Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Iliustracijoje parašyta „Atvejo vadybos sėkmės istorijos“

Atvejo vadybos sėkmės istorijos

Pertvarkos projekte vykdoma atvejo vadybos paslauga. Kaip vyksta šios paslaugos teikimas ir kaip tai veikia žmonių gyvenimus. Norime pasidalinti keliomis sėkmės istorijomis, kuomet atvejo vadybininko suteiktas dėmesys bei rūpestis ne tik padeda žmogui pajudėti iš stagnacijos, bet kartais ir gelbsti gyvybes.

Viktoro istorija

Viktoras pradėjo dalyvauti projekte, nes išsiskyręs su žmona išgyveno sunkų laikotarpį. Nors tai įvyko senokai, bet jis vis dar labai sunkiai prisitaiko prie naujo gyvenimo. Vyras turi daug įvairių asmeninių sunkumų. Jo banko sąskaita šiuo metu yra užblokuota antstolių ir ten susikaupusi gana didelė skola. Jis sutinka, kad elgėsi neapgalvotai ir ėmė greitąsias paskolas nesuprasdamas, kad jas reiks gražinti su palūkanomis. Tuo metu Viktoras išgyveno sunkų laikotarpį, todėl sutiko dalyvauti projekte ir gauti atvejo vadybininko pagalbą. 

Atvejo vadybininkė pirmiausia aiškinosi situaciją dėl antstolių skolos, bet situacija jau užsitęsusi per senai, kad galima būtų kažką pakeisti, tad lieka tik viena išeitis – Viktorui padėti susirasti darbą ir pradėti po truputį išmokėti susikaupusią skolą. Paaiškėjo, kad Viktoras buvo išbrauktas iš užimtumo tarnybos už lankomumo taisyklių nesilaikymą, todėl atvejo vadybininkė pradėjo jam asmenišką darbo paiešką. Viktoras darbo paieškoje dalyvavo labai aktyviai ir kreipėsi į visas atvejo vadybininkės siūlomas laisvas darbo vietas, bet vis nesisekė, gaudavo neigiamus atsakymus. Darbo jam labai reikėjo, nes norėjo pradėti naują gyvenimo etapą, susitvarkyti skolas. Nors Rokiškyje darbo negavo, bet netikėtai sulaukė pasiūlymo vykti į Vokietiją ir ten pabandyti dirbti senjoro prižiūrėtoju. Jis ilgai nesvarstęs išvyko į Vokietiją bandyti dirbti ir šiuo metu ten randasi.

Su tokiomis situacijomis susiduria daugybė žmonių, kelias kaip spręsti problemas būna visoks: kartais viską pradėti iš naujo, o kartais išvykti. Bet svarbiausia, kad šalia yra žmogus, kuris gali padėti. Kartais reikia visai nedaug: palaikymo, patarimo  ir padrąsinimo, kad žmogus pradėtų planuoti savo gyvenimą. Svarbu sudaryti problemų sprendimo planą, kaip jas pradėti nuosekliai spręsti, o tuomet pasidaro aišku, koks turi būti pirmas žingsnis

Šiuo metu atvejo vadybininkė palaiko ryšį su Viktoru elektroniniais laiškais, SMS žinutėmis ir telefoniniais skambučiais. Kol kas jam sekasi neblogai, tikimasi, kad vyras sugebės išsilaikyti darbo vietoje, užsidirbti pinigų ir pradėti išmokėti savo susikaupusią skolą. Jeigu tai pavyktų, tada Viktoras turi kitą numatytą tikslą – dirbti maisto gamyboje, nes turi didelį potraukį gaminti. Šio tikslo pasiekimui reikės tik pagalbos surandant Viktorui tinkamą darbo vietą, o noro ir užsidegimo jam tikrai pakaks, o Projekto komanda yra pasiruošusi padėti.

Dariaus istorija

Kai atvejo vadybininkė įtraukė Darių į projekto veiklą, ne iš karto buvo aišku, kokios pagalbos jam reikės, nes pokalbių metu vyras nenoriai pasakodavo apie save. Į klausimus vyras atsakydavo labai konkrečiai ir neišsiplėsdamas. Tik po keleto susitikimų jis pradėjo labiau pasitikėti atvejo vadybininke ir pasipasakoti. Nors  ilgai nenorėjo diskutuoti apie jo gyvenime iškylančias problemas, bet buvo išsiaiškinta, kad jo pagrindinė problema yra pasikartojantys nevaldomi įniršio protrūkiai. Jį erzina tekančio vandens garsas arba dūmų kvapas. Šios priežastys jam sukelia nevaldomą agresiją. Darius gyvena kartu su mama, ji padėjo šią informaciją atskleisti bendraujant kartu, pokalbio metu. Dariui reikėjo organizuoti ir suteikti kuo skubesnę psichologinę pagalbą, o tuo tarpu kreiptasi į gydytoją psichiatrą, organizuojamas jo guldymas į psichiatrinę ligoninę, nes reikalingas gydymo proceso koregavimas ir vaistų derinimas tam, kad Darius vėl galėtų gyventi normalų visuomeninį gyvenimą. 

