Teisė rinktis – Adomo siekis atkurti veiksnumą
Gruodžio mėnesį Šiaulių regiono tinklaveikos specialistė Eglė Jurkutė inicijavo susitikimą su Šiaulių regiono veiksnumo apribojimo prevencijos specialiste Sandra Grosiene ir Šiaulių rajono pagalbos priimant sprendimus specialiste Jolita Balčiauskiene. Susitikimo tikslas – aptarti Šiaulių rajono gyventojo Adomo (vardas pakeistas) prašymą padėti susigrąžinti prarastą veiksnumą.
Apie Adomo situaciją buvo sužinota 2024 m. birželį, kai Šiaulių rajono seniūnijoje buvo pristatomas Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros projektas „Perėjimas nuo institucinės globos prie bendruomeninių paslaugų Sostinės regione, Vidurio ir vakarų Lietuvos regione“. Projektas pradėtas vykdyti 2024 m. balandžio mėnesį ir apima pagalbos priimant sprendimus bei atvejo vadybos paslaugas asmenims, turintiems intelekto ir (ar) psichosocialinę negalią.
Seniūnijos darbuotojai pateikė informaciją apie Adomą, kuris nuo 2019 m. siekia atkurti savo veiksnumą. Pagalbos priimant sprendimus specialistė susisiekė su Adomu ir jo globėju bei susitarė susitikti. Susitikimo metu Adomui buvo pristatyta pagalbos priimant sprendimus paslauga, jis sutiko dalyvauti modelio taikyme, o taip pat buvo atliktas poreikio vertinimas.
Adomas paaiškino, kad pripažinimą neveiksniu inicijavo pats, išgirdęs iš pašalinių žmonių, kad tokiu būdu galima gauti didesnes išmokas. Vis dėlto greitai suprato, kad tokie lūkesčiai nepasiteisino. 2022 m. jis savarankiškai kreipėsi į teismą dėl veiksnumo atkūrimo, tačiau teismo sprendimas nebuvo pakeistas.
Pagalbos priimant sprendimus specialistė pradėjo teikti paslaugas Adomui jau po šio proceso pabaigos. Siekiant detaliau suprasti situaciją, ji susisiekė su Adomo advokatu. Advokatas, laikydamasis Bendro duomenų apsaugos reglamento, asmeninių bylos detalių pateikti negalėjo, bet, neperžengiant reglamento ribų, pakomentavo situaciją tiek, kiek leidžia profesinė etika. Advokatas patarė veiksnumą nustatinėti palaipsniui, nes teisminis procesas yra ilgas ir kantrybės reikalaujantis kelias.
Šios aplinkybės ir specialistės surinkta informacija buvo pristatytos susitikimo metu. Situacija buvo išanalizuota ir suplanuoti tolimesni veiksmai. Pagalbos priimant sprendimus specialistė įsipareigojo artimiausiu metu nuodugniai išnagrinėti Adomo gyvenimo aplinkybes bei jo gebėjimus įvairiose srityse ir surinkti faktinius įrodymus, patvirtinančius jo gebėjimus. Tinklaveikos specialistė užtikrins sklandų bendradarbiavimą tarp institucijų. Visi suplanuoti darbai turi būti atlikti iki vasario 1 d., kuomet numatytas pakartotinis susitikimas.
Lietuvoje maždaug 6000 žmonių yra pripažinti neveiksniais arba jų veiksnumas yra apribotas. Tai reiškia, kad šių žmonių gyvenimą kontroliuoja globėjai, priimdami sprendimus dėl gyvenamosios vietos, poreikių, gydymo ar kasdienių veiklų. Neveiksniais pripažinti asmenys neturi teisės sudaryti sandorių, kurti valstybėje įregistruotos šeimos, išreikšti nuomonės ar spręsti elementarių buitinių klausimų.
Susitikime ne kartą pabrėžta, kad Adomo veiksnumo apribojimas yra ne tik asmens teisių pažeidimas, tarptautinės teisės principų ignoravimas, bet ir pavyzdys, kaip lengvai ir nemotyvuotai gali būti atimtas ar apribotas teisinis veiksnumas. Todėl būtina sutelkti pastangas, kad Adomas galėtų gyventi pilnavertį ir orų gyvenimą.