PALYDIMOJI GLOBA PADEDA JAUNUOLIAMS IŠSPRĘSTI IR NETIKĖČIAUSIUS RŪPESČIUS
Lietuvos regionuose išbandoma palydimoji globa – tai socialinė paslauga, teikiama savarankišką gyvenimą pradedantiems jauniems žmonėms iš globos įstaigų ar socialinės rizikos šeimų. Kokios pagalbos gali tikėtis jaunuoliai?
Dešimtmetį globos įstaigoje gyvenęs 20 metų kaunietis Dainius aktyviai sportavo, baigė muzikos mokyklą, o vėliau pradėjo garso ir vaizdo technikos operatoriaus studijas. Jas baigęs vaikinas įvairių renginių metu rūpinsis apšvietimu bei įgarsinimu.
„Pradėjus gyventi savarankiškai reikėjo būsto, bet nuoma kainavo labai brangiai. Kilo minčių net nutraukti studijas, kad galėčiau daugiau dirbti. Išgelbėjo dalyvavimas programoje, kuri apmokėjo daugiau kaip pusę būsto nuomos išlaidų“, – džiaugėsi Dainius.
Užtikrina visavertę integraciją
Pagalba teikiama tuo metu, kai jaunuoliai rengiasi palikti globos instituciją, rūpintojo ar socialinę riziką patiriančios šeimos namus arba jau yra pradėję savarankiškai gyventi, tačiau siekiant visaverčio jų integravimosi į visuomenę ir užtikrinti savarankiškumą toliau teikiamos paslaugos ir parama. Paslauga gali būti teikiama 16–24 metų jaunuoliams (taip pat ir turintiems negalią ar specialiųjų ugdymosi poreikių), paliekantiems ar jau palikusiems globos sistemą arba socialinę riziką patiriančią šeimą.
Palydimosios globos paslaugų pagrindinis tikslas yra užtikrinti, kad visiems mažiau galimybių turintiems minėto amžiaus jaunuoliams būtų prieinama ir suteikiama reikiama konsultacinė, psichosocialinė ir kitokia pagalba bei tikslinės paslaugos siekiant, kad pereidami į savarankišką gyvenimą jie sėkmingai adaptuotųsi bendruomenėje. Įgyvendinant institucinės globos pertvarkos projektą palydimosios globos paslaugos jau suteiktos arba yra teikiamos 245 jaunuoliams.
Galimybės – itin plačios
Kaunietis Dainius pasakojo, kad jam nuolat talkina du priskirti konsultantai, kurie padeda rasti atsakymus į kylančius klausimus ir išspręsti problemas. „Man prireikė medikų konsultacijų, todėl tikrai labai reikėjo pagalbininkų patarimų, kur kreiptis ir kaip sutvarkyti formalumus“, – pasakojo vaikinas.
Programoje dalyvaujančiai jo bendraamžei reikėjo psichologo pagalbos ir ji labai greitai merginai buvo parūpinta. Su konsultantais bendraujama įvairiomis formomis – telefonu, elektroniniu paštu, dažniausiai tai vyksta kelis kartus per savaitę.
„Jeigu ilgiau nepaskambinu, konsultantai patys susisiekia ir teiraujasi, kaip man sekasi, ar nekyla kokių nors sunkumų“, – pasakojo Dainius. Vaikinui itin įsiminė viso Kauno regiono programos dalyvių bei konsultantų susitikimas, per kurį jie galėjo pasidalyti patirtimi, aptarti kilusius klausimus. Dainius ir kiti programos dalyviai gali pildyti savotišką dienoraštį, o mainais už tai gauna programos partnerių dovanų bei nuolaidų. Pasak jaunuolio, tai irgi malonios ir reikalingos staigmenos.
Paskelbė laimėtojų sąrašą
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, įgyvendindama institucinės globos pertvarkos projektą bei jame numatytas socialines paslaugas, pasirašė 12 paslaugų viešojo pirkimo ir pardavimo sutarčių dėl palydimosios globos paslaugų teikimo visuose Lietuvos regionuose. Palydimosios globos paslaugos teikiamos 16–24 metų jaunuoliams (taip pat ir turintiems negalią), augantiems ar augusiems vaikų globos institucijose, rūpintojų šeimose, šeimynose bei šeimose, patiriančiose socialinę riziką.
„Šie jaunuoliai dažnai stokoja savarankiškumo, taip pat socialinių, vertybinių bei profesinio orientavimosi įgūdžių. Jie nėra pakankamai pasirengę savarankiškam gyvenimui, ir tai tampa jų socialinės atskirties priežastimi. Todėl palydėjimo, palaikymo procesas šiame jaunuolių gyvenimo etape yra labai svarbus“, – pabrėžė institucinės globos pertvarkos vaiko ir šeimos gerovės ekspertė Jūratė Dagienė.
Palydimosios globos paslaugas Vilniaus regione teikia VšĮ Vaikų ir paauglių socialinis centras bei VšĮ Vilniaus SOS vaikų kaimas, Kauno regione – VšĮ „Actio Catholica Patria“ bei UAB Projektų įgyvendinimo grupė, Šiaulių, Klaipėdos, Utenos, Tauragės, Marijampolės ir Telšių regionuose šias paslaugas teikia UAB Projektų įgyvendinimo grupė, Alytaus regione – Varėnos rajono savivaldybės bendruomeniniai vaikų globos namai, Panevėžio regione – Obelių vaikų globos namai.
„Laikinosios sostinės” inf.