DĖL INSTITUCINĖS GLOBOS PERTVARKOS – POKYČIAI „SOS VAIKŲ KAIMUOSE“
Iki šių metų pabaigos bus baigta įgyvendinti 2014 m. pradėta institucinės globos pertvarka, kuria siekiama užtikrinti sąlygas kiekvienam vaikui augti saugioje šeimoje, gauti į individualius poreikius orientuotas bendruomenines paslaugas, ugdyti pasitikėjimą savimi, paskatinti užmegzti socialinius ryšius ir įsilieti į bendruomenę. Siekiama keisti visuomenės požiūrį į globojamus vaikus, rašoma pranešime žiniasklaidai. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos koordinuojama pertvarka apėmė visus globos namus šalyje.
Dėl pasikeitusio įstatyminio reguliavimo – pasikeitimai ir didžiausioje šeimoje Lietuvoje „SOS vaikų kaimai“. Šeimos iš „SOS vaikų kaimų“, kur gyveno atskiruose nameliuose, tačiau vis tiek bendroje teritorijoje, dabar yra perkeliamos į jų poreikiams pritaikytus skirtingus butus.
Pirmosios SOS šeimos persikraustė dar 2017 m., o iki šių metų pabaigos visos SOS šeimos gyvens atskirai. Per beveik trejus naujojo modelio taikymo metus jau pastebima, kad įsiliejimas į bendruomenę teigiamai veikia vaikus, skatina jų motyvaciją ir ryžtą siekti aukštų tikslų.
Per pertvarkos įgyvendinimo laikotarpį jau matoma teigiama naujojo modelio įtaka: „Pastebime, kad galutinai persikraustę vaikai lengvai adaptuojasi, dalinasi gražiais įspūdžiais ir maloniomis emocijomis. Taip pat šis modelis padeda išvengti ir išankstinių kaimynų ar bendramokslių nuostatų dėl globos namuose augančių vaikų“, – sako „SOS vaikų kaimų Lietuvoje“ koordinuojanti psichologė Monika Liaugminaitė.
Pasak jos, vaikai jaučiasi tvirčiau gyvendami atskirai su SOS mama – jie žino, kad gali savarankiškiau planuoti laisvalaikio veiklą, pasikviesti bendraamžių ir jaustis lygiaverčiais bendruomenės nariais be etikečių. Kad pertvarkos procesas eitųsi sklandžiai ir būtų išvengta nereikalingo nerimo, vyksta pasirengimas ir daug kalbamasi tiek su vaikais, tiek su socialiniais darbuotojais.
„Nors iš pradžių atsargiai reagavome į žinią, kad reikės išsikraustyti iš „SOS vaikų kaimo“, apžiūrėję naująjį butą, kuris mums labai patiko, persikraustėme vos per dvi dienas. Dabar čia gyvename jau antri metai. Vaikai priprato ir jaučiasi puikiai. Jiems patinka, kad nėra teritoriją juosiančios tvoros ir jie turi savo namų raktus, ko neturėjo, kai gyvenome „SOS vaikų kaime“, – įspūdžiais dalijasi SOS mama Giedrė. – Pagerėjo vaikų mokslų rezultatai, jie kur kas labiau atsipalaidavę. Kaip ir tikrose šeimose, vaikai namuose jaučiasi saugūs, planuoja gerai baigti mokyklą ir studijuoti. Nuolat diskutuojame, kokiu keliu geriau jiems sukti. Jiems labai svarbu, kad galėtų augti taip, kaip tikroje šeimoje.“
„SOS vaikų kaimai“ – didžiausia šeima Lietuvoje, globojanti 1000 vaikų ir padedanti jiems turėti galimybę džiaugtis vaikyste. Siekiama kiekvienam mūsų šalies vaikui sukurti aplinką, tinkamą saugiai augti ir formuotis: šeimoje, bendruomenėje ir visuomenėje. Užauginusi dvi jaunuolių kartas šiuo metu į savarankišką gyvenimą organizacija išlydėjo net 350 jaunuolių.
„Delfi” inf.