GRUPINIO GYVENIMO NAMUOSE NEĮGALIEJI RAS NAMŲ JAUKUMĄ
Vykdant institucinės globos pertvarką Lietuvoje kuriami grupinio gyvenimo namai (GGN), kuriuose apsigyvena žmonės su nežymia psichikos ir/ar proto negalia. Šio pertvarkos etapo tikslas – teikti apgyvendinimo paslaugas, o užimtumas turėtų vykti išorėje, taip siekiama užtikrinti sėkmingą neįgaliųjų integraciją.
Kokia situacija Mažeikiuose, kas planuojama artimiausiu metu kuriant grupinio gyvenimo namus mieste, pažiūrėkime, kaip tai veikia artimiausioje savivaldybėje.
Institucinė globa nepadeda žmogui tapti savarankišku
„Gyvenimas didelėje įstaigoje suformuoja tokį žmogaus požiūrį, kad už jį viskas turi būti padaryta. Socialiniai darbuotojai, aptarnaujantis personalas tarsi susipriešina su klientu, nes jis jau nebenori tvarkytis pats. Ir, žinoma, padaryti kažką už žmogų yra lengviau, nei susitarti, kad jis padarytų pats“, – dabartinės sistemos ydą įvardijo Klaipėdos, Telšių regioninio lygmens pertvarkos procesų ekspertė Živilė Jurgutienė.
Tuo tarpu grupinio gyvenimo namai, anot Ž. Jurgutienės, skirtingai nuo didžiųjų socialinės globos įstaigų, orientuoti tik į apgyvendinimo paslaugų teikimą. Tai reiškia, kad žmonės ten gyvena, gali būti mokomi higienos, savitvarkos, maisto gaminimo įgūdžių, bet užimtumas vyksta kitur. Viena svarbiausių sąlygų – kad grupinio gyvenimo namuose nebūtų nei keramikos dirbtuvių, nei pynimo studijų ar panašių įstaigų. „Kodėl? Nes tiems žmonėms nereikia, kad viskas būtų šalia. Jie gali ir turi naudotis visiems prieinamais kultūros namais, bendru kino teatru, eiti į visiems miesto gyventojams skirtus renginius. Grupinio gyvenimo namuose turi būti tik gyvenama, o profesinių įgūdžių, meninių gebėjimų ugdymas turėtų vykti kitur. Svarbiausia, kad neįgalūs žmonės iš namų išeitų į darbą ar užimtumą kaip tai kasdien daro dauguma visuomenės narių“, – sakė Ž. Jurgutienė.
GGN Telšių regione
Vykdant Dūseikių socialinės globos namų pertvarką planuojama, kad visose Telšių regiono savivaldybėse bus steigiami GGN: Telšiuose – 4, Mažeikiuose – 3, Plungėje – 3, Rietave – 1.
Artimiausi grupinio gyvenimo namai, kokie bus įkurti ir Mažeikiuose, šiuo metu veikia Telšiuose.
Dūseikių socialinės globos namų direktoriaus pavaduotoja Nijolė Rubežienė pasakoja apie pirmuosius Telšių GGN: „ Bendruomenines paslaugas Telšių mieste grupinio gyvenimo namuose gauna 5 Dūseikių socialinės globos namų gyventojai, kurie nuo 2017 metų lapkričio gyvena nuomojamame, specialiai pritaikytame, 4 kambarių būte. Šiuo metu esame įsigiję namą, kuris yra visiškai įrengtas ir laukiame tik licenzijos. Planuojame, kad šiais metais perkelsime 5 gyventojus iš buto ir dar atkelsime 5 asmenis iš Dūseikių globos namų.”
N.Rubežienė prisimena, kad kraustantis į butą buvo baimių, jį įrenginėjant smalsūs kaimynai domėjosi ar jie bus saugūs, šalia apsigyvenus žmonėms su negalia, keli baiminosi, kad nukris butų kainos. Žmonės nesuprato, kokie bus tie nauji gyventojai. Todėl įsikrausčius jautėsi stebimi lyg pro didinamąjį stiklą. Tačiau šiandien, kaimynų požiūris pasikeitęs į gerą, jie džiaugiasi ir sako, kad tokių gerų ir mandagių kaimynų dar neturėjo.
