Apsaugotame būste jau sklando Kalėdų dvasia
Mindaugo (24 m.) ir Algio (28 m.), apsaugoto būsto Šeduvoje gyventojų, naujakuriais jau nepavadinsi, tačiau šios žiemos šventės jiems pirmos tokios ypatingos – ne tik su eglės puošimu ir Kūčių vakariene, bet ir su advento žvakelėmis ir rimtimi. Pasak socialinės darbuotojos Eglės, apsaugotas būstas Mindaugui ir Algiui – užuovėja ne tik nuo prasidėjusios žiemos speigų, bet ir nuo gyvenimo negandų.
Atranda šventines tradicijas
Mindaugo ir Algio namuose neseniai sužibo žaliaskarė, o jau anksčiau vaikinai kartu su socialine darbuotoja langą padabino šviečiančia girlianda ir pagamino advento vainiką. Socialinė darbuotoja pasakoja, kad švenčių apsaugoto būsto gyventojai laukia džiugiai nusiteikę ir stengiasi laikytis tradicijų.
„Kasdien sėsdami valgyti jie uždega po vieną advento žvakelę. Tai – naujovė jų gyvenime: įsišnekėjome gerdami arbatą ir papasakojo, kad anksčiau to nėra darę. Iki šiol nežinojo, ko laukiame tas keturias savaites, kodėl laukiame, ir jiems buvo labai džiugu sužinoti kažką naujo, susidomėję klausėsi, ką reiškia kiekviena iš keturių žvakelių. Čia jau jaučiamas švenčių artėjimas ir jų laukiame džiugiai“, – šventinio džiugesio neslepia ir Eglė.
Mindaugas ir Algis yra našlaičiai, be to, abu iš daugiavaikių šeimų, tad, svarsto pašnekovė, anksčiau neturėdavo nei laiko, nei galimybių susėsti prie šventinio stalo ar tiesiog jaukioje aplinkoje išgerti arbatos, tad pirmosios tikros Kalėdos abiem simbolizuoja ramybę, bendrytsę ir namus.
Pirmoji savarankiškumo patirtis
Mindaugas apsaugotame būste gyvena jau pusantrų metų, o iki tol kelis metus gyveno bute su seserimi. Kai sesuo sukūrė šeimą ir susilaukė vaikelio, mažame bute pasidarė ankšta – taip jaunas vaikinas ir atsidūrė apsaugotame būste.
Algis su broliais ir sesėmis po tėvų mirties liko gyventi jų name – dalijosi vienu kambariu su sese, o jį prižiūrėjo brolis. Kaip ir Mindaugo atveju, Algio sesuo susilaukė vaikelio. Ir taip gausios šeimos padidėjimas paskatino Algį ieškoti kitos gyvenamosios vietos, o socialiniai darbuotojai jam papasakojo apie apsaugotą būstą. Apsaugotas būstas abiem yra pirmoji savarankiško gyvenimo patirtis.
„Žinoma, jie ir toliau bendrauja su broliais ir seserimis, ir aš labai skatinu tą daryti, nes ryšys su artimaisiais yra svarbus, bet jie nenorėtų grįžti gyventi pas artimuosius, nes labai džiaugiasi savarankišku gyvenimu“, – sako socialinė darbuotoja.
Mokosi naujų dalykų, atranda hobių
Eglė neslepia, kad pati pradžia apsaugotame būste nebuvo lengva, kadangi savarankiško gyvenimo reikėjo mokytis nuo nulio: su kiekvienu gyventoju buvo sudaryti individualūs planai, mokytąsi asmens higienos, tvarkyti namus, pasikloti lovą, gaminti maistą. Šiandien Mindaugas ir Algis, džiaugiasi pašnekovė, vienas kitą pamokydami jau gamina ir sudėtingesnius patiekalus.
„Pradžioje buvo, kad atvažiuoju pas juos po pietų, o jie dar lovoje. Miegodavo iki pirmos valandos, nes nebūdavo, ką veikti. Taigi, teko susiplanuoti veiklas kiekvienai valandai. Dabar taip nebėra, jie turi dienos rutiną, kurios laikosi, – džiaugiasi specialistė. – Be to, abu atrado hobių. Mindaugas susidomėjo žvejyba, visą vasarą tuo užsiėmė, o Algis pamėgo sportą, sportuoja kiekvieną rytą ir dar Mindaugą paskatina.“ Vaikinai vasarą ir dalį rudens savanoriavo senelių namuose – veždavo juos į lauką, bendraudavo, o dabar nekantriai laukia, kada vėl galės savanoriauti.
Iššūkis buvo ir sugyventi bendruose namuose, bet vaikinai su tuo susitvarkė ir netgi užmezgė gerus santykius su kaimynais: dabar, kol Mindaugas ir Algis kasa sniegą kieme, kaimynės neša jiems šiltą arbatą ir dovanoja megztas pirštines.
Apsaugotas būstas – paslauga, kurios tikslas – asmenims su intelekto ar psichosocialine negalia sudaryti sąlygas savarankiškai tvarkyti asmeninį ir socialinį gyvenimą bendruomenėje, su pagalba palaikyti ir plėtoti turimus savarankiško gyvenimo įgūdžius, siekiant visiško jų savarankiškumo. Šiaulių regione šią paslaugą gauna 12 žmonių, paslaugą teikia 3 paslaugos teikėjai.
Nuotrauka: asmeninio albumo nuotr.
Tekstas – Institucinės globos pertvarkos