Šv. Valentino dienos proga – skanios „Pirmo blyno“ staigmenos
Karantinas pakeitė ne tik visų mūsų kasdienybę, bet ir šventes. Vis dėlto jos ir per karantiną gali būti ypatingos ir prasmingos, įsitikinęs Vilniuje įsikūrusio blynų restorano „Pirmas blynas“ įkūrėjas ir vadovas Timas van Wijkas.
„Pirmas blynas“ šv. Valentino dieną mylimą žmogų siūlo nustebinti skaniomis staigmenomis. Šia proga galima užsisakyti širdele dekoruotą sūrio tortuką, kurio skoniui, pasak ragavusių, negalima atsispirti, arba širdelės formos veganiškų šokoladinių triufelių, paskanintų natūraliais skirtingų spalvų ir skonių pagardais, rinkinį. Kiekvieną pradžiugins ir jau daugelio pamėgti „Pirmo blyno“ gaminami olandiški vafliai – Valentino dienos proga jie kepami širdelės formos ir gardinami šokoladu.
Užsisakyti vaflių ir šokoladinių triufelių gali gyvenantys bet kuriame Lietuvos kampelyje – jie bus pristatyti į artimiausią paštomatą.
Socialinių dirbtuvių dalyvių pastangos
Gaminant visus šiuos gardėsius prisideda „Pirmo blyno“ socialinių dirbtuvių dalyviai. T. van Wijkas pasakoja, kad nuo gegužės pabaigos veikiančias socialines dirbtuves kasdien lanko 10 negalią turinčių žmonių. Per karantiną jie turi daugiau laiko praktikuotis, mokytis aptarnauti lankytojus, įgyti įgūdžių virtuvėje.
„Kai kuriems nelengva kasdien ateiti į restoraną, todėl stengiamės šiuos žmones motyvuoti, daugiau dėmesio skiriame jų įgūdžiams stiprinti, o šiaip jie kartu su visais dirba visus darbus – padeda gaminti, pakuoti ir pristatyti užsakymus“, – sako restorano vadovas.
Jo teigimu, socialinių dirbtuvių lankytojai negali savarankiškai pagaminti šokoladinių triufelių, nes jų gamybos procesas gana sudėtingas. „Vis dėlto jie puikiai atlieka kai kuriuos darbus – sveria reikalingus ingredientus, triufelius gardina įvairiais priedais – trupintais riešutais, džiovintomis avietėmis, kokosu. Na, o mūsų firminius olandiškus vaflius jie jau moka pagaminti savarankiškai nuo pirmo iki paskutinio žingsnio. Be abejo, mes visą laiką esam šalia“, – pasakoja Timas.
Naujų aminių atsiradimą paskatino karantinas
Pasak jo, papildyti restorano asortimentą paskatino karantinas – reikėjo turėti daugiau produktų, kuriuos klientai galėtų nusipirkti užsukę į restoraną ar užsisakyti, kuriuos būtų nesudėtinga pristatyti į namus arba paštomatu ir siūlyti partneriams.
„Nuo pat pradžių labai stengiamės, kad mūsų gaminami blynai būtų ne tik skanūs, bet ir lėkštėje atrodytų išskirtinai. Per karantiną blynų galima užsisakyti tik išsinešti, bet gabenami kartoninėse dėžutėse jie negali būti pateikti taip, kaip restorane, – sako restorano vadovas. – Todėl Užgavėnėms paruošėme staigmeną – ypatingus blynų suktinukus su šonine ir keptais obuoliais arba su rūkyta lašiša. Jie tinkami išsinešti, taip pat juos galim pristatyti į namus. Per karantiną visi namuose gali išsikepti paprastų blynų, o pasigaminti tokių įmantrių užkandžių sugebėtų ne kiekvienas.“
Vilniečiai, norintys paragauti ypatingų suktinukų turėtų nesnausti, nes po Užgavėnių jų užsisakyti nebebus galima.
„Pirmo blyno“ vadovas užsimena turintis dar vieną idėją – nori sukurti dovanų krepšelį, sudarytą tik iš produktų, kuriuos gamina negalią turintys žmonės. Pavyzdžiui, prie „Pirmo blyno“ siūlomų skanėstų tiktų arbata, kurią gamina ar pakuoja žmonės, turintys negalią.
Ieškantiems išskirtinių Valentino dienai skirtų staigmenų verta pasidairyti, ką gamina ir kitose socialinėse dirbtuvėse dirbantys žmonės. Pavyzdžiui, „Amatų laboratorija“ siūlo kvėpinamus odinius papuošalus, „Atvira bendruomenė“ – iš natūralaus sojų ir bičių vaško išlietų žvakių, keraminių papuošalų ir pan.
Socialinės dirbtuvės, kuriose dirba psichosocialinę ir intelekto negalią turintys žmonės, Lietuvoje įkurtos Neįgaliųjų reikalų departamentui prie SADM įgyvendinant projektą „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“.
Institucinės globos pertvarkos inf.