Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

AR MUMS SKAUDA, KAI SKAUDA „NESAVAM” VAIKUI?

daiga-ellaby-154931-unsplashŠiuo metu intensyviai vyksta vaikų globos namų sistemos pertvarka, institucinė globa – permainų kryžkelėje. Vadovaujantis naujai patvirtintais teisės aktais, vaikai į globos institucijas gali patekti tik kraštutiniu atveju, kai nėra galimybės jų apgyvendinti šeimos aplinkoje pas giminaičius, emociniais ryšiais susijusius asmenis ar budinčius globotojus.

Galima teigti, jog, paėmus vaiką iš jam nesaugios aplinkos biologinėje šeimoje, kurioje buvo vartojamas alkoholis, vyko nuolatiniai konfliktai, smurtas ir vaiko nepriežiūra, geriausia, kad jis patektų į šeimą, galinčią suteikti jam rūpestį ir šilumą. Paprastai praktikoje tai būna vaiko giminaičiai arba kiti jam emociškai artimi žmonės (pavyzdžiui, krikštatėviai), galintys ir gebantys tinkamai juo pasirūpinti. Tačiau ne visada tai yra įmanoma. Tokiu atveju didelė paspirtis yra budintys globotojai, kurie, nors ir nebūdami susiję su vaiku giminystės ryšiais, yra baigę specialius mokymus ir žino, kaip suteikti vaikui emocinį bei fizinį saugumą. Taip vaikas patiria mažesnį stresą, kol jo šeimai bus suteikta pagalba ir bus saugu sugrįžti į namus. Šiuo metu Šilalės rajone yra keturi budintys globotojai, teikiantys vaikų priežiūros paslaugas. Kiekvienas iš jų apie tokio savo darbo patirtis papasakotų skirtingai, bet kad darbas yra sunkus ir reikalaujantis atsidavimo bei kantrybės, patvirtintų visi vieningai.

Pokalbio metu budintys globotojai, globėjai (rūpintojai) pasakoja, jog kad ir kokius jausmus ar išgyvenimus jie patirtų, prižiūrėdami vaikus, visada svarbiausia yra tai, ką išgyvena patys tėvų globos netekę vaikai. O jie išgyvena daug: atsineša neigiamos patirties ir papildomai skaudžiai jaučia namų, šeimos, savos aplinkos netektį. Sunku yra patikėti, girdint globėjos pasakojimus, kaip paauglė mergaitė pirmą kartą švenčia savo gimtadienį, nes gyvenant biologinėje šeimoje tai niekam nebuvo įdomu. Liūdna matyti, kaip vaikai ilgisi mamos, o mama net nepaskambina, nekalbant apie susitikimą, nes jai vaikai yra tapę savotiška našta. Skauda girdint globėjos pasakojimą, kaip vaikai su nostalgija žiūri mamos nuotraukas socialiniuose tinkluose ir vis jos laukia.

Apie vaikų patiriamus išgyvenimus, norą būti mylimiems ir kažkam reikalingiems nupasakoti neįmanoma. Tai galima tik pajausti, kai esi šalia tokio vaiko ir suvoki, kad jam skauda ir skauda taip giliai, kad jis net nemoka nusakyti. Taigi vaikui, netekusiam tėvų globos, ypač yra reikalingas tai suprantantis, mylintis ir mokantis jam padėti žmogus.

Šilalės rajono socialinių paslaugų namų globos centras ieško ne tik budinčių globotojų, bet ir globėjų, norinčių padėti vaikams užaugti šeimoje. Tad, jeigu esate geras, laimingas, orus, bendraujantis, jautrus, atjaučiantis, supratingas ir neabejingas vaikų troškimui turėti šeimą, domitės vaiko svečiavimosi, globos, įvaikinimo klausimais ar ketinate dalyvauti mokymuose, dėl išsamesnės informacijos galite kreiptis į Šilalės rajono socialinių paslaugų namus (Vytauto Didžiojo g. 17, Šilalė), www.silalesspn.lt.

„Šilalės artojas” inf.