“Džiaugiuosi, kad GGN gyventojai įgyja daugiau savarankiškumo, jie persiorientavo pakankamai greitai, smagu, kad jie jaučiasi kaip namuose, kai nuvažiuoju aplankyti iškart man siūlo kavos ar arbatos, pasakoja apie savo išvykas į koncertus, jaučiuosi lyg nuėjusi į svečius, o ne į įstaigą. Darbuotojai, pasikeitus veiklos pobūdžiui, greitai prisitaikė, dabar jie padeda gaminti maistą, tvarkytis, lydi į vaistinę, pas gydytojus, į užimtumą, koncertus” – pasakoja N.Rubežienė.
Telšių GGN socialinė darbuotoja Lina sako, kad pradėjus čia dirbti atsirado didesnės galimybės save realizuoti kaip socialinę darbuotoją. Globos namuose darbas yra koordinuotas, visi darbai sustyguoti, o GGN kiekviena diena atneša ką nors naujo, nes patys planuojamės savo veiklą ir laisvalaikį, visai kaip šeimoje. Darbuotojas turi daugiau galimybių bendrauti su gyventojais, kadangi ne toks didelis darbo krūvis. Lina sako, kad prieš pradėdama čia dirbti išėjo 3 dienų intensyvius mokymus apie socialinį darbą teikiant bendruomenines paslaugas. Ji pastebi, kad teorija kartais šiek tiek skiriasi nuo praktikos, tačiau tai nestebina, o motyvuoja ieškoti geriausių sprendimų.
GGN gyventoja Liucija, perkelta iš Dūseikių socialinių globos namų, pasakoja, kad mieste gyventi daug linksmiau, džiugina tai, kad gyvena neapsupti laukų, kaip gyveno iki šiol. Telšiuose gyvenimas daug aktyvesnis, GGN gyventojai dalyvauja užimtumo programose, eina į miestą pasivaikščioti, lanko koncertus, cirką. Tarpusavyje sutaria puikiai, jei iškila koks nors nesutarimas, darbuotojai padeda išsiaiškinti. Patys pasiskirsto darbus, susidaro grafiką ir jo laikosi. Liucija labai džiaugiasi darbuotojais – rūpinasi, yra labai žmogiški.
Planuojami GGN Mažeikiuose
Daugelyje didžiųjų savivaldybių sėkmingai sukūrus grupinio gyvenimo namus, šia gerąja praktika sistemingai naudojasi ir kitos savivaldybės, Mažeikiai ne išimtis. Ir nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad didelio poreikio kurti tokius namus nėra, tačiau gilinantis į temą, supratau, kad jų labai trūksta. Tuo labiau, kad kalbinti darbuotojai ir gyventojai, džiaugiasi permainomis ir pagerėjusiu gyvenimu.
Mažeikių rajono savivaldybė planuoja vieną GGN pirkti Viekšniuose, vieną GGN pirkti Mažeikiuose ir vieną GGN statyti Mažeikiuose. Šiuo metu rengiamas investicijų projektas, t.y. skaičiuojamos investicijų sumos, nagrinėjamos alternatyvos bei atliekama finansinė ir ekonominė analizės, – pasakoja Mažeikių rajono savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėja Jolanta Kekytė. Įsteigtuose GGN planuojama apgyvendinti po 10 asmenų, turinčių nežymią proto ir (ar) psichikos negalią. J.Kekytė džiaugiasi, kad miesto gyventojai nusiteikę draugiškai būsimų kaimynų atžvilgiu. Galbūt todėl, kad mieste jau nuo 1998 metų veikia viešoji įstaiga „Vilties erdvė“ ir miesto gyventojai yra susipažinę su tokių namų veikla.
„Didmiestis” inf.