Socialinės dirbtuvės kviečia atsigręžti į aplinkos tausojimą
„2022 metai SIC socialinėms dirbtuvėms buvo nuostabūs! Prie mūsų socialinių dirbtuvių prisijungė net 16 naujų dalyvių iš Šiaulių miesto. Pradėjome bendradarbiavimą su Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešąja biblioteka, toliau draugaujame su Kurtuvėnų regioninio parko direkcija. O geriausia žinia ta, kad pradėjome bendradarbiavimą su „Lietuvos paštu“! Tad dabar SIC socialinių dirbtuvių rankdarbius galite rasti 20 didžiausių Lietuvos miestų pašto skyriuose!“, – praėjusių metų pasiekimais džiaugėsi SIC Socialinių dirbtuvių rinkodaros specialistė Aistė.
Šiauliuose įsikūrusios dirbtuvės padeda realizuoti save
Šiauliuose esančios SIC socialinės dirbtuvės savo veiklą pradėjo 2020 m. birželį. Tai projekto „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ dalis, kurio tikslas – didinti darbingo amžiaus žmonių su intelekto ar psichosocialine negalia savarankiškumą ir taip suteikti jiems galimybę gyventi bendruomenėje. Socialinėse dirbtuvėse atliekamos įvairios veiklos, pavyzdžiui, gaminamos rinkoje paklausios prekės ar produktai, teikiamos bendruomenei reikalingos paslaugos.
Anksčiau žmonės su negalia buvo įtraukiami į užimtumo veiklas, kurių pobūdis būdavo labiau pramoginis nei ugdomasis. Tuo tarpu socialinės dirbtuvės padeda įgyti konkrečių įgūdžių, kurie ateityje gali padėti susirasti darbą ir užsidirbti. Tai sukuria prasmės jausmą, ypač žmonėms, kurių gabumai būdavo neįvertinti.
SIC socialinėse dirbtuvėse yra sudaromos galimybės žmonėms turintiems negalią su specialistų pagalba įgyti darbinius įgūdžius, atliekant realias darbo užduotis ir taip didinamos jų galimybės įsidarbinti atviroje darbo rinkoje, realizuoti save, stiprinamas jų pasitikėjimas savimi bei kitais.
Socialinėse dirbtuvėse – didelis dėmesys gamtai
SIC Socialinių dirbtuvių veikla inovatyvi tuo, kad visa produkcija orientuota į Zero waste filosofiją. Taip yra siekiama sumažinti vartojimą, daiktus panaudoti dar kartą, perdirbti. Šiuos principus paprasta pritaikyti ir kasdienybėje. Prikelti panaudotus nebenaudojamus daiktus antram gyvenimui – svarbi SIC socialinių dirbtuvių misija.
Šiuo metu dirbtuvėse kuriami gaminiai iš natūralios tekstilės ir siūlų – lino, vilnos, šilko, medvilnės, kuriuos lengva perdirbti. Taip pat gaminama iš jau panaudotų medžiagų, pavyzdžiui: dėvėtų drabužių, patalynės ir medžiagų atraižų.
Dirbtuvės sulaukia didelio palaikymo
Dirbtuvių pagrindiniai rėmėjai – pirkėjai, kurie nebenaudojamas medžiagas, drabužius dovanoja SIC socialinėms dirbtuvėms, o šios sukuria itin gražius rankų darbo gaminius.
„Džiugu, kad žmonės vertina mūsų darbą bei rūpinasi aplinka. Iš jiems nebereikalingų daiktų mūsų dirbtuvių dalyviai gali sukurti nuostabiausių dirbinių. Matome, kad žmonės po truputį keičia požiūrį į žmonių su negalia darbą – jų pagaminti daiktai yra originalūs ir puikios kokybės. Smagu stebėti, kaip dirbtuvių dalyviai laikui bėgant įgauna pasitikėjimo savimi, užmezga naujas draugystes ir tampa savarankiškesniais“, – sako Aistė.
SIC Socialinių dirbtuvių dalyviai labai kūrybingi, gali kurti įvairius rankdarbius: mezgti kojines, tapukus kūdikiams, pinti apyrankes, austi delnines, megzti šalikus ar kitaip realizuoti save.
Dirbtuvėse gaminamos ir natūralios sojų vaško žvakės. Jos išskirtinės savo kvapu bei neįprastomis formomis. Būtent dėl šios priežasties tapo klientų vienu mėgstamiausių produktų dirbtuvėse.
„Tikime, jog šių metų pradžia bus dar nuostabesnė, kadangi turime daug naujų tikslų ir idėjų!“, – šypsosi rinkodaros specialistė Aistė.
Socialinių dirbtuvių lankytojams siūlomos veiklos atsižvelgiant į kiekvieno žmogaus gebėjimus ir galimybes. Socialinėse dirbtuvėse atkuriami prarasti žmogaus darbiniai gebėjimai, formuojami nauji darbiniai įgūdžiai, vykdomas darbdavių ir socialinių partnerių švietimas. Vienas iš svarbesnių socialinių dirbtuvių bruožų – konkurencingos ir kokybiškos produkcijos gamyba, kurią realizavus žmogus gauna tam tikrą atlygį ar kitaip skatinamas ir motyvuojamas.
NUOTRAUKA: Socialinių dirbtuvių archyvo nuotr.
TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.