Apsaugotame būste – mažais žingsneliais link savarankiškumo
Kiekvienas daiktas turi savo vietą, o netvarka – tik meniška. Tokios taisyklės laikosi keturios kaunietės, gyvenančios apsaugotame būste. Visos keturios merginos yra vienišos, neturi artimųjų, tad vienos kitoms čia bando atstoti šeimą. Tai Laura, Jolanta, Nina ir Žana.
Patikėti savo jėgomis
„Jūs esate stiprios, vertingos, svarbios, jūs esate tokios, kaip visi“, – VšĮ „Tapk laisvas“ vadovė Snieguolė Butrimavičienė pamena, kad nuo tokios mantros prieš pusantrų metų prasidėjo kauniečių gyvenimas apsaugotame būste. Nė vienos merginos gyvenimas nelepino: augo be tėvų, nemažą gyvenimo dalį praleido globos įstaigoje, tad, svarsto pašnekovė, natūralu, kad į savarankišką gyvenimą atsinešė daug trauminių patirčių.
„Menka savivertė, žmonių baimė, uždarumas, baimė suklysti – su tokiu bagažu jos atkeliavo į apsaugotą būstą, tad iššūkių pradžioje buvo nemažai“, – S. Butrimavičienė pasakoja, kad prieš apsaugotą būstą merginos kurį laiką gyveno savarankiško gyvenimo namuose, tad savarankiškumo įgūdžių jau turėjo, tačiau dar ir dabar yra kur tobulėti.
Svarbiausia, įsitikinusi pašnekovė, kad per pusantrų savarankiško gyvenimo metų joms pavyko sustiprėti psichologiškai, išsiugdyti atsakomybės ir pareigos jausmą.
Pašnekovė pasakoja, kad sustiprėjus psichologiškai, atsirado ir pasitikėjimas žmonėmis. Anksčiau jei viešuoju transportu per klaidą nuvažiuodavo ne ten, kur nori, stovėdavo stotelėj ir verkdavo, nedrįsdavo paklausti žmonių, kaip grįžti namo. Tad teko daug kalbėti apie tai, kad nereikia bijoti, reikia drąsiai kalbėti su žmonėmis. Į veikta žmonių baimė – dar vienas pasiekimas, įgytas apsaugotame būste.
Įveikti iššūkius
Visgi iššūkių netrūksta ir šiandien, sunkiausiai merginoms sekasi su finansais. „Vienos tikrai gyvena taupiai, atsideda pinigų ateičiai, nes svajoja išvykti atostogų, o kitoms sekasi sunkiau. Buvo atvejis, kai viena mergina nuėjo į parduotuvę ir nusipirko tris vienodas, bet skirtingų spalvų striukes. Kitąsyk nusipirko septynias skirtingų spalvų batų poras. Nuolat kalbame apie tai, kad negalima išleisti visos algos, nes kas iš to, kad nusipirksi kažką gražaus, jei paskui dvi savaites neturėsi pinigų maistui, – nuolat merginas moko socialinė darbuotoja Asta Kalkauskienė. – Taip pat probleminis klausimas – elektros, vandens taupymas“.
Pasak S. Butrimavičienės, be socialinio darbuotojo pagalbos merginoms kol kas būtų tikrai sudėtinga. Kartais reikia ne tik gero patarimo ar pamokymo, psichologinio palaikymo, bet ir tokių praktiškų dalykų kaip palydėti pas medikus ar į banką.
Dar viena didelė problema – valgymo sutrikimai. „Globos sistemos ydos, žiūrint į merginų pavyzdžius, vis išlenda. Jos valgo labai daug duonos – valgydamos sriubą vieną ant kitos sudeda keturias riekeles. Ir apskritai jos labai daug valgo, sotumo jausmas ateina labai lėtai. Bendravome su psichologe, kuri sako, kad tai yra psichologinis alkis, lydintis nuo kūdikystės, tad reikės laiko, kol pavyks jį įveikti“, – pašnekovė viliasi, kad su specialistų pagalba merginoms viskas pavyks.
Gyventi bendruomenėje ir šeimoje
Jau kurį laiką visos merginos sėkmingai darbuojasi. Pasak S. Butrimavičienės, pradėjus teikti apsaugoto būsto paslaugą labai svarbu surasti klientams prasmingą užimtumą. Darbas – viena labiausiai motyvuojančių priemonių, nes suteikia stabilumą ir didesnį pasitikėjimą savimi. Specialistė džiaugiasi, kad pavyko užmegzti pozityvų ryšį su merginų darbdaviais – jei kyla neaiškumų, jie drąsiai skambina pasikonsultuoti.
Merginos stengiasi įsitraukti į bendruomenės gyvenimą: puikiai sutaria su kaimynais, lankosi bažnyčioje, anksčiau dalyvaudavo visuose bendruomenės renginiuose. Kadangi visos keturios merginos darbščios, nekantriai laukia, kada galės pradėti kapstytis darže, kuriame augina pomidorus ir braškes.
„Man labai gera matyti, kad jos tampa šeimyniškos. Kartu gamina maistą, vakarais susėda aptarti dienos įvykių. Žinoma, būna, kad ir susipyksta, bet nėra namų be dūmų“, – šypsosi VŠĮ „Tapk laisvas“ vadovė S. Butrimavičienė.
Apsaugotas būstas – paslauga, kurios tikslas sudaryti intelekto ar psichosocialinę negalią turintiems asmenims sąlygas savarankiškai tvarkyti asmeninį ir socialinį gyvenimą bendruomenėje, su pagalba palaikyti ir plėtoti turimus savarankiško gyvenimo įgūdžius, siekiant visiško jų savarankiškumo. Kauno regione šią paslaugą gauna 12 žmonių.
NUOTRAUKA: pašnekovių asmeninio albumo.
TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.