Laisvė rinktis ir atsakomybė už savo gyvenimą
Kasdien priimame sprendimus, kurie formuoja mūsų gyvenimo kryptį. Tačiau asmenims su intelekto ir (ar) psichosocialine negalia šie sprendimai gali tapti sudėtingais iššūkiais. Čia į pagalbą ateina pagalbos priimti sprendimus specialistai, padedantys šiems žmonėms įgyti pasitikėjimo savimi ir tapti savarankiškesniais.
Pagalbos priimti sprendimus paslauga – tai asmeniškas procesas, kai sprendimą priimantis asmuo naudojasi specialisto ar specialistų komandos pagalba, spręsdamas klausimus, susijusius su sveikata, socialiniu dalyvavimu, asmeniniais turtiniais bei neturtiniais reikalais. Svarbiausia, kad visi sprendimai būtų grindžiami asmens valia, pageidavimais ir teise rinktis.
Specialisto vaidmuo ne spręsti, o lydėti
Raminta Šėžaitė, pagalbos priimti sprendimus specialistė, savo darbą lygina su palydovo vaidmeniu kelionėje: „Esame šalia ne tam, kad išspręstume visas problemas ar prisiimtume atsakomybę už sprendimus. Esame šalia, kad padėtume mokytis iš klaidų bei patirčių, siekiame, kad žmogus taptų stipresnis ir galėtų žengti pirmyn kuo savarankiškiau.“ Ji pastebi, kad kartais šeimos nariai būna skeptiški šios pagalbos atžvilgiu, tačiau ilgainiui supranta jos naudą.

Evaldas Jurgaitis akcentuoja informacijos svarbą priimant sprendimus: „Mano tikslas yra padėti priimti informacija pagrįstus sprendimus. Iš esmės, padėti žmogui su negalia susipažinti su informacija, ją aptarti, įvertinti galimas pasekmes ir tokiu būdu ateiti iki galutinio sprendimo.“ Anot jo, specialistų palaikymas svarbus ne tik sprendimus priimančiam asmeniui, bet ir jo artimiesiems – jie gauna aiškesnį suvokimą apie situaciją, išvengia įtampos ir gali labiau pasitikėti priimtais sprendimais.

Pagalbos priimti sprendimus specialistai ne tik dirba su asmenimis su negalia, bet ir palaiko jų šeimos narius, padėdami rasti bendrą supratimą bei išlaikyti pagarbią komunikaciją. Jų tikslas – užtikrinti, kad priimami sprendimai atitiktų asmens valią, būtų gerai apgalvoti ir palaikomi artimųjų.
Individualios sėkmės istorijos
Pagalbos priimti sprendimus specialistė Viktorija Bujauskė tiki, kad kiekvienas žmogus yra galimybė, o ne problema, kurią reikia spręsti: „Ši paslauga suteikia žmonėms laisvę rinktis. Laisvę būti savimi. Laisvę būti įvertintiems ir priimtiems.“ Ji pasakoja, kaip žmonės, gavę pagalbą, išdrįsta išeiti iš savo komforto zonos: atranda naujas veiklas, užimtumą, pagerina santykius su artimaisiais.

Pavyzdžiui, vienas žmogus, pradėjo lankyti biblioteką ir atrado skaitymą kaip naują pomėgį. Kitas – įsitraukė į socialines dirbtuves, kurios suteikė ne tik užimtumą, bet ir bendruomeniškumo jausmą. Yra ir tokių atvejų, kai paslaugos gavėjai pagaliau išdrįso pasikalbėti su artimaisiais, su kuriais ilgą laiką neturėjo ryšio. Šie maži, bet reikšmingi pokyčiai rodo, kad pagalbos priimant sprendimus paslauga iš tiesų daro teigiamą poveikį žmonių gyvenimui.
Pagalbos priimant sprendimus specialistai nėra tam, kad priimtų sprendimus už žmogų. Jie padeda suprasti, mokytis iš patirties ir tapti savarankiškesniems. Tai paslauga, kuri suteikia galimybę būti atsakingiems už savo gyvenimą, pasirinkimus ir ateitį.