KAD DIDĖTŲ NEĮGALIŲJŲ PASITIKĖJIMAS SAVIMI IR DARBINĖS KOMPETENCIJOS
Lietuvoje gyvena apie 100 tūkst. negalią turinčių darbingo amžiaus žmonių, kurie neturi darbo.
Situaciją apsunkina ir darbdavių požiūris, kad neįgaliųjų įdarbinimas gali reikalauti papildomų išlaidų bei didesnės atsakomybės, ir dažnai pačių neįgaliųjų nepasitikėjimas savo galimybėmis bei savęs nuvertinimas. Dirbančiųjų neįgaliųjų asociacijos manymu, situaciją galima pakeisti į gerąją pusę daugiau ir garsiau kalbant apie šias problemas, todėl asociacija pradėjo įgyvendinti neįgaliųjų ir darbdavių atstovų švietimo projektą „Pritaikyta dirbti”.
„Projektą vertinu kaip tikrai reikalingą ir savalaikį, nes asmens užimtumas darbo rinkoje – viena esminių sąlygų, kad žmogus jaustų socialiai įtrauktas ir nepatirtų skurdo rizikos. O veiksmingų integracijos priemonių paketas – būtų puiki priemonė realiai padidinti žmonių turinčių negalią įsidarbinimą atviroje darbo rinkoje”,- teigė Eglė Čaplikienė.
Pirmasis projekto renginys – mokymai asociacijos nariams – praėjusią savaitę įvyko Druskininkuose. Dirbančiųjų neįgaliųjų asociacijos vadovės Simonos Kunigonytės teigimu, neįgalieji yra socialinė grupė, kurios teisės yra ko gero labiausiai pažeidžiamos, o interesai mažiausiai girdimi.
„Neįgalus žmogus nori, gali ir turi būti toks pats lygiateisis visuomenės narys kaip bet kuris iš mūsų. Šiais mokymais ir visu projektu ir norime įtvirtinti mūsų visuomenėje tokį neįgaliųjų matymą. Projektu taip pat siekiame kuo geriau ginti dirbančių neįgaliųjų teises, didinti jų kompetencijas, skatinti neįgaliuosius aktyviau dalyvauti darbo rinkoje, o taip pat sukurti efektyviai veikiantį bendradarbiavimo tinklą su viešojo ir privataus sektoriaus organizacijomis, norinčiomis prisidėti prie gerėjančios situacijos”, – sako S. Kunigonytė.
Mokymai ir kiti projekto renginiai vyks septyniose savivaldybėse, kur nedirbančių neįgaliųjų skaičiai yra patys didžiausi šalyje: Alytaus, Anykščių, Birštono, Druskininkų, Marijampolės, Panevėžio ir Šiaulių. Prasčiausia situacija yra Anykščių rajono savivaldybėje – čia darbą turi tik kas penktas darbingo amžiaus neįgalus asmuo (21,5 proc.).
Iš viso Lietuvoje dirba apie trečdalis visų negalią turinčių žmonių, o neįgaliųjų skurdo rizikos lygis šalyje yra beveik dvigubai didesnis už negalios neturinčių žmonių skurdo rizikos vidurkį. „Akivaizdu, kad tokia statistika neįgaliesiems yra itin bauginanti,juolab, kad šiems žmonėms tikrai nelengva ir įsidarbinti. Su visiškai sveikais pretendentais konkuruoti sudėtinga net ir tik nedidelių specialiųjų poreikių turinčiam žmogui, todėl kai kurie dirbti norintys neįgalūs asmenys pasirenka kelią savo neįgalumą slėpti. Tą parodė atliekamos mūsų narių apklausos. Nemanome, kad tai yra išeitis, taip pat, kaip ir vengimas kalbėti apie problemą ar įsivaizdavimas, kad problemos iš viso nėra”, – dėsto asociacijos vadovė.
S. Kunigonytės teigimu, neįgaliesiems, kaip ir sveikiems žmonėms, darbas reikalingas ne tik dėl pajamų, bet ir kaip savęs įprasminimo galimybė, teikianti šiai pažeidžiamai visuomenės grupei didesnio pasitikėjimo savimi. Ji sako, kad išeitį gali pasiūlyti projektas „Pritaikyta dirbta”, kurio tikslas – sukurti realių ir veiksmingų integracijos į darbo rinką priemonių paketą, iš kurio kiekvienas neįgalus asmuo galėtų pasirinkti tai, kas konkrečiai jo atveju būtų tinkamiausia. E. Čaplikienės teigimu, tokių projektų yra, taip pat Užimtumo tarnyboje dirba atvejo vadybininkai, kurie padeda asmenims turintiems negalią įsidarbinti, tačiau tikrai šių veiksmų nepakanka. Anot jos, ypač svarbu, kad į šį darbą įsijungtų ir savivaldybės ir nevyriausybinės organizacijos bei įsitrauktų galimi darbdaviai.
į Dirbančiųjų neįgaliųjų asociaciją, atstovaujančią dirbančiųjų neįgaliųjų teises darbo rinkoje, socialinėse įmonėse dirbantys neįgalūs asmenys susibūrė 2017 metais. Asociacija, šiuo metu vienijanti daugiau kaip 7 tūkst. narių, siekia padėti neįgaliesiems išlaikyti kokybiškas darbo vietas, skatinti lygiateisiškumą darbovietėse, atstovauti neįgaliuosius valstybės institucijose, komitetuose ir komisijose, teikti konsultacijas ir metodinę pagalbą darbinantis.
Projektas finansuojamas Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.
„Naujasis gėlupis” inf.