Panevėžyje duris atvėrė dienos centras, skirtas vaikams su autizmo spektro sutrikimais
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis ir viceministrė Vilma Augienė pirmadienį Panevėžyje simboliškai atvėrė vaikams su autizmo spektro sutrikimais skirtą dienos centrą ir senelių namus, kurie teiks stacionarios globos paslaugas vyresniems žmonėms. Dienos centras ir senelių namai įsikūrė Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namuose, kurie pavaldūs Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai.
„Šeimos dažnai akcentuoja, kad auginant vaikus su autizmo spektro sutrikimais itin trūksta paslaugų ir pagalbos, nes kitokie vaikai dažnai pareikalauja didesnio dėmesingumo bei daugiau suaugusiųjų mokymosi. Dėl šios priežasties dienos centras Panevėžyje, skirtas vaikams su šio spektro sutrikimais, buvo labai laukiamas. Neabejoju, kad šeimos šį žingsnį įvertins teigiamai“, – sako ministras L. Kukuraitis.
Sausio mėnesį duris atvėręs 12 vietų vaikų dienos centras yra pirmasis tokio tipo specializuotas centras Panevėžyje. Šiame mieste veikia daugiafunkcinis centras, skirtas negalią turintiems vaikams, kurį taip pat gali lankyti ir vaikai su autizmo spektro sutrikimais, tačiau jis nėra skirtas specialiai šiems vaikams.
Nuo balandžio pabaigos Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namuose, tik kitame pastate, pradedamos teikti stacionarios globos paslaugos 40 senyvo amžiaus asmenų ir senjorų su sunkia negalia. Tai irgi būtina paslauga miesto ir rajono gyventojams.
Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namai išsivystė iš didelių kūdikių ir vaikų globos namų, kuriuose buvo globojami mažamečiai iš Panevėžio, Pasvalio, Kupiškio, Biržų, Rokiškio rajonų.
Lietuvai nutarus pereiti nuo institucinių prie bendruomenėje teikiamų paslaugų globos namai persitvarkė ir šiuo metu 5 bendruomeniniuose vaikų globos namuose globojami 34 vaikai, o atsilaisvinusios patalpos skiriamos kitoms socialinėms paslaugoms teikti. Iki 2020 m. Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namai planuoja įkurti dar vienus bendruomeninius vaikų globos namus.
Institucinės globos pertvarka apima perėjimą prie bendruomenėje teikiamų paslaugų be tėvų globos likusiems vaikams ir neįgaliesiems, kurie daugelį metų gyveno didelėse atskirose globos institucijose. Tokios institucijos buvo kuriamos siekiant suteikti globą, maistą ir pastogę, tačiau dabartiniai duomenys rodo, kad jos negali užtikrinti individualių paslaugų ir garantuoti tinkamos paramos, kurios reikia siekiant visapusės vaikų ir neįgaliųjų įtraukties. Fizinė atskirtis nuo bendruomenių ir šeimų smarkiai apriboja institucijose gyvenančių ar augančių asmenų gebėjimą ir pasirengimą visapusiškai dalyvauti savo bendruomenės ir visuomenės gyvenime.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija