Socialinės dirbtuvės „Kybartų skanėstai“: dosnūs ne tik skanumynais, bet ir gerąja patirtimi
Socialinės dirbtuvės „Kybartų skanėstai“ prieš gražiausias metų šventes su kitomis savivaldybėmis dalijosi sukaupta gerąja patirtimi, kuomet žmogus, turintis intelekto ar psichosocialinę negalią, socialinėse dirbtuvėse kaupia įgūdžius, padėsiančius ateityje įsidarbinti atviroje darbo rinkoje. Renginyje dalyvavo Marijampolės ir Tauragės regionų savivaldybių administracijų bei kitų suinteresuotų įstaigų ir organizacijų atstovai. Juos organizatoriai pakvietė į edukacinę-pažintinę popietę „Kalėdinių skanėstų gamyba“.
Tokios socialinės dirbtuvės, kaip „Kybartų skanėstai“ ateityje atsiras visose mūsų šalies regionuose, o kai kuriuose – net ir po keletą. Šįkart Tauragės ir Marijampolės regionų savivaldybių atstovai buvo pakviesti į susitikimą su „Kybartų skanėstų“ socialinėmis dirbtuvėmis, kurios dalyvauja bandomajame projekte „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“.
Renginio šeimininkai prisistatė svečiams primindami, kad šios socialinės dirbtuvės – projekto „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ partneris. Socialinių dirbtuvių veiklą organizuoja Vilkaviškio raj. Kybartų socialinių paslaugų centras, bendradarbiaudamas su Neįgaliųjų reikalų departamentu prie SADM.
Vizito meto socialinių dirbtuvių „Kybartų skanėstai“ rinkodaros vadybininkė Viktorija Bujauskė svečiams pristatė dirbtuvių veiklą, gamybą, komandos formavimą, pardavimus, ateities perspektyvas, kalbėjo apie jų pridėtine vertę visuomenei. Svečiai patys gamino sausainius, puošė, kepė ir pakavo. Dalyvavo edukacinėje programoje su produktų degustavimu.
„Kybartų skanėstų“ socialinėse dirbtuvėse skanėstai gaminami iš kokybiškų miltų, natūralaus sviesto, nenaudojama jokių sintetinių priedų ir skonio stipriklių. Šie kepiniai – tai ne didmeninei prekybai skirtas produktas. Kepdami žmonės įdeda daug meilės ir pastangų ir labai džiaugiasi, kai pirkėjai kepinius giria ir vėl jų sugrįžta.
Šiose dirbtuvėse ugdomi, lavinami ir palaikomi bendrieji bei specialieji darbiniai įgūdžiai, mokantis kepti nesudėtingus konditerinius gaminius, ruošti papuošimo elementus, saugiai naudotis technologiniais įrenginiais ir inventoriumi.
Tokių socialinių dirbtuvių lankytojai – intelekto ar psichosocialinę negalią turintys darbingo amžiaus žmonės, kuriems nustatytas 20–55 proc. darbingumas. Žinoma, prisijungti gali ir žmonės iš bendruomenės bei socialinės globos įstaigų.
Trečius veiklos metus skaičiuojančių socialinių dirbtuvių darbuotojai džiaugiasi ne tik konditerijos gaminių kokybe, bet ir stebi daug kitų teigiamų pokyčių, pavyzdžiui, pagerėjusi dalyvių emocinė būsena.
„Čia ugdome ne tik darbinius, bet ir higienos, socialinius įgūdžius, stipriname pasitikėjimą savimi ir savo gebėjimais, atsakomybės jausmą. Tai leidžia lankytojams pasijusti reikalingais ir naudingais bendruomenės nariais. Mums svarbu lankytojo poreikius, intelektinius ir fizinius gebėjimus, emocinį gerbūvį ir saugumą. Atsakomybės jausmą stipriname akcentuodami, kad socialinės dirbtuvės – tai darbas ir į jį reikia žiūrėti atsakingai: nepraleisti be pateisinamos priežasties, susiruošti savarankiškai ar su darbuotojų ar artimųjų pagalba (pasiruošti darbui su maistu tinkamus rūbus, tvarkingai susirišti plaukus, įsidėti pietus ir pan.) ir sutartu laiku laukti atvykstančio autobuso“, – patirtimi dalijasi Kybartų dirbtuvių socialinė darbuotoja Erika Petrikaitė.
TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.
Nuotraukos: „Kybartų skanėstų”.