Gintaro istorija: įdarbinimo su pagalba paslauga – šansas įsidarbinti
Psichosocialinę negalią turinčiam Gintarui 10 metų nepavyko rasti darbo ir įsidarbinti. Pradėjus dalyvauti VšĮ Valakupių reabilitacijos centro įgyvendinamame Pertvarkos projekte ir suteikus įdarbinimo su pagalba paslaugą, vyro gyvenimas ėmė keistis. Įdarbinimo su pagalba paslaugos tikslas – padėti norinčiam ir galinčiam dirbti asmeniui, turinčiam intelekto ar psichosocialinę negalią, įsitvirtinti atviroje darbo rinkoje.
„Su Gintaru mus, įdarbinimo su pagalba paslaugos specialistes, supažindino socialinė darbuotoja, kuri rekomendavo jam dalyvauti projekte „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ ir pamėginti rasti darbą gaunant pagalbą,“ – sako VšĮ Valakupių reabilitacijos centro Vilniaus skyriuje dirbanti specialistė, teikianti pagalbos įsidarbinant paslaugą. Saugant klientų anonimiškumą, specialistės vardo neatskleisime.
Moteris džiaugiasi neseniai gavusi Gintaro laišką: „Noriu padėkoti už bendravimą, kuris davė konkrečius ir apčiuopiamus rezultatus! Ačiū už nuoširdumą, kantrybę, įkvėptą optimizmą, dėmesį ir kompetenciją padedant tokiems trapios laimės ieškotojams kaip aš. Turbūt taip ir būčiau vegetavęs kaip daržovė be darbo, pajamų ir svarbiausia noro gyventi, eiti į priekį…“
Specialistė pasakoja, kad pažinties su klientu pradžia buvo panaši į kitas. Pirmiausia kartu su Gintaru sudarė individualų paslaugų teikimo planą, išsigrynino, kokio darbo ieškos, kartu su klientu pakoregavo jo gyvenimo aprašymą, išanalizavo darbo rinką ir netoli vyro namų esančias laisvas darbo vietas. Pasak jos, Gintaro stipriosios savybės – atsakingumas, noras rūpintis savimi, tikslo siekimas, kruopštumas, svajonių siekimas. Be to, vyriškis draugiškas, besidomintis aktualijomis, žingeidus, išprusęs vyras.
„Gintaras buvo labai motyvuotas, – dalyvavo pokalbiuose su darbdaviais ir per 3,5 mėn. pavyko atrasti jam tinkamą darbo vietą gamybos įmonėje. Ėmė gimti planai ir svajonės keliauti. Deja, išdirbus 5 mėnesius, dėl ekonominių priežasčių Gintaras buvo atleistas. Vyras nenuleido rankų ir kartu su įdarbinimo specialiste toliau vykdė darbo paiešką. Po 2 mėnesių pavyko rasti kitą darbo vietą apsaugoje, kuria Gintaras patenkintas ir sėkmingai toliau dirba. Smagu, kad, sugrįžus į darbo rinką, ėmė vykti gyvenimo kokybės pokyčiai: atsirado darbinė veikla, pakilo motyvacija rūpintis savimi, atsirado gyvenimo džiaugsmas, naujos svajonės,“ – džiaugiasi pašnekovė.
Patikėti tuo, kas viskas įmanoma
Specialistė pasakoja, kad pirmiausia su klientu svarbu užmegzti draugišką ryšį: „Kad jis pajustų, jog esame komanda ir mums taip pat rūpi jo gerovė. Svarbu, kad patikėtų tuo, jog viskas įmanoma ir viskas priklauso nuo noro. Toliau galima kalbėtis apie atsiversiančias galimybes susiradus darbą, apie tai, kaip svarbu dienotvarkė, dienos režimas, kokybiškas ir pakankamas miegas, pajamos, galimybė siekti savo svajonių, leisti sau daugiau nei nedirbant, susirasti draugų ir bendraminčių, gyventi visavertį gyvenimą,“ – darbo subtilumus dėsto moteris.
Kartu su klientu parengiamas individualus planas, kalbamasi apie turimą darbo patirtį, įgytas žinias, pomėgius, svajonių darbą. Kartu dairomasi laisvų darbo vietų, aptariamos realios galimybės ten dirbti, galimi iššūkiai, su kuriais gali būti susiduriama darbe. Toliau – kelionės į darbo pokalbius, konkrečios darbo vietos apžiūra.
Darbdavių požiūris keičiasi
Darbdavių požiūrį į darbuotoją su psichosocialine negalia įdarbinimo su pagalba specialistai stengiasi švelninti tiesiog paaiškindami, su kokiais iššūkiais susiduria konkretus žmogus. O kai susipažįsti – tampa ramiau. Nuo senų laikų dauguma mano, kad psichikos negalia – tai kažkas baisaus, nes žmogaus elgesys neprognozuojamas. Taip nėra. Nemaža dalis psichikos negalavimų turinčių žmonių turi aukštą intelekto lygį, anksčiau ėję aukštas pareigas, tačiau dėl patirtų stiprių išgyvenimų ir ištikusios ligos dažnai sumenkėja jų pasitikėjimas savimi, kai kurios kognityvinės funkcijos, motyvacija. Psichikos liga gali būti kontroliuojama vaistais, tačiau svarbu laikytis gydytojo nurodymų, nedirbti viršvalandžių, rūpintis mityba, miego režimu, sveika gyvensena.
Pasak pašnekovės, pristatant potencialų darbuotoją darbdaviui, reikia pabrėžti jo stipriąsias puses, gebėjimus, turimą patirtį, motyvaciją dirbti, o apie negalią kalbėti paskiausiai, jau aptariant svarbius klausimus dėl darbo sąlygų, kad jos atitiktų asmens poreikius. Juk ateina dirbti ne negalia, bet žmogus.
„Kiekvienas žmogus gali turėti sveikatos problemų, bet atėjęs pas darbdavį nepuola pasakoti, pavyzdžiui, apie savo aukštą kraujo spaudimą ar kankinančią migreną. Juk pirmiausiai pristatome savo stipriąsias savybes, kurios atitinka darbdavio keliamus reikalavimus konkrečiai darbo vietai. Pavyzdžiui, jei negebame dainuoti operoje tai nereiškia, kad esame neįgalūs. Tai tiesiog reiškia, kad neturime tam tikrų savybių ir gebėjimų tai specialybei, bet puikiai galime dirbti kitus darbus. Todėl svarbu parinkti kiekvienam darbą pagal jo stipriąsias savybes ir gebėjimus, tada žmogus galės save realizuoti panaudodamas tai, ką moka ir gali geriauisiai,“ – sako optimistiškai nusiteikusi specialistė.
NUOTRAUKA: asociatyvi nuotr. Unsplash.com
TEKSTAS: Institucinės globos pertvarka.