Socialinės dirbtuvės: išprovokuoti pokyčius
Dideli pokyčiai prasideda nuo drąsių svajonių. Tobulas to pavyzdys – Prienuose veikiančios socialinės dirbtuvės „Galimybių dirbtuvės“. Jau pačiame pavadinime užkoduota, kad dirbtuvių tikslas – atverti galimybes: neįgaliesiems, jų šeimoms ir patiems dirbtuvių įkūrėjams sutuoktiniams Auksei Griškonienei ir Sauliui Jasevičiui.
Prasmingas užimtumas
Kiekvienas socialinių dirbtuvių dalyvis gali papasakoti skaudžią ir sukrečiančią istoriją. Marytė labai anksti tapo našlaite, giminaičiai neįgalios mergaitės atsisakė, tad ji kelerius metu gyveno gatvėje. Vėliau atsidūrė vaikų globos namuose, kur irgi nesijautė laiminga. Mindaugas gyvenimą švaistė vėjais – laiką leido su netinkama kompanija, gėrė, tapo priklausomas nuo alkoholio. Tadą užpuolė nusikaltėlis – norėdamas pavogti televizorių, dūrė vyrui į kaklą peiliu. Tiek patirčių būtų galima išdalyti keliems žmonėms. Jų gyvenimas ėmė keistis, pradėjus lankyti „Galimybių dirbtuves“.
A. Griškonienė sako, kad svarbiausias socialinių dirbtuvių tikslas – suteikti žmonėms, turintiems intelekto ar psichosocialinę negalią, prasmingą darbinį užimtumą. Kiekvienas dirbtuvių dalyvis čia turi savo vietą ir pareigas – jiems tai labai svarbu. Pernai dirbtuvėse buvo gaminami vienkartiniai medicininiai chalatai ir kalėdinės dovanos – margaspalviai moliniai nameliai, kuriuos pirko verslo įmonės. Šiemet veiklos išsiplėtė ir dirbtuvių dalyviai važiuoja į netoli Prienų esančias įmones, tokias kaip „Birštono mineraliniai vandenys“ ir „Naujasis Nevėžis“, klijuoti etikečių, pakuoti produktų ir atlikti kitų nesudėtingų darbų. Socialines dirbtuves lanko 14 žmonių.
Pasijunta reikalingi
Socialinės dirbtuvės – paslauga, suteikianti galimybę žmonėms su intelekto ar psichosocialine negalia kurti paklausias prekes ar teikti bendruomenėje reikalingas paslaugas.
Pašnekovė džiaugiasi, kad socialinėse dirbtuvėse žmonės pasijunta reikalingi. „Malonu stebėti jų pokyčius. Jie pradeda daugiau šypsotis, sužino, kas yra pareigos, atsakomybė, nustoja nerimauti dėl ateities. Nemažai dirbtuvių dalyvių yra vyrai, jie turi daug energijos ir labai nori dirbti. Dirbtuves lankytojai ir vadina darbu. Žmonės čia pasijunta kolektyvo dalimi, gali bendrauti, o svarbiausia jiems tai, kad jaučiasi reikalingi, kad jų darbas yra reikalingas“, – pasakoja moteris.
Įkurti socialines dirbtuves sutuoktinius paskatino asmeninė patirtis – jie augina neįgalią dukrą. „Auginti neįgalų vaiką ar globoti suaugusį neįgalų artimąjį yra didžiulis iššūkis. Tai yra darbas dieną ir naktį, be savaitgalių, be atostogų. Tokia patirtis išvargina emociškai ir psichologiškai. Norėjosi prisidėti prie pokyčio tokių šeimų gyvenime“, – atvirauja A. Griškonienė. Socialinių dirbtuvių dėka intelekto ar psichosocialinę negalią turinčių žmonių artimieji gali pailsėti.
Keičia visuomenės požiūrį
A. Griškonienė kalba ir apie tai, kad socialinės dirbtuvės padeda keisti visuomenės požiūrį: „Apie negalią galime komunikuoti, remdamiesi padarytais darbais. Kalbame ne apie labdarą, ne apie pagalbos trūkumą, o apie tai, kad šie žmonės gali dirbti, būti naudingi. Labai norisi keisti visuomenės požiūrį ir parodyti, kiek daug yra neįgaliųjų ir kad jie yra tokia pat svarbi visuomenės dalis, kad nereikia jų nuvertinti.“
Neabejingumą, socialinę atsakomybę rodo ir verslas: jau antrus metus iš eilės „RZ Group“ draudimo brokerių įmonė „Galimybių dirbtuvių“ dalyvių kurtas kalėdines dovanas partneriams perka norėdami prisidėti prie socialinio pokyčio.
Socialinių dirbtuvių vadovai nuolat ieško naujų ir prasmingų galimybių bendradarbiauti su verslu. Prie pokalbio prisijungęs S. Jasevičius pasakoja, kad su žmona besidomėdami neįgaliųjų integracijos į darbo rinką geraisiais pavyzdžiais buvo nuvykę net į Kinijos ambasadą. „Kinijoje yra tokia sistema, kad kiekviena verslo įmonė privalo įdarbinti tam tikrą procentą neįgaliųjų, kitu atveju privalo mokėti didesnius mokesčius. Lietuvoje tokios įstatyminės bazės nėra. Taigi ieškome įmonių, kurių vadovai patys yra susidūrę su negalia ir jaučia norą padėti. Šiuo metu socialinės dirbtuvės yra viena iš nedaugelio galimybių neįgaliesiems įgyti darbinių įgūdžių ir integruotis į darbo rinką“, – sako S. Jasevičius.
2020 m. prieniškiai, laikraščio „Gyvenimas“ skaitytojai, A. Griškonienės ir S. Jasevičiaus išvystytą socialinės atsakomybės projektą „Galimybių dirbtuvės“ balsuodami išrinko Metų projektu.
TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.
NUOTRAUKA: „Galimybių dirbtuvių“ archyvo nuotr.