Dariui buvo siūloma psichologo konsultacijų paslauga, bet jis buvo įsitikinęs, kad tai nepadės ir atsisakė. Tačiau po kelių pokalbių su atvejo vadybininke jis visgi sutiko apsilankyti pas psichologę konsultacijai. Šiuo metu vyras periodiškai lankosi konsultacijose ir tiki, kad jam palengvės priepuolių epizodai iki tol, kol sulauks stacionaraus gydymo ligoninėje.

Darius taip pat susidomėjo pasiūlyta socialinių dirbtuvių veikla ir sakė, kad norės pabandyti dalyvauti užsiėmimuose. Taip jis turėjo ir svajonę išmokti naudotis kompiuteriu, kad turėtų daugiau galimybių domėtis visuomeniniu gyvenimu ir gauti norimą informaciją. Džiaugiamės, kad atvejo vadybininkė padėjo įgyvendinti ir šį užsibrėžtą tikslą: Darius jau lankė kompiuterinio raštingumo mokymus, išmoko naudotis el. bankininkyste, el. paštu ir kitais kasdienybėje reikalingais skaitmeniniais įrankiais.

Raimondo istorija

Raimondas, nors ir turi psichosocialinę negalią, bet yra fiziškai tvirtas, labai domisi sportu, jam patinka krepšinis, futbolas, visos rūšys imtynių, šaudymas iš orinio šautuvo, mėgsta kilnoti svarmenis ir pasportuoti treniruoklių salėje. Vyras yra draugiškas, mėgstantis bendrauti ir atviras, nebijantis kitų žmonių ir svetimų erdvių. Didesnė problema buvo suprasti save: ką jis pats norėtų veikti, nes neturėjo su kuo pasikalbėti ar pasikonsultuoti tam tikrais klausimais. Nelabai pasitikėjo savo jėgomis ir galimybėmis kažką gyvenime keisti. Raimondo žodžiuose ir pamąstymuose dažnai suskambėdavo nusivylimo gaida.

Pirmas susitikimas su atvejo vadybininke buvo gana ilgas: projekto pristatymas paslaugos gavėjui, dokumentų pasirašymas, klausimyno užpildymas ir tada ilgas pokalbis apie tai, ką vyras norėtų veikti gyvenime, ko siekti, kokioje gyvenimo srityje reikalinga pagalba. Po kelių susitikimų ir pasikalbėjimų gyvenimo klausimais, išsiaiškinus jo poreikius ir galimybes, pasidarė aišku, kad jam būtinai reikia įgyti profesiją, nes baigęs mokyklą pradėjo su draugais „švęsti“ gyvenimą ir neliko laiko tolimesniam mokymuisi. Jis pats pripažįsta, kad per daug laiko praleido eidamas neteisingu gyvenimo keliu. Dabar jis tai supranta ir nori gyvenimą keisti. 

Atvejo vadybininkei buvo aiškios dvi Raimondą dominančios gyvenimo sritys – sportas ir mokslas. Pirmas žingsnis buvo kelionė į mokymo įstaigą ir ten išsiaiškinta, kokios yra Raimondo galimybės mokytis, tada suteikta pagalba teikiant reikiamus dokumentus mokymo įstaigai. O tuomet vyko didysis laukimas – tikintis sulaukti teigiamo atsakymo dėl įstojimo į jo norimą profesiją – tapti apdailos specialistu. Gavus patvirtinimą, kad Raimondui pavyko įstoti į norimą profesiją, buvo likusi viena neišspręsta gyvenimo sritis – sportas.

Sporto klausimas taip pat išsisprendė labai greitai. Atvejo vadybininkei pasidomėjus apie mokinių užimtumą toje mokymo įstaigoje, kurioje mokysis Raimondas,  paaiškėjo, kad yra kuriama krepšinio komanda ir jis galės joje sportuoti kartu su komanda ir atstovauti mokymo įstaigą regioninėse varžybose. Mokykla taip pat turi sporto salę, kurioje galima treniruotis ir kitose sporto rūšyse, tad Raimondas galės ateityje pats atrasti tai, kas jam patiks labiausiai. 

Dalios istorija

Kai atvejo vadybininkė pradėjo darbą su Kristina, paaiškėjo, kad moteris turi problemų su plaučiais, kad sunkiai kvėpuoja ir kartais atkosėja krauju. Paklausus, kodėl ji nesikreipia pas gydytojus, ji atsakė, kad niekas jai nebepadės, tik Dievas. Dėl šios problemos atvejo vadybininkė kreipėsi pas gydytojus, organizavo  konsultacijas, o gavus siuntimą pas specialistus kitame mieste suorganizuotos pavėžėjimo paslaugos. Šiuo metu ji konsultuojama specialistų pulmonologų ir tikimės, kad jie atras Dalios sveikatos problemas ir suteiks jai tinkamą gydymą. Dalios tikėjimas stipriną moterį kasdienybėje. Tačiau kartais to neužtenka – reikia dėmesio bei patarimo iš šono.

Pertvarkos projektas konkrečiai veikia žmonių gyvenimus. Visus pasakojimus apie atvejo vadybos paslaugą žmonių istorijose vienija keli aspektai: tinkamo problemos sprendimo procese nepamainomas svarbus pasitikėjimo sukūrimas ir dėmesys bei nuoširdumas.

Iliustracijoje parašyta „Atvejo vadybos sėkmės istorijos“