Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Socialinėse dirbtuvėse atsiskleidžia talentai

Socialinių dirbtuvių dalyviai į darbus kimba su šypsena

„Negalėjau nė įsivaizduoti, kad socialinės dirbtuvės neįgaliesiems bus tokia prasminga ir ugdanti patirtis“, – sako VšĮ „Gyvenimo namai sutrikusio intelekto asmenims“ socialinė darbuotoja Violeta Voznikė. Nuo 2020-ųjų pavasario čia veikia socialinės dirbtuvės „Dovanok gerumą“, kuriose sukurti gaminiai žavi ne tik kėdainiškius: dirbtuvėse sukurti gaminiai parduodami ir kituose šalies miestuose, ir užsienyje. Dirbtuves lanko 10 neįgaliųjų.

Socialinių dirbtuvių „Dovanok gerumą“ dalyviai gamina atvirukus, galanterijos gaminius: akinių dėklus, raktų pakabukus, stilingas rankines, prekes namams: maišelius, padėkliukus, pagalvėles ir itin stilingus papuošalus. Taip pat čia teikiamos visuomenei ypač naudingos paslaugos: pernai dirbtuvių dalyviai pakavo medicinines kaukes, o šiemet pakuoja COVID-19 testus.

Atsižvelgia į kiekvieno individualumą

Violeta, socialinės dirbtuvės „Dovanok gerumą“ veikia jau pusantrų metų. Kokių rezultatų per tą laiką pasiekėte?

Socialinių dirbtuvių esmė – kad žmogus atskleistų savo galimybes, atrastų, kas jam įdomu, ir pagal gebėjimus, individualias galimybesdarbuotųsi ties ta veikla. Dirbtuvėse vieni išmoko dirbti su oda, kiti – siūti, dar kiti – lankstyti iš popieriaus, nerti vašeliu. Daugeliui iš jų tai buvo nauji, iki tol nepraktikuoti užsiėmimai. Neretai po kelių mėnesių dirbtuvių lankytojai pakeičia veiklą – nori išbandyti kažką naujo arba pastebime, kad kažkuriai konkrečiai veiklai jo sugebėjimai labiau tinkami. Daugiausiai dirbame su oda ir linu, o dabar gaminame ir šiuo metu populiarius kalėdinius žaisliukus. Gaminius parduodame mugėse ir internetinėje parduotuvėje.

Kaip apibrėžtumėte dirbtuvių prasmę – ką jos suteikia šių dirbtuvių dalyviams?

Pačioje pradžioje dirbtuvių dalyviai buvo užsisklendę, mažai bendraujantys, nedrąsūs, abejojantys savo gebėjimais, nedrįsdavo paprašyti pagalbos ar paklausti. Bet kai prasidėjo ši veikla, atsiskleidė jų savybės. Žmonės išdrąsėjo, išmoko prašyti pagalbos tiek iš kitų dalyvių, tiek iš dirbtuvių personalo, išmoko bendradarbiauti, dingo baimė suklysti. Čia žmonės pasijunta reikalingi, įvertinti – ypač tai pajunta tada, kai parduoda savo gaminį.

Galiu pasidžiaugti, kad mūsų darbai kokybiški. Negiriame jų už nepavykusius darbus, nes tai būtų meškos paslauga. Jei kažkas nepavyksta, dalyvis gaminį perdaro – siekiame kuo aukščiausios kokybės, o tuo pačiu  ugdome atsakomybę ir kantrybę. Orientuojamės į tai, kad žmogus dirbtų tą darbą, kuris jam patinka ir geriausiai sekasi. Kasdien matant jų giedrus veidus, klausimų nekyla: jiems čia labai patinka.

Socialinės dirbtuvės laikomos tramplynu į darbo rinką. Ar „Dovanok gerumą“ dalyviai svajoja įsidarbinti?

Tai absoliučiai visų dalyvių svajonė. Deja, sėkmingų įsidarbinimo istorijų dar neturime. Priežastis – ne darbdavių požiūris, o nepalanki epidemiologinė situacija. Negalia nėra kliūtis įsidarbinti, juk dirbti galima ir puse, ir ketvirtadaliu etato. Dirbtuvių patirtis rodo, kad kai žmogus kažko labai nori, jam pavyksta, tad tikiu, kad ateityje pavyks ir įsidarbinti. Po pusantrų metų veiklos jau matome kelis žmones, kurie galėtų dirbti.

Ugdo naujus gebėjimus

Socialinės dirbtuvės – paslauga, suteikianti galimybę žmonėms su intelekto ar psichosocialine negalia kurti paklausias prekes ar teikti bendruomenėje reikalingas paslaugas. Taip pat tai ir darbo įgūdžių ugdymas mažiau savarankiškiems neįgaliesiems, kurie kol kas negali dirbti atviroje darbo rinkoje, tačiau gali bent kelias valandas per dieną prisidėti prie kokio nors produkto kūrimo.

Pasak socialinės darbuotojos V. Voznikės, socialinių dirbtuvių paslauga yra nepaprastai svarbi, nes padeda atkurti prarastus įgūdžius ir ugdyti naujus, ugdo savivertę, gebėjimą bendrauti ir bendradarbiauti, padeda atskleisti talentus, o galimybė dirbti ir realizuoti produktus jiems teikia džiaugsmą.

Socialinių dirbtuvių dalyviai pasakoja, kad čia jiems patinka, nes gali vieni su kitais pasikalbėti, pajuokauti, padiskutuoti. Jiems gera matyti, kad jų rankomis kurti gaminiai yra perkami, turėdami užsiėmimą jaučiasi sveikesni, taip pat juos džiugina galimybė tobulėti ir išmokti kažką naujo.

Lietuvoje šiuo metu veikia 27 socialinės dirbtuvės.

TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos

NUOTRAUKA: Socialinių dirbtuvių archyvo nuotr.