Socialinių dirbtuvių vasara: veriasi nauji horizontai
Kazimieras Mitkus, Žemaitijos psichinę negalią turinčių žmonių klubo „Telšių atjauta“ pirmininkas, džiaugiasi, kad socialinių dirbtuvių veiklos nestovi vietoje ir vasarą pažėrė nemažai naujovių: dirbtuvių dalyviai sulaukė daugiau užsakymų tvarkyti viešąsias miesto erdves, išbandė save prekiaudami turguje, o netrukus planuoja persikelti į naujas – modernesnes, patogesnes – patalpas.
Socialinės dirbtuvės Telšiuose duris atvėrė prieš dvejus metus. Jose darbingo amžiaus žmonės, turintys intelekto ar psichosocialinę negalią, gali prasmingai praleisti dieną, realizuoti save, lavinti savarankiškumo ir darbinius įgūdžius. Jie atlieka realias darbo užduotis ir turi galimybę ateityje įsitvirtinti darbo rinkoje bei kurti savo ateitį savarankiškai.
Užsakymų skaičius auga
„Telšių atjautos“ socialines dirbtuves lanko 10 žmonių, dar keli „laukia eilėje“: jei iš dabartinių kas nors įsitvirtintų darbo rinkoje, pasinaudoti šia prasminga paslauga galėtų kiti, apie tai svajojantys. K. Mitkus džiaugiasi, kad socialinių dirbtuvių dalyvių darbas vertinamas vis labiau: šią vasarą darbštūs žmonės ne tik prižiūri 8 mažiau tvarkomas miesto viešąsias erdves (pagal sutartį su Telšių miesto seniūnija), bet ir gavo papildomą veiklą – daugiabučių kiemų švarinimą. Tad 11-oje kiemų rūpinasi žolės pjovimu, šiukšlių surinkimu, gyvatvorių karpymu ir visais kitais darbais.
Pašnekovas sako, kad dauguma dirbtuvių dalyvių turi gyvenimo globos įstaigose patirties – ten jų savarankiškumas apribotas. Tačiau veiklos socialinėse dirbtuvėse jų nevargina, priešingai: žmonės pasijunta orūs, atlikdami visiems svarbų darbą ir už tai gaudami finansinę kompensaciją. Be to, darbuojantis auga savivertė, atsakomybė, laiko planavimo įgūdžiai ir kiti svarbūs gebėjimai.
Išbandė prekybą turguje
Kiekvieną šeštadienį Telšiuose šurmuliuoja Didysis turgus, kur galima įsigyti maisto produktų, daržovių, drabužių, kitų reikalingų dalykų. Prekiaudami turguje savo jėgas išbandė ir Telšių socialinių dirbtuvių dalyviai. Dirbtuvėse gaminamos šiukšliadėžės, daiktadėžės, pakeliamos lysvės, kompostinės, lesyklėlės, inkilėliai. Būtent šiais dalykais ir buvo prekiaujama turguje.
K. Mitkus sako, kad tokia veikla buvo eksperimentas. Prekybos metu buvo galima pasitikrinti įgytus bendravimo su klientais, prekių pristatymo įgūdžius. Turgaus lankytojai domėjosi ir pirko gaminius, tačiau po kurio laiko, supratus, kad norint tapti atpažįstamais, reikia daugiau nei vieno turgaus per savaitę, nuspręsta žengti kitu keliu. Telšių prekybos centras MON, „Telšių atjautos“ globojamus žmones vis paremiantis maisto produktais, sutiko socialinių dirbtuvių dalyvių gaminius eksponuoti savo paviljone, nereikalaudamas jokio nuomos mokesčio – nedidelį komisinį atlygį paima tik nuo parduotų gaminių.
Planuoja dar vienas socialines dirbtuves
Telšių rajono savivaldybės Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėja Lendra Bukauskienė informavo, kad artimiausiu metu socialinės dirbtuvės persikels į naujas patalpas, kurių pritaikymas dirbtuvėms finansuojamas iš ES struktūrinių fondų.
Pasak L. Bukauskienės, socialinių dirbtuvių paslauga yra itin prasminga, nes suteikia intelekto ar psichosocialinę negalią turintiems žmonėms galimybę užsiimti darbine veikla, gauti šiek tiek pajamų, paslaugos dėka žmonės neužsisėdi namie, negalvoja tik apie savo ligą, didėja ir gebėjimai, ir socialumas. Specialistė sako, kad ši dvejus metus teikiama bandomoji paslauga aiškiai parodė, jog žmonės su negalia gali gyventi orų, savarankišką gyvenimą, tereikia sudaryti kuo platesnes galimybes jiems mokytis ir integruotis į visuomenę.
L. Bukauskienė viliasi, kad ateityje tiek Telšiuose, tiek kituose šalies regionuose tokių paslaugų kaip socialinės dirbtuvės bus daugiau.
TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.
NUOTRAUKA: „Telšių atjautos“ archyvo nuotr.