VAIKŲ GLOBOS NAMAI – ANT POKYČIŲ SLENKSČIO
Kybartų vaikų globos namai šiais metais turėtų keisti savo veiklą ir pavadinimą. Mat šioje įstaigoje jau teikiama kur kas daugiau įvairių socialinių paslaugų ir jos dar plėsis.
Reforma pasiteisino
Kaip anksčiau rašėme, iki 2023 metų pabaigos visoje šalyje turi nebelikti vaikų globos namų. Jie privalo būti pertvarkomi į bendruomeninius vaikų globos namus. Dėl to rajono Savivaldybė jau yra įgijusi ne vieną butą, kur perkelti ir apgyvendinti vaikų globos namų auklėtiniai.
Prieš pusantrų metų Kybartų vaikų globos namų ugdytiniai pradėjo gyventi šeimos modelio bendruomeniniuose vaikų globos padaliniuose Vilkaviškyje ir Kybartuose. Dažniausiai vaikai gyvena penkiese atskiruose butuose. Kybartų globos namų direktorės pareigas laikinai einanti Laimutė Bagdanavičienė džiaugėsi, kad bendruomeniniuose vaikų globos namuose nėra didelės darbuotojų kaitos. Pakaitomis dirba keli socialiniai darbuotojai ir jų padėjėjai. Taip pat vaikus konsultuoja psichologai.
„Čia dirbantys žmonės vaikams tarsi tėvai. Auklėtiniai jais gali pasitikėti, nebijo atsiverti, žino, jog jais besirūpinantys žmonės niekur nedings. Taip gyvendami vaikai užsitikrina integraciją į bendruomenę, jiems sudaromos galimybės augti aplinkoje, kuri yra artima šeimos modeliui, galima įgyti savarankiškam gyvenimui svarbių įgūdžių“, – teigė įstaigos vadovė.
Bendruomeniniuose vaikų globos namuose augantys vaikai mokomi socialinių įgūdžių, įvairiausių buities darbų, supažindinami su šeimos biudžeto planavimo pagrindais.
„Kiekvienas iš ugdytinių turi asmeninę banko sąskaitą, į kurią pervedami vaikui priklausantys pinigai ir dienpinigiai. Jaunuoliai patys sprendžia, ką norės pirkti. Džiugu, kad vaikai ne tik išleidžia pinigus, bet ir pasitaupo. Planuodami pirkti brangesnį pirkinį tariasi su socialiniu darbuotoju, nors paskutinis lemiamas žodis visada yra vaikų“, – pasakojo direktorė. Ji džiaugėsi, jog pokyčiai yra akivaizdūs ir viskas krypsta gerąja linkme.
Dienos centras
Vaikams išsikrausčius į bendruomeninius namus, globos namų pastate liko nemažai laisvų patalpų, todėl atsirado galimybė įgyvendinti kybartiečių pageidavimą įkurti dienos centrą vaikams.
Lapkričio mėnesį antro aukšto patalpose laikinai įsikūrė vaikų dienos centras, kol tikrosios patalpos, kurios bus pirmame pastato aukšte, dar tik ruošiamos.
„Jautėme poreikį įsteigti šį centrą, nes tai puiki žaidimų, edukacijų, mokymų, poilsio vieta vaikams. Į dienos centrą gali ateiti vaikai nuo 6 iki 15 metų. Dažniausiai čia jie atlieka namų darbus, žaidžia kompiuterinius žaidimus, bendrauja tarpusavyje“, – kalbėjo L. Bagdanavičienė.
Šia įstaiga ypač džiaugiasi tėveliai, nes jiems nereikia sukti galvos, kaip užimti sūnų ar dukrą po pamokų. Artimieji žino, jog čia vaiku bus tinkamai pasirūpinta. Tėvai, kurie nori, kad jų atžalos lankytų šią įstaigą, turi pateikti prašymą, sudaryti sutartį ir jų vaikai šiokiadieniais, nuo 14 val. iki 18 val., laiką galės praleisti dienos centre.
