Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Projekto partnerių susitikimas Lazdijų rajone

Lazdijų rajono savivaldybėje vyko Alytaus regiono projekto partnerių susitikimas, kuriame dalyvavo Alytaus regiono pagalbos priimant sprendimus specialistai, atvejo vadybininkai, socialinių dirbtuvių darbuotojai bei tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė, asmenų su negalia koordinatorė, Lazdijų rajono savivaldybės administracijos atstovai, seniūnai, bendruomenės nariai, nevyriausybinės organizacijos.

Pagrindinis susitikimo tikslas buvo aptarti 2025 m. pirmojo ketvirčio projekto rezultatus, pasidalinti patirtimi ir iššūkiais, siekiant toliau tobulinti paslaugas asmenims su negalia. Lazdijų rajono savivaldybės vicemeras Dalius Mockevičius ir Socialinės apsaugos ir sveikatos skyriaus vedėja Rima Šukienė pasidžiaugė projekto įgyvendinimo rezultatais, ypač pabrėždami planus įsigyti apsaugotus būstus ir plėsti socialinių dirbtuvių veiklą.

Pagalba priimant sprendimus

Vienas svarbiausių projekto komponentų – pagalba priimant sprendimus. Pagrindinis šios paslaugos tikslas – padėti asmenims su intelekto ir (ar) psichosocialine negalia priimti kasdienius sprendimus ir pasiekti savarankiškumą. Specialistė Inga Jankauskienė pasidalino savo patirtimi ir iššūkiais, su kuriais susiduria teikdama šias paslaugas. Specialistė pabrėžė, kad didžiausi iššūkiai yra motyvacijos stoka ir išankstinės nuostatos visuomenėje, tačiau paslaugos nauda yra didžiulė, užtikrinant asmenų teises ir gerovę. 2025 m. pirmąjį ketvirtį Lazdijų rajone pagalbos priimant sprendimus paslauga buvo teikiama 11 asmenų.

Socialinių dirbtuvių veikla

Socialinių dirbtuvių veiklos pristatymą atliko Lazdijų socialinio paslaugų centro darbuotoja Dovilė Zilinkienė. Ji pasakojo apie įvairias užimtumo veiklas, tokias kaip keramikos, žvakių gamyba, vaistažolių arbatų gamyba ir floristika. Socialinių dirbtuvių paslaugomis naudojasi 15 Lazdijų rajono gyventojų, o kad pasiekti dirbtuves, dalyviams taip pat teikiama pavėžėjimo paslauga. Dovilė džiaugiasi, kad dalyviai aktyviai dalyvauja veiklose, tobulina darbo įgūdžius ir užsiima edukacinėmis užduotimis.

Užimtumo tarnybos paslaugos

Užimtumo tarnybos Lazdijų skyriaus vedėja Renata Jančiauskienė pristatė paslaugas asmenims su negalia ir paramą darbdaviams, įdarbinusiems tokius asmenis. Pavyzdžiui, įdarbinant žmogų su negalia, darbdavys gali gauti subsidiją jo darbo vietos pritaikymui, asmens su negalia darbo užmokesčiui. Aptartos galimybės įdarbinti asmenis, atsižvelgiant į laisvas darbo vietas Lazdijuose.

Skolų konsultavimo paslaugos

VŠĮ biuro „Pactum“ vadovė Odeta Intė pristatė skolų konsultavimo paslaugas, paaiškino, kaip pasinaudoti „skolų atostogomis“ ir kaip asmenys gali sužinoti apie savo PSD skolas bei susitarti dėl jų apmokėjimo. Ši paslauga ypač naudinga asmenims, turintiems finansinių sunkumų.

Atvejo vadybos paslauga

Lazdijų rajono savivaldybės atvejo vadybininkė Jurga Vaišnienė papasakojo apie darbo praktiką, iššūkius ir pasiekimus, teikiant atvejo vadybos paslaugas. Šiuo metu paslauga yra teikiama 20 rajono gyventojų, tolesnis dėmesys skiriamas šių asmenų gyvenimo kokybės gerinimui.

Tarpsektorinis bendradarbiavimas

Rasa Genienė ir Jurgita Gajauskienė iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pristatė tarpsektorinio bendradarbiavimo svarbą ir jo reikšmę sėkmingam asmenų su negalia globos deinstitucionalizacijos procesui. Aptarti apsaugoto būsto paslaugos poreikiai ir tikslingumas bei kiti projekto komponentai.

Sėkmės atvejai

Per susitikimą buvo pristatyta keletas sėkmingų projekto atvejų, kurie atskleidžia teikiamų paslaugų poveikį asmenims su negalia. Šie atvejai parodo, kaip individualus dėmesys ir pagalba gali pagerinti asmens gyvenimo kokybę ir padėti įsitraukti į visuomenę.

