Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Negalia nustatoma ir per karantiną

Sulaukiame nemažai skaitytojų klausimų apie negalios nustatymą. Į juos atsako Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Asmenų aptarnavimo ir dokumentų valdymo skyriaus vyriausioji specia­listė Nomeda Pikelytė.

„Esu darbingo amžiaus, bet pastaraisiais metais labai suprastėjo mano sveikata. Kreipiausi į šeimos gydytoją prašydama, kad ji parengtų dokumentus negaliai, specialiesiems poreikiams nustatyti. Noriu sužinoti, ar tai gali būti atlikta per karantiną, ar reikės laukti, kol pandemija baigsis“, – klausia „Bičiulystės“ skaitytoja.

Karantinas neįgalumo ir darbingumo lygių, specialiųjų poreikių nustatymo nesustabdė. Dirbame pilnu tempu tik kiek kitaip, labiau nuotoliu. Žmonių prašome į NDNT nevykti, o dokumentus siųsti paštu, elektroniniu paštu arba palikti prie įėjimo į NDNT teritorinius skyrius esančiose pašto dėžutėse. Nereikėtų baimintis, kad dokumentus nesaugu jose palikti, dėžutės rakinamos, jas dažnai tikriname.

Kaip suprantu, moteris dėl negalios nustatymo kreipsis pirmą kartą. Tokiu atveju pirmiausia reikia kreiptis į savo gydantį gydytoją, kad jis parengtų siuntimą negaliai nustatyti, t. y. šiame siuntime pateiktų visą reikalingą medicininę informaciją. Šį siuntimą skaitytoja su kitais reikalingais dokumentais, kaip minėjau, gali išsiųsti paštu ar palikti prie įėjimo į NDNT esančioje pašto dėžutėje.

Kokie tie kiti reikalingi dokumentai?

  • Prašymas nustatyti negalią (jų formas galima rasti NDNT interneto svetainės skiltyje „Prašymai“);
  • asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija;
  • 3×4 cm dydžio nuotrauka (jei pageidaujate gauti neįgalių asmenų automobilių statymo kortelę, pateikite 2 nuotraukas);
  • išsilavinimą ar kvalifikaciją pagrindžiančio dokumento kopija.

Beje, kai kurios gydymo įstaigos asmenų siuntimus mums pateikia elektroniniu būdu, taigi žmogui teikiant kitus dokumentus, siuntimo NDNT pateikti jau nebereikia.

Karantinas yra karantinas, todėl pačiam žmogui, kaip jau irgi minėjau, į NDNT atvykti nereikia. Medicininė dalis, kaip įprasta, įvertinama pagal gydytojo parengtame siuntime pateiktus duomenis, o savarankiškumo klausimyną užpildysime nuotoliniu būdu. Per 15 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos NDNT darbuotojas susisieks su jumis telefonu, suderins jums tinkamą laiką ir užpildys klausimyną. Su pensinio amžiaus asmeniu dėl klausimyno užpildymo susisieks savivaldybės paskirtas socialinis darbuotojas.

Sprendimą dėl negalios išsiunčiame registruotu paštu prašyme nustatyti negalią nurodytu adresu.

Labai noriu paraginti skaitytojus sekti NDNT svetainę ir Facebook paskyrą, čia mes nuolat atnaujiname aktualią informaciją.

„Iš „Sodros“ gavau pranešimą, kad baigiasi man nustatytas netekto darbingumo terminas ir bus nutrauktas neįgalumo išmokos mokėjimas. Mano sveikata nepagerėjo, šeimos gydytoja neabejoja, kad negalia bus nustatyta ir toliau. Girdėjau, kad per karantiną negalios terminas pratęsiamas automatiškai. Ar per šį laiką neprarasiu išmokų?“ – teiraujasi laikraščio skaitytojas.

Tiek jums, tiek visiems kitiems asmenims, kurių neįgalumo, darbingumo lygio ar specialiųjų poreikių nustatymo terminas baigiasi karantino laikotarpiu ir dar 90 dienų jam pasibaigus, nustatytą negalios terminą galime pratęsti automatiškai iki karantino pabaigos plius dar 90 dienų jam pasibaigus (pagal šiandien galiojantį karantino terminą – iki gegužės 31 d.). T. y. jei nustatytas negalios terminas baigiasi vasario 21 d., tą dieną jį automatiškai pratęsime iki gegužės 31 d. Žmogui dėl to pačiam rūpintis nereikia. Apie tai, kad terminą pratęsėme, žmogų informuojame telefonu, o „Sod­rą“ – iškart per informacinę sistemą, todėl pačiam žmogui niekur kreiptis nereikia, išmokas jis ir toliau gaus. Automatiškai pratęsus negalią naujas neįgaliojo pažymėjimas neišduodamas, iki gegužės 31 d. galios senasis, juo galima naudotis įprastai, taip nustato teisės aktai.

Daug žmonių ir karantino metu pateikia naujus siuntimus, gydytojai juos parengia. Tokiu atveju negalios vertinimą atliekame ir terminą nustatome įprasta tvarka. Jeigu nepateiksite naujo gydytojo parengto siuntimo, terminą iki karantino pabaigos ir pratęsime automatiškai, ir apie tai jus informuosime telefonu.

„Bičiulystės” inf.