Bus atlygis – bus ir globėjų („Šiaulių kraštas”, Jurgita Juškevičienė, 2017 02 07)
Ar tikrai reikia naikinti vaikų globos įstaigas, kai socialinės rizikos šeimų tik daugėja, o norinčiųjų globoti vaikus – vienetai?
Eglė Jurkutė, perėjimo nuo institucinės globos prie globos šeimoje ir bendruomenėje projekto ekspertė Šiaulių regione, sako, kad pradžia visada būna sunki. Žingsnis žengtas. Nuo visų sąmoningumo priklausys, ar reforma bus sėkminga.
jurgita@skrastas.lt
– Šiaulių miesto savivaldybės vaikų globos namai 2015 metais persikėlė į naujus kotedžus, kuriuose gyvena šeimynomis po 8 vaikus. Ar toks vaikų globos modelis galės išlikti ir pasibaigus pertvarkai?
– Šių pastatų statybai buvo naudotos Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos, todėl iki 2020 metų įstaiga negalės keisti savo paskirties. Palyginti su senomis patalpomis, vaikams čia gerokai patogiau, daugiau privatumo, galimybių būti labiau savarankiškiems. Teko įrodyti ir visuomenei, kad globos namuose gyvenantys vaikai nekelia grėsmės ir geba puikiai integruotis.
Po 2020 metų šie globos namai bus pritaikyti bendruomenės reikmėms, galbūt teiks pagalbą šeimoms, veiks dienos centras ir panašiai. Tačiau institucijos su pavadinimu „Vaikų globos namai“ neturėtų likti.
Dideles globos institucijas numatoma keisti bendruomeniniais globos namais. Turi keistis ir darbo su vaikais turinys, paslaugos, jų prieinamumas. Vaikai turi būti mokomi svarbiausių savarankiško gyvenimo įgūdžių – ruošti maistą, tvarkytis buityje, planuoti asmeninį biudžetą.
2016 metų lapkričio 28 dieną buvo paskelbtas viešasis pirkimas „Šeimos modelio bendruomeninių vaikų globos namų paslaugos vaikams, netekusiems tėvų globos teikimas Šiaulių regione“. Šiuo metu laukiama, kada bus patvirtinti pirkimų nugalėtojai. Tikėtina, kad netolimoje ateityje paslaugas pradės teikti bendruomeniniai vaikų globos namai ir Šiaulių mieste.
– Kokia situacija yra su Šiaulių miesto savivaldybės sutrikusio vystymosi kūdikių namais? Šios įstaigos direktorė A. Kardašienė ne kartą yra sakiusi, kad įstaigoje vaikams yra suteikiama kompleksinė pagalba, kokios jie negautų būdami pas globėjus. Be to, globėjai ir norintys įsivaikinti labai retai priglaudžia sunkiai sergantį vaiką.
– Nuo 2017-ųjų sausio 1 dienos įsigaliojo sveikatos apsaugos ministro įsakymas, nurodantis medicinines indikacijas ir ligas, su kuriomis vaikai, netekę tėvų globos, gali būti apgyvendinti sutrikusio vystymosi kūdikių namuose.
Juose galima apgyvendinti vaikus, turinčius kvėpavimo sutrikimų, kurie nereikalauja stacionaraus gydymo, taip pat vaikus, kuriems reikalingas palaikomasis ar paliatyvus gydymas. Šis įsakymas turės įtakos sparčiam vaikų skaičiaus įstaigoje mažėjimui. Šiandien Šiaulių kūdikių namuose auga apie 50 vaikų. Tai viena iš trijų Šiaulių regiono įstaigų, įtrauktų į pertvarkomų įstaigų sąrašą. Netolimoje ateityje įstaiga turės keisti savo profilį.
Planuojant įstaigos ateitį pirmiausia reikia ištirti paslaugų poreikį – apklausti gyventojus, kokių socialinių paslaugų jiems trūksta.
Svarstytos „Laikino atokvėpio“, dienos centro, motinos ir vaiko namų įkūrimo galimybės bei kitokios sveikatos ir socialinės srities paslaugos. Suprasdami poreikį, žinosime, kokį paslaugų paketą galime siūlyti tėvams, auginantiems neįgalius vaikus, socialinių įgūdžių stokojančioms motinoms, kitiems paslaugų gavėjams.
Įstaigoje vyko ir ten dirbančių darbuotojų motyvacijos bei kompetencijų vertinimas.
Artimiausiu metu pagal sukurtas metodikas bus atlikta išsami kiekvieno įstaigoje gyvenančio vaiko poreikių, jam reikalingų paslaugų analizė, įvertintas vaiko ryšys su biologine šeima, jos nariais ir kitais asmenimis.
Žinoma, yra vaikų, kurių sveikatos sutrikimai labai rimti ir jiems reikia nuolatinės priežiūros. Pastarieji ir toliau gyvens kūdikių namuose ar specializuotuose globos namuose. Tačiau tokių vaikų yra mažuma, visi kiti gali gyventi šeimose.
Komentuodama įstaigos direktorės A. Kardašienės pasakymą noriu atsakyti, kad vaiko negalia, nekalbant apie išskirtinius atvejus, neturi tapti jo izoliacijos nuo visuomenės priežastimi. Šie vaikai reikalauja didesnio suaugusiojo dėmesio ir globos nei institucijoje. Anot vaikų psichiatro profesoriaus Dainiaus Pūro, sveikiems kūdikiams ir mažiems vaikams užtenka 3–6 mėnesių įstaigoje, kad sutriktų jų raida. Sveikatos problemų turintiems vaikams ši neigiama įtaka dar didesnė.
Tokius vaikus į savo šeimas imtų tam paruošti globėjai. Žinoma, rasti nuolatinius įtėvius vaikams, turintiems negalią, šiandien būtų sunku, tačiau, tikiu, kad sukūrus reikiamą paslaugų bei pagalbos sistemą, keičiant visuomenėje nusistovėjusius stereotipus, jų atsiras vis daugiau.
Skaityti plačiau: http://musu.skrastas.lt/?data=2017-02-03&rub=1065924812&id=1486056899