vaikams su autizmo spektro sutrikimais, nes suteikia saugumo ir komforto jausmą, kurio neįmanoma patirti sėdint ant įprastos kėdės ar lovos.
TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.
Nuotrauka: „Faustinos dirbtuvių” arch.