Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

LINK VISUOMENĖS PRIPAŽINIMO – PLAUKTE

Adomas Bužinskas ir trenerė A. MisiūnaitėNors visuomenė  vis dar linkusi klijuoti etiketes ir nuvertinti žmones, turinčius proto ir (ar) psichikos negalią, Vilniuje veikiantis Specialiosios olimpiados plaukimo klubas didžiuojasi auklėtiniais, demonstruojančiais puikius rezultatus. Klubo vadovė, įkūrėja ir vyriausioji plaukimo trenerė Asta Misiūnaitė sakė, kad klubas įkurtas siekiant gerinti vaikų ir jaunuolių, turinčių intelekto sutrikimų, sveikatą, socialinę integraciją į visuomenę, ir pasakojo apie gabiausius plaukikus, kurių pasiekimai visuomenei parodė, kad negalia nėra kliūtis.

 Vienas jaunuolių, savo pasiekimais garsinančių Lietuvos vardą, – 18-metis Adomas Bužinskas, jau pelnęs tris aukso medalius. Plaukikas juos parsivežė iš Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Abu Dabyje, 2019 metų kovą vykusių XV specialiosios olimpiados vasaros žaidynių. A. Bužinskas gimė su papildoma chromosoma, lėmusia Dauno sindromo išsivystymą, bet tai nesutrukdė siekti aukščiausių įvertinimų sporte.

Trenerė A. Misiūnaitė sakė, kad neturėtume stebėtis, jog asmenys, turintys proto ir (ar) psichikos negalią, pelno tokius įvertinimus, ir pridūrė, jog ateityje tokių čempionų turbūt turėsime daugiau.

„Ypatingi vaikai ir ypatingi žmonės kartais turi žymiai daugiau sugebėjimų ir galių negu mes, sveikieji, tiesiog reikia tai atskleisti, – sakė trenerė. – Labai svarbu apie tai kalbėti, nes ypatingų vaikų gimsta vis daugiau, todėl tokių sportininkų ateityje turbūt daugės.“

Kodėl šiems vaikams rekomenduojama būtent plaukimas? A. Misiūnaitė paaiškino, kad plaukimas – vienintelė fizinės veiklos forma, tuo pat metu gebanti stiprinti ir atpalaiduoti organizmą. Plaukiant pasireiškia visos fizinės ypatybės – greitumas, jėga, lankstumas, ištvermė; motoriniai gebėjimai – pusiausvyra, koordinacija, vikrumas, galingumas, reakcijos spartumas. Plaukimas ramina nervus, gerina miegą, atpalaiduoja organizmą, padeda atsikratyti psichologinės įtampos bei streso, organizmas atsikrato nereikalingų riebalų, nes sudeginamas didžiulis kiekis kalorijų.

„Mokslininkai yra nustatę ir patys tėvai pastebi, kad vaikai, kuriems diagnozuotas autizmo spektro sutrikimas, dar vadinami lietaus vaikai, ir Dauno sindromą turintys vaikai, vadinami saulytėmis, ypatingai mėgsta vandenį. Vandenyje jie labai gerai jaučiasi, vanduo jiems yra viskas, – sakė trenerė A. Misiūnaitė. – Plaukimas – turbūt vienintelė sporto šaka, kurioje tolygiai apkraunami visi raumenys, todėl plaukiant organizmas ir aktyviai dirba, ir tuo pačiu metu atsigauna. Be to, tolygus krūvio paskirstymas leidžia išvengti traumų.“

Šiuo metu trenerė A. Misiūnaitė moko 20 vaikų su įvairiomis proto ir (ar) psichikos negaliomis, jau yra išugdžiusi tris čempionus. 2015 m. specialiojoje vasaros olimpiadoje Los Andžele čempionais tapo Julius Rėksnys, laimėjęs 25 m ir 50 m krūtine distancijas. Auksą 50 m laisvu stiliumi distancijoje iškovojo Augustė Šerpytytė.

Pašnekovė sakė, kad tarptautinis įvertinimas vaikams labai svarbus: jie supranta, kad gali, be to, varžybos jiems suteikia daug džiaugsmo. Tarptautiniai įvertinimai atkreipia ir visuomenės dėmesį. Pasak trenerės, ilgai užtruko, kol žmonės pripažino, kad šalia gyvena ypatingi vaikai, ir nustojo jų gėdytis.

„Važinėti į specialiąsias olimpiadas mes pradėjome prieš dvidešimt metų, o visuomenė mus pamatė galbūt prieš aštuonerius, – sakė trenerė. – Žmonės pagaliau pradėjo pripažinti, kad mes turime ypatingus vaikus, kad reikia jais džiaugtis ir mylėti. Kai A. Šerpytytė važiavo į olimpiadą, dar prieš laimėjimą, jos mama man labai gražiai pasakė: „Asta, aš pirmą kartą supratau, kokia esu laiminga, kad turiu tokį ypatingą vaiką.“