Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

KĖDAINIUOSE ĮKŪRĖ DIRBTUVES NEĮGALIESIEMS: GAMINIAI SUŽAVĖJO TŪKSTANČIUS

Kėdainiuose įsikūrę Gyvenimo namai sutrikusio intelekto asmenims turi kuo didžiuotis. Čia įsikūrę žmonės – išties kūrybingi ir darbštūs, o tuo įsitikinti galima apsilankius praėjusių metų pavasarį veikti pradėjusiose dirbtuvėse. Šių namų gyventojų dirbiniai sulaukia daugybės dėmesio ne tik iš Lietuvos, o užsakymų kai kurie turi net keliems mėnesiams į priekį.

Dirbtuvėse kuria 10 žmonių

Gyvenimo namų direktorė Asta Rekštienė pasakojo, kad idėja įkurti dirbtuves kilo tuomet, kai Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM, įgyvendindamas institucinės globos įstaigų pertvarką Lietuvoje, paskelbė projekto „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ konkursą ES lėšomis įgyvendinti. Konkurso tikslas – didinti darbingo amžiaus asmenų su proto ir (arba) psichikos negalia savarankiškumą ir taip įgalinti juos gyventi bendruomenėje, pagal jų poreikį teikiant bendruomenines apsaugoto būsto, socialinių dirbtuvių, įdarbinimo su pagalba, pagalbos priimant sprendimus paslaugas.

„VšĮ Gyvenimo namai sutrikusio intelekto asmenims teikė paraišką dalyvauti socialinių dirbtuvių paslaugos projekte, nes turėjome patirties – nuo 2016 m. dalyvavome socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektuose ir gaminome įvairius rankdarbius“, – sakė pašnekovė. 2020 m. gegužės 19 d. socialinės dirbtuvės pradėjo oficialią savo veiklą. Šiuo metu čia kuria 10 neįgaliųjų, 9 iš jų – Gyvenimo namų gyventojai. Išgarsėjo feisbuke

Socialinėse dirbtuvėse gaminami įvairiausi gaminiai – nuo piniginių ir rankinių iki servetėlių, plaukų lankelių, apyrankių ar stalo padėkliukų. Visais kūriniais dalijamasi ir specialiai tam sukurtoje feisbuko paskyroje, čia pat rankdarbius galima ir įsigyti. Socialiniame tinkle publikuojami darbai ir akimirkos iš dirbtuvių gyvenimo dažniausiai sulaukia šimtų reakcijų ir daugybės pasidalijimų.

„Labai džiaugiamės, kad sulaukiame didelio susidomėjimo, gauname labai daug žinučių dėl mūsų socialinėse dirbtuvėse gaminamų dirbinių. Į mus kreipiasi žmonės, gyvenantys ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Savo prekes siunčiame visur“, – pasakojo Gyvenimo namų komunikacijos specialistė Miglė Tereikytė.

Itin daug dėmesio feisbuke sulaukė dirbtuvėse kuriančio ir jau 8-erius metus Gyvenimo namuose gyvenančio Algirdo istorija. Jo pagamintos odinės piniginės ir rankinės sulaukė 5 tūkst. reakcijų ir daugiau nei 2 tūkst. pasidalijimų. Kaip pasakoja M. Tereikytė, po šio įrašo užgriuvo tikra užsakymų lavina.

Algis su savo sukurtais gaminiais

„Paskutiniu metu sulaukėme šimtų žinučių dėl Algirdo gaminamų piniginių, tačiau vieną piniginę pagaminti užtrunka savaitę, tad labai gaila, kad negalėjome įgyvendinti visų užsakymų. Dabar Algirdas turi darbo keliems mėnesiams į priekį, kai bus įgyvendinti šie užsakymai, toliau priimsime naujus“, – kalbėjo pašnekovė.

Sulaukia ir originalių užsakymų

Pasak M. Tereikytės, pasitaiko, kad žmonės pateikia ir individualių užsakymų. „Vienas iš įsimintiniausių užsakymų buvo arklio ausinukas. Moteris, auginanti žirgus, kreipėsi į mus klausdama, ar galėtume nunerti galvos apdangalų žirgams, atsiuntė mums pavyzdį. Pradžioje dirbtuvių dalyvė Vaida nunėrė vieną ausinuką. Vėliau užsakovė, gavusi prekę, užsakė dar šešis. Smagu įgyvendinti įvairias idėjas, taip nėra monotonijos darbe“, – dalijosi pašnekovė.

Paklausta, kur keliauja už rankdarbius gauti pinigai (dirbinių kainos svyruoja nuo 4 iki 30 eurų), M. Tereikytė teigė, kad jie atsiduria dirbtuvių sąskaitoje. „Iš jų gerinamos darbo sąlygos, perkamos priemonės. Išmokami priedai dirbtuvių dalyviams pagal rezultatus“, – sakė ji.

Galimybė dirbti teikia džiaugsmą

Kaip pasakojo pašnekovė, daugybę žmonių sužavėjusios dirbtuvės sulaukia šiltų atsiliepimų. Žmonės džiaugiasi tiek veikla, tiek gautomis prekėmis. „Kiekvienas atsiliepimas iš klientų mums yra labai svarbus. Ypač dirbtuvių dalyviams. Tai motyvuoja juos tobulėti, stengtis ir mokytis vis naujų dalykų. Neįgalieji džiaugiasi, kai yra įvertintas jų darbas“, – kalbėjo Miglė.

Dirbtuvių dalyviai taip pat pasidalijo savo mintimis. Vaidai patinka, kad šiose dirbtuvėse gali vieni su kitais pasikalbėti, gaminti gražius gaminius. „Labai patinka, kad galime padiskutuoti tarpusavyje, pajuokauti“, – teigia ji. Evelinos teigimu, kai yra ką veikti, tai ir sveikata geresnė. „Aš labai džiaugiuosi, kad galiu daryti darbus, kuriuos žmonės įvertina. Nuperka, nešioja. Labai smagu“, – sako moteris.

Tai, kad galima bendrauti tarpusavyje ir dirbti, džiugina ir Arvydą. Jam antrina namų gyventoja Simona. „Tik ir laukiu, kada reikės eiti į dirbtuves“, – sako dar viena dirbtuvių dalyvė Ingutė. Algiui labai patinka klijuoti, dažyti, daryti įvarius rankdarbius. Algirdas džiaugiasi, kad čia galima ir pasitarti, ir išmokti naujų dalykų, o ne per dienas būti kambariuose be veiklos.

Ko gero, labiausiai dirbtuvių svarbą apibūdina jau minėtas feisbuko įrašas: Algirdas, paklaustas, kokia yra jo svajonė, sakė norintis, kad dirbtuvių veikla niekada nesibaigtų.

„ Mūsų dirbtuvių dalyviai yra puikus įrodymas, kad negalią turintys žmonės lygiai taip pat gali puikiai, kokybiškai ir stropiai dirbti, siekti savo užsibrėžtų tikslų ir gaminti nuostabius, konkurencingus rinkoje produktus, kuriuos žmonės perka ne dėl to, kad nori mus paremti ar palaikyti, o dėl to, kad mūsų dirbtuvėse gaminami produktai išties yra kokybiški, stilingi. Tai labai džiugina ir vedą į priekį“, – sakė M. Tereikytė.

DELFI inf.

Gyvenimo namų archyvo nuotr.