Atvejo vadyba keičia žmonių gyvenimus
Šios istorijos herojus Rytis turi psichosocialinę negalią. Kaip dažnai nutinka, vyras ligą apleido ir nesigydė, tad negydoma liga ilgainiui vis paūmėdavo ir gyventi trukdydavo vis labiau. Išsiskyręs su žmona Rytis įklimpo į priklausomybę alkoholiui ir vaistams. Iš paskos sekė visos negandos: vyras įsiskolino, negalėjo sumokėti alimentų, ėmė greituosius kreditus, nutrūko santykiai su šeima. Galų gale vyras kelis metus praleido besigydant psichiatrinėje ligoninėje.
Po gydymo ligoninėje vyro būsena pasitaisė, atsirado motyvacija išeiti iš ligoninės, gyventi arčiau savo sūnaus. Todėl Rytis apsigyveno socialinės globos namuose, kiek vėliau išsikėlė gyventi grupinio gyvenimo namuose, kur vyras turėjo dar daugiau erdvės savarankiškumui. Vyro motyvacija keistis jį paskatino kreiptis į Savivaldybę dėl atvejo vadybininko paslaugos gavimo. Su Ryčiu dirbanti atvejo vadybininkė pasakoja, kad pirmo pokalbio metu vyras buvo nedrąsus, mintys nerišlios. Tačiau iš karto pavyko išsiaiškinti, kad vyras siekia gyventi kuo savarankiškiau ir kitas žingsnis būtų persikėlimas gyventi į apsaugotą būstą. Kitų pokalbių metu pavyko sėkmingai įsivardinti kitus ateities tikslus: atgauti prarastus darbinius įgūdžius ir susirasti darbą, atnaujinti ir plėsti socialinius santykius su šeimos nariais, o ypač su sūnumi.
Bendradarbiaujant su atvejo vadybininke, Ryčiui pavyko rasti darbą – jis dirba aplinkos tvarkytoju. Kadangi vyras turi stuburo problemų, dirba puse etato. Vyras jau kurį laiką dirba pagal neterminuotą sutartį. Dėl šių priežasčių po truputį mažėja finansiniai įsiskolinimai, vyras reguliariai moka vaikui alimentus, todėl pagerėjo santykiai su buvusia žmona, pasiskambina, pasikalba apie sūnų. Su didžiausiu pasididžiavimu Rytis pasakoja apie sūnaus 12 gimtadienį: vyras taupė dovanai, tortui ir autobuso bilietams. Grįžęs po šventės atvejo vadybininkei rodė man šventės nuotraukas ir bilietus, džiaugdamasis, kad jam tikrai pavyko.
Viso to nebūtų pavykę atlikti, jei Rytis nebūtų kovojęs su priklausomybėmis ir tinkamai sudėliojęs gydymo dėl turimos psichosocialinės negalios. Vyras kelis kartus lankėsi konsultacijose priklausomybių centrą Kaune, dabar nuosekliai laikosi medikų rekomendacijų dėl vaistų gėrimo, nes jaučia, kad tai turi teigiamą įtaką jo gyvenimo kokybei: „Taip geriau miegu, mažiau galvoje balsų“. Išlaikyti pradėtą kelionę Ryčiui padeda reguliarūs susitikimai su atvejo vadybininke, išlaidų planavimas, kurio struktūros pamokino atvejo vadybininkė, susitarimų laikymasis ir sąžiningumas pasidalinant, kad kažkas negerai – Rytis supranta, kad nors ir nesmagu, tik tokiu būdu gali imti problemą už ragų ir tikėtis pagalbos iš atvejo vadybininkės ar kitų specialistų.
Akivaizdu, kad pasitikėjimu grįstas santykis, dėmesys ir konkreti, individuali pagalba, kurią teikia atvejo vadybininkas, keičia žmonių gyvenimus. Kiek žmonių, tokių kaip Rytis, yra Lietuvoje? Kiek iš jų, gavę tinkamą pagalbą, galėtų gauti postūmį gyvenimą kurti tinkama linkme?