ZARASUOSE – GRUPINIO GYVENIMO NAMAI NEĮGALIESIEMS
Vykdant institucinės globos pertvarką, Lietuvoje kuriami grupinio gyvenimo namai, kuriuose apsigyvena žmonės su psichikos ir (ar) proto negalia. Ir Zarasuose jau artimiausiu metu prasidės grupinio gyvenimo namų statyba.
Lietuva 2010 m. ratifikavo Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvenciją, kuria įsipareigojo siekti, kad žmonės su negalia Lietuvoje galėtų gyventi visavertį gyvenimą. Vienas iš svarbiausių tikslų – negalią turinčių žmonių savarankiško gyvenimo skatinimas, bendruomeninių paslaugų plėtra.
Socialinės globos namų pertvarka – tai neįgalių žmonių grąžinimas į bendruomenes, išlaisvinimas nuo izoliacijos, nes šie žmonės taip pat nori bendrauti su sveikaisiais, domėtis jų gyvenimu. Iki šiol, gyvendami institucijoje, lyg atskiroje valstybėje, jie to daryti negalėjo.
Ruošiamasi pradėti statybą
Zarasų socialinės globos namai, kuriuose šiuo metu gyvena 210 neįgalių žmonių, jau artimiausiu metu planuoja steigti grupinio gyvenimo namus. Zarasų rajono savivaldybė skyrė valstybinės žemės sklypą grupinio gyvenimo namų statybai, kurią pradėti planuojama jau kitąmet. Tai bus atskiras vieno aukšto apie 200 kvadratinių metrų ploto namas. Jame bus įrengti gyvenamieji kambariai, virtuvė su valgomuoju ir kitos patalpos. Čia sukurtas interjeras niekuo nesiskirs nuo įprastos ir jaukios namų aplinkos.
„Apsigyvenę tokiame name negalią turintys žmonės galės dalyvauti miesto bendruomenės renginiuose, įsitraukti į jiems įdomias veiklas“, – sako Zarasų socialinės globos namų direktorė Daiva Dūdėnienė.
Šiuose namuose apsigyvens iš dalies savarankiški neįgalieji, kurie su minimalia personalo pagalba patys rūpinsis savo buitimi, laisvalaikiu, užimtumu.
Zarasiškiai tolerantiški
Anksčiau buvo įprasta, kad psichinę ar proto negalią turintys žmonės būdavo slepiami nuo kitų visuomenės narių, apgyvendinami nuošaliuose instituciniuose globos namuose. Nors padėtis pastaruoju metu keičiasi, dalis bendruomenės vis dar nenori, kad šalia apsigyventų neįgalieji.
„Informuodami zarasiškius, kad mieste bus statomi grupinio gyvenimo namai neįgaliesiems, prašėme šią žinią priimti ramiai ir būti tolerantiškiems“, – pasakoja D. Dūdėnienė.
Direktorė džiaugiasi, jog sulaukia palankių atsiliepimų. Štai Zarasų miesto gyventoja Eglė V., kuri jau seniai bendrauja su Zarasų socialinės globos namų gyventoja, sužinojusi, jog ši netrukus apsigyvens kaimynystėje, šiai dar labiau pakėlė nuotaiką: „Būsime kaimynės. Ateisi pas mane į svečius ir abi kartu gersime kavą.“
Ir Aurelijus V. sako, kad seniai taip reikėjo daryti. Tokių žmonių negalima izoliuoti nuo bendruomenės.
Tiesa, Zarasų rajono savivaldybėje viešai aptariant šį projektą, vienas zarasiškis buvo ypač kategoriškai nusiteikęs prieš grupinio gyvenimo namų statybą. Bet, pasiklausęs Zarasų socialinės globos namų, Zarasų rajono savivaldybės darbuotojų, socialinės globos specialistų argumentų, – atlėgo.
„Zarasų bendruomenė, jos nariai daugelį mūsų globos namų gyventojų pažįsta, su jais noriai bendrauja, – pastebi D. Dūdėnienė. – Kiekvienam svarbu įsisąmoninti, kad ir kokią negalią žmogus turėtų – psichikos, proto, judėjimo, regos ar klausos – neįgalieji nori, kad aplinkiniai juos laikytų visaverčiais bendruomenės nariais.“
Kuo pranašesni?
Grupinio gyvenimo namai jau veikia Visagine. Suderintas detalus planas dėl tokių namų statybos Ignalinos rajono Dūkšto miestelyje. Steigti grupinio gyvenimo namus svarsto ir Utenos Dievo Apvaizdos vienuolijos seserys. Krikščioniški grupinio gyvenimo namai būtų skirti žmonėms, turintiems psichinę ir (ar) proto negalią.
Utenos regiono pertvarkos procesų ekspertas Gytis Baltrūnas sako, kad dideliuose instituciniuose globos namuose gyventojai praranda socialinius įgūdžius, nes čia viskas padaroma už juos: išplaunamos grindys, sutvarkomi kambariai ir kita gyvenamoji aplinka, išskalbiama patalynė, drabužiai, pagaminamas ir patiekiamas maistas. Žodžiu, ir galinčiam savimi pasirūpinti gyventojui teikiama perteklinė pagalba, kuri žaloja žmogų labiau nei bet kokia liga, jis praranda elementarius socialinius įgūdžius, netgi nustoja rūpintis savimi.
Grupinio gyvenimo namai, skirtingai nuo didžiųjų socialinės globos įstaigų, skirti suteikti apgyvendinimo ir su tuo susijusias paslaugas. Tokiuose namuose negali būti nei keramikos, nei stalių nei kokių kitų dirbtuvių, pynimo ar piešimo studijų ir pan. Jiems nereikia, kad visa tai būtų „po ranka“, – daug naudingiau ir įdomiau mėgstamomis veiklomis užsiimti kartu su kitais žmonėmis amatų mokymo centre, kitose užimtumo įstaigose, lankytis kino teatre, kultūros centre, įvairiuose bendruomenės renginiuose. Be to, grupinio gyvenimo namai panašūs į savus, kuriais pats rūpiniesi, prižiūri, tausoji.
Dar vienas labai svarbus aspektas, kad grupinio gyvenimo namai turi būti steigiami mieste. Tai neįgalų žmogų grąžina į bendruomenę, padeda jam gyventi visavertį gyvenimą, pajusti gyvenimo džiaugsmą. Žmogus, turintis proto ir (ar) psichikos negalią, daugiau laiko praleidęs su bendruomenės nariais, jaučiasi daug geriau, įgyja pasitikėjimo savo jėgomis, tampa savarankiškesnis ir netgi lengviau įveikia vieną ar kitą negalią.
Neįgalieji turi teisę būti aktyvūs bendruomenės nariai: gyventi ne uždaroje institucijoje, o mokytis ir dirbti bendruomenėje kartu su kitais. Nebijokime tokios kaimynystės, o ją skatinkime.
„Zarasų kraštas” inf.