Tadas – įveikęs baimes ir atradęs draugus

Tadas (vardas pakeistas) turi intelekto ir (ar) psichosocialinę negalią, gyvena kaime. Jo artimasis pastebėjo, kad vaikinas tapo atžagarus, nesukalbamas, vis kur nors išeina. Nuvykus į šeimą Tadas pasirodė mandagus ir malonus, tačiau nedrąsus. Pasakojo, kad neturi draugų, su niekuo nebendrauja, tačiau labai nori jų turėti.

Specialistai įkalbėjo Tado globėją leisti jam pamėginti bent kartą per savaitę atvykti į Socialinių paslaugų centrą. Keletą kartų Tadą teko atsivežti ir patiems specialistams, nes jis vienas niekada niekur nebuvo važiavęs, o šeima neturėjo galimybių jį nuvežti. Vėliau buvo suorganizuotas pavėžėjimas ir Tadas į socialines dirbtuves pradėjo vykti socialinių paslaugų centro automobiliu. Laikui bėgant Tadas išmoko vykti į socialines dirbtuves vienas, naudojantis maršrutiniu autobusu.

Dabar Tadas džiaugiasi, kad jam buvo suteikta ši galimybė, ir pasakoja, kad lankydamas dirbtuves jis jaučiasi labai gerai. Jo pasitikėjimas savimi išaugo, jis tapo linksmesnis, atviresnis ir noriai dalyvauja veikloje. Be to, santykiai su šeima taip pat pagerėjo. Tadas dabar ne tik užsiima prasminga veikla, bet ir atrado draugus, kurie tapo svarbia jo kasdienybės dalimi.

Jaunas vyras, susidūręs su negalios praradimu ir gyvenimo iššūkiais

Kita istorija susijusi su jaunu vyru, kuriam iki pilnametystės buvo nustatyta negalia. Sulaukus pilnametystės, negalios statusas nutrūko, nes jis nesugebėjo savarankiškai tvarkyti reikiamų dokumentų dėl negalios pratęsimo. Jaunuolis buvo nedrąsus ir neturėjo tam įgūdžių. Be to, jis neturėjo ir artimų žmonių, kurie galėtų jam padėti atlikti šiuos svarbius žingsnius.

Su specialistų pagalba buvo sutvarkyti visi reikalingi dokumentai, ir negalia pratęsta. Be to, jis pradėjo lankytis pas gydytojus dėl išryškėjusių sveikatos problemų, taip pat parašė prašymą dėl socialinio būsto nuomos. Šie žingsniai suteikė jam daugiau stabilumo ir saugumo.

Kitas žingsnis – darbo paieška. Jaunas vyras labai nori dirbti, tačiau iki šiol dirbdavo tik nelegaliai, todėl neturi oficialaus darbo stažo. Kartu su užimtumo vadybininke jie aktyviai ieško tinkamų įdarbinimo pasiūlymų. Be to, buvo sudarytas planas dėl skolų išmokėjimo antstoliams, siekiant padėti jam išspręsti finansinius įsipareigojimus.

Per šį laiką vyras tapo drąsesnis ir atviresnis. Noriai bendrauja, ateina pasitarti, pasikalbėti ir pasipasakoti apie savo rūpesčius bei svajones. Specialistai džiaugiasi jo progresu ir tikisi, kad toliau jis tęs savo kelionę link savarankiškesnio ir pilnaverčio gyvenimo.

Renginį moderavusi projekto tinklaveikos specialistė Eglė Teresevičienė pabrėžė, kaip svarbu individualizuoti paslaugas ir skirti pakankamai dėmesio kiekvieno asmens poreikiams. „Visi šie atvejai rodo, kad, nors kai kurie dalyviai susiduria su įvairiais sunkumais – baimėmis dėl aplinkos pakeitimo, artimųjų prieštaravimais ar kitais iššūkiais –, teikiama parama ir paslaugos suteikia jiems galimybę įveikti šiuos sunkumus ir pasiekti teigiamų pokyčių. Kiekvienas žmogus yra unikalus, todėl svarbu, kad mes, specialistai, teiktume pagalbą, atsižvelgdami į kiekvieno asmens unikalius poreikius ir gyvenimo aplinkybes.“

Renginys sutelkė įvairius projekto partnerius, kurie pasidalino savo patirtimi ir sėkmingais atvejais, kaip pagalba priimant sprendimus, socialinės dirbtuvės ar atvejo vadyba padėjo asmenims su negalia pasiekti didesnį savarankiškumą ir pagerinti gyvenimo kokybę. Eglės Teresevičienės nuomone, šios paslaugos nėra tik laikinas sprendimas, bet nuolatinė parama, siekianti sukurti ilgalaikius pokyčius, gerinant žmonių gyvenimo sąlygas ir užtikrinant jų savarankiškumą.