Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Ant prekystalio – žmogaus rankų šiluma

Jau antra vasara, kai Joniškio socialinių paslaugų ir užimtumo centre duris atvėrė socialinės dirbtuvės. Čia darbingo amžiaus žmonės, turintys proto ir (ar) psichikos negalią gali prasmingai praleisti dieną, realizuoti save, lavinti savarankiškumo ir darbinius įgūdžius atliekant realias darbo užduotis, su galimybe ateityje įsitvirtinti darbo rinkoje bei kurti savo ateitį savarankiškai.

Su vąšeliu padėkliukus, kilimėlius neria Liuda Šimanskaja ir Artūras Žymantas.

Socialinių dirbtuvių lankytojai praėjusią vasarą sutiko su didelio populiarumo sulaukusiomis iš natūralių ingredientų pačių rankomis lietomis žvakėmis. Šių metų vasara pasitikta su žymiai praplėstu ir ne mažiau paklausiu rankų darbo asortimentu. Socialinėse dirbtuvėse besidarbuojantys neįgalieji jau sulaukia ir specialių užsakymų.

48-erių Artūras Žymantas mikliai dirba vąšeliu, kita ranka prilaikydamas sparčiai didėjantį tankaus nėrinio apskritimą. Artūras dirba su savadarbiu nėrimo įrankiu – sako, patogiausias. Geras žmogus pagaminęs ir padovanojęs, kai Artūras dar gyveno Jurdaičių socialinės globos namuose. Ventos vaikų namuose augęs Artūras ten ir išmokęs nerti vąšeliu, įniko į šį raminantį užsiėmimą visam likusiam gyvenimui. „Trys dienos ir apvalus kilimėlis (kokių 80 cm skersmens – aut. pastaba) bus prie lovos…“ – apie savo galimybes kalba Artūras Žymantas.

– Aš irgi augdama Pabradės vaikų namuose išmokau vąšeliu nerti, virbalais megzti. Man sekasi tas užsiėmimas – ