Ne atstumti, ignoruoti ar nekęsti, o suprasti ir priimti
Visi mes kartais elgiamės keistai. Tai ne priežastis atstumti, ignoruoti, nekęsti. Intelekto ir psichosocialinė negalia – nėra pasirinkimas ir priežastis priešiškai reakcijai. Reakcija – jau pasirinkimas. Išsikraustykime iš stereotipų!
Būtent šis šūkis ir lydės prasidėjusią pirmąją šių metų Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) inicijuotą komunikacijos kampaniją, finansuojamą iš Europos socialinio fondo. Kampanijos metu siekiama skatinti visuomenės suvokimą, kad šalia mūsų esantis žmogus su intelekto ar psichosocialine negalia yra toks pat pilnavertis visuomenės narys ir kaimynas, kaip ir kiti mus supantys bendrapiliečiai. Taip pat tikimasi keisti ir išankstines neigiamas visuomenės nuostatas, skatinant didesnę žmonių su intelekto ir psichosocialine negalia integraciją į visuomenę.
Kampanijos šūkis „Išsikraustykime iš stereotipų!“ skirtas pasakyti, kad visi mes, nepriklausomai nuo to, ar turime ar neturime negalių, kartais elgiamės keistai, nes visi esame žmonės ir tos pačios visuomenės nariai. Siekiama ne slėpti, kad žmogus gali turėti negalią ar kad tai yra tabu, apie kurį negalima kalbėti. Norima parodyti, kad tokie su mumis gyvenantys žmonės nėra nei labiau pavojingi, nei išskirtinai kitokie, negu kiti visuomenės nariai, kurie neturi šių negalių, nes ir patys kartais gali elgtis keistai
Originaliai, netikėtai, autentiškai, emociškai įtraukiant ir teigiant „Išsikraustykime iš stereotipų!“, kampanija vykdoma pagal dvi emocines linijas – pozityvumą ir jautrumą. Tokiu būdu siekiama neklijuoti etikečių, o parodyti, kad visi turime „kitoniškumo“: pagauti emocijų galime daužyti lėkštes ar rėkiame viduryje laukų, trenkiame į sieną, vaikštome atbulomis ieškodami kūrybiškumo ar tiesiog kalbamės su savimi – tačiau visa tai nėra priežastis stigmatizuoti, šalintis ar atstumti. Nes visi mes – žmonės, nepaisant to, turime negalią ar ne. Todėl tai – puiki analogija imti drąsiau kalbėti apie intelekto ir (ar) psichosocialinę negalią. Kartu kampanija skirta permąstyti savo išankstines nuostatas ir stereotipus, nes juk turėti intelekto ir (ar) psichosocialinę negalią – nėra nieko blogo ar smerktino. Visi mes, nutikus įvairioms gyvenimiškoms situacijoms, neretai elgiamės „kitoniškai“.
Norima parodyti, kad intelekto ir (ar) psichosocialinę negalią turintys žmonės yra pilnaverčiai mūsų visuomenės nariai, gebantys puikiai integruotis į darbo rinką ir gyventi pilnavertį gyvenimą. Intelekto ir psichosocialinė negalia nėra nuosprendis ir negali būti priežastimi atstumti. Siekiame edukuoti visuomenę, kad intelekto ir psichosocialinė negalia egzistuoja, tačiau vietoje to, kad šalintumėmės, mes juos turėtume priimti tokius, kokie jie yra – be gailesčio, kuris dažniausiai atsiranda iš nežinojimo, kaip sutikus tokį žmogų savo aplinkoje elgtis ir bendrauti.
Šios kampanijos idėja gimė neatsitiktinai. CPVA prižiūri svarbius Institucinės globos pertvarkos infrastruktūros projektus, kurių dėka šalyje jau steigiami grupinio gyvenimo namai žmonėms su intelekto ir psichosocialine negalia. Šiuo metu jau yra užbaigti ir veikiantys 1 grupinio gyvenimo namai bei 4 apsaugoto būsto namai. Apsaugoto būsto namuose žmonės su intelekto ir psichosocialine negalia gyvena mažomis 2-3 asmenų grupėmis, dažniausia pagal jų poreikius pritaikytuose butuose. Tuo tarpu grupinio gyvenimo namuose, kurie dažniausiai jau yra didesnio ploto rekonstruoti ar naujai pastatyti namai, juose gyvenančiųjų grupė gali būti ir iki 10 žmonių. Iki 2024 m. planuojama, kad tokių grupinio gyvenimo namų padaugės iki 50, o apsaugotojo būsto namų iki 14. Šiuo metu vyksta jų steigimo procesas. Nors jau esančių tokių namų gyventojų santykis su kaimynais ir bendruomene yra palankūs, visuomenėje vis dar gajūs išankstiniai nusistatymai, dažnai nepagrįstai stigmatizuojantys asmenis, turinčius šio pobūdžio negalių. Deja, bet prie šių nuostatų formavimo prisideda ir tendencingas informacijos pateikimas žiniasklaidoje bei bendra informacijos apie intelekto ir psichosocialinę negalią stoka.
Kampanijos metu per įvairias viešinimo priemones bei socialinius eksperimentus bus ne tik supažindinama su problemomis ar stigmomis, su kuriomis susiduria šią negalią turintys asmenys, bet ir bus patariama, kaip juos būtų galima priimti į savo pasaulį.
Apie Centrinę projektų valdymo agentūrą:
Viešoji įstaiga Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) administruoja 12 Europos Sąjungos, kitų šalių donorių bei valstybės investicijų programų, daugiau nei 1000 skirtingų projektų, kurių bendra vertė – 15,5 mlrd. eurų. Agentūra taip pat teikia viešųjų investicijų valdymo metodinę pagalbą, joje įkurtas viešojo ir privataus sektorių partnerystės kompetencijų centras. Be to, savo bei Lietuvos viešojo sektoriaus sukauptą programų ir projektų administravimo patirtį perduoda užsienio valstybių institucijoms vystydama tarptautinio bendradarbiavimo veiklą.
TEKSTAS ir NUOTRAUKA: CPVA.