VŠĮ VALAKUPIŲ REABILITACIJOS CENTRAS PRISTATĖ GERĄJĄ ĮDARBINIMO SU PAGALBA PATIRTĮ
Kovo 24 d. projekto „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ partneris VšĮ Valakupių reabilitacijos centras projekto darbuotojams ir partneriams surengė seminarą, kuriame dalijosi patirtimi įdarbinant asmenis su intelekto ar psichosocialine negalia ir teikiant lydimąją pagalbą įsidarbinus, aptarė iššūkius, su kuriais susiduriama įdarbinant neįgaliuosius atviroje darbo rinkoje, pristatė centro taikomus metodus, įgyvendinamus projektus ir sėkmės istorijas.
Valakupių reabilitacijos centro įdarbinimo koordinatorė, medicinos psichologė Eugenija Danieliūtė pabrėžė, kad intelekto (proto) ir psichosocialinę (psichikos) negalią turintys žmonės yra bene labiausiai diskriminuojama ir stigmatizuojama visuomenės grupė. Visuomenėje vyrauja požiūris, kad šie žmonės – pavojingi, agresyvūs, negali dirbti, dažnas nežino, kaip su tokiais asmenimis bendrauti, todėl stengiasi vengti kontaktų. Pasak psichologės, teikiant įdarbinimo paslaugas intelekto ar psichosocialinę negalią turintiems žmonėms būtina susipažinti ne tik su šių negalių savitumais, bet ir su kitomis negaliomis.
E. Danieliūtė pristatė tarptautinį projektą „Neįgalaus jaunimo įdarbinimas atviroje darbo rinkoje“, kuriame Valakupių reabilitacijos centras kartu su partneriais iš Portugalijos ir Rumunijos išbando Didžiojoje Britanijoje išplėtotą remiamo įdarbinimo (angl. „supported employment“) modelį. Taikant šį modelį ribotų galių asmenims parenkama jiems tinkamiausia veikla ir identifikuojama, kokios jiems pagalbos reikia, kad jie galėtų įsidarbinti, dirbti ir išlaikyti darbo vietą atviroje darbo rinkoje.
LEAD projekto koordinatorė Marija Markina pasakojo, kad įgyvendinant projektą „Neįgalaus jaunimo įdarbinimas atviroje darbo rinkoje“ kartu su partneriais parengtas vadovas darbdaviams, planuojantiems priimti neįgalius asmenis. Vadove pateikiama teisinė informacija, pristatomos skirtingos negalios, supažindinama su įdarbinimo specialisto vaidmeniu, sėkmės istorijomis iš Lietuvos ir užsienio šalių.
Valakupių reabilitacijos centro profesinės reabilitacijos ir įdarbinimo specialistas Darjušas Tankeliun pasakojo apie didžiausius iššūkius, su kuriais jis susiduria integruodamas neįgaliuosius į darbo rinką. Taip pat jis su seminaro dalyviais dalijosi patirtimi dalyvaujant Erasmus + projekte, kurio metu jis lankėsi viename iš Norvegijos centrų, teikiančių pagalbą negalią turintiems asmenims. Šiems asmenims siūlomos trys darbo sritys: medžio apdirbimas, maisto ruošimas, konditerija.
Neįgaliųjų reikalų departamento direktorės pavaduotoja Jolanta Šliužienė pasakojo apie dalyvavimą „JobCircuit“ projekte – 2020 m. sausio mėn. lankydamasi Portugalijos sostinėje Lisabonoje, ji susipažino su nevyriausybinių organizacijų darbu intelekto ir psichosocialinę negalią turinčius asmenis integruojant į darbo rinką, jų įgyvendinamomis socialinės reabilitacijos programomis.
Profesinės reabilitacijos skyriaus vadovė Natalja Markovskaja dalijosi sėkmingomis įgalinimo ir įdarbinimo istorijomis, žaismingai pristatė „Gero įdarbinimo su pagalba pyrago“ receptą. Svarbiausi pyrago ingredientai – pasitikėjimas, kad asmuo gali, asmeniniai kontaktai su darbdaviais, dažni susitikimai su klientais ir darbdaviais, išmanymas apie darbo rinką, profesionalumas ir kt.
Valakupių reabilitacijos centro direktorė Tatjana Ulbinienė pasakojo apie savo kaip darbdavės patirtį įdarbinant asmenį su psichosocialine negalia. Pasak direktorės, ne tik visuomenė, bet ir darbdaviai turi keisti požiūrį negalią turinčius asmenis, darbdaviams taip pat reikėtų keisti ir savo lūkesčius įdarbinant tokį žmogų. T. Ulbinienė seminaro dalyviams linkėjo turėti tiek galios, kad įgalintų neįgaliuosius ir darbdavius įveikti visus sunkumus.
UŽSIIMANČIOS socialine reabiliatcija per įvairais priemones, įskaitant ir įdarbinimą.
Seminaro įrašą galima peržiūrėti čia.
Institucinės globo pertvarkos inf.