Direktorė pasakojo, jog dienos centro veikla itin suaktyvėjo paskutinį praeitų metų mėnesį, prieš didžiąsias šventes. Tada vyko adventinės popietės, į kurias buvo atvykęs Kybartų Eucharistinio Išganytojo bažnyčios klebonas kun. Vaidotas Labašauskas.
Pašnekovė labai džiaugėsi „Neringos palėpės“ įkūrėjos Neringos, skautų organizacijos vadovės Vilijos, jogos mokytojos Eugenijos, savanorių Astos ir Danutės veikla.
Steigiamos dirbtuvės
Kadangi pastatas didžiulis, jo erdves norima išnaudoti tinkamai, todėl įsteigtos ir netrukus jame pradės veikti socialinės dirbtuvės proto ir psichikos negalią turintiems asmenims.
Tai naujas reiškinys, nes tokių dirbtuvių Lietuvoje vos kelios. Kybartiečiai bus vieni iš pirmųjų, pradėsiančių tokią veiklą.
Jai lėšų buvo gauta iš Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skelbto projekto „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“, kuriame dalyvavo Kybartų vaikų globos namų bendruomenė ir tapo projekto partnere.
L. Bagdanavičienė pasakojo, kad prieš keletą metų buvo renovuota globos namų virtuvė ir jos įranga, todėl kolektyvas nusprendė išnaudoti turimas galimybes. Buvo nutarta į veiklą integruoti neįgaliuosius ir juos mokyti kepti įvairius konditerijos gaminius.
Vadovė tikisi, jog norinčiųjų mokytis konditerijos paslapčių bus, nes dalyvaujantieji projekte galės save realizuoti, atskleisti gebėjimus ir aktyviau įsitraukti į socialinį gyvenimą. Socialinių dirbtuvių lankytojams bus mokama 38 eurų stipendija. Numatyta, kad dirbtuvės veiks 3 metus. Planuojama įsteigti profesinės srities gamybos ir paslaugų specialisto, rinkodaros vadybininko, socialinio darbuotojo ir jo padėjėjo etatus. Neįgalieji 5 proc. savo gaminių turės realizuoti, o gaunamas lėšas galės pasilikti dirbtuvių reikmėms.
„Svajojame kažkada atidaryti savo kepinių kioskelį. Viliuosi, jog atsakingai padirbėję neįgalieji išmoks naujų dalykų, įgis naujų gebėjimų, o galbūt net taps reikalingi įmonėms“, – optimistiškai nusiteikusi kalbėjo L. Bagdanavičienė.
Apgyvendins šeimas
Likusios vaikų globos namų patalpos bus panaudotos teikiant socialinės priežiūros ir laikino apgyvendinimo paslaugas, kurių prireikė pasikeitus įstatymams. Nuo šių metų sausio 1 dienos įsigaliojo Vaiko teisių apsaugos įstatymo pakeitimas, kuriuo siekiama efektyviau ginti vaikų teises, leisti jiems augti šeimoje.Nebus nustatinėjamas grėsmės vaikui lygis, o tiesiog tenkinami šeimos ir vaiko poreikiai.
Tai reiškia, jog iš pradžių bus taikoma laikinoji priežiūra, kurios metu vaiko saugumas bus užtikrinamas padedant giminaičiams, artimiesiems arba vaikas bus apgyvendinamas su tėvais ar vienu iš nesmurtaujančių tėvų. Į teismą dėl tėvų teisių apribojimo bus kreiptasi tik tuomet, kai bus išnaudotos visos pagalbos priemonės ir tėvai nerodys jokios iniciatyvos keistis.
Kybartų vaikų globos namų vadovė pasakojo, kad įstaiga yra paruošusi patalpas antrame pastato aukšte, kur bus teikiamos socialinės priežiūros ir laikino apgyvendinimo paslaugos. Specialiai tam įrengti kambariai, virtuvėlė – viskas, ko reikia šeimai.
„Mūsų kolektyvas labai atsidavęs savo darbui, todėl čia apsigyvensiančioms šeimoms esame pasirengę teikti visokeriopą pagalbą: padėsime žmonėms įsidarbinti, socializuotis, tokias šeimas konsultuos psichologai“, – pasakojo L. Bagdanavičienė.
„Santakos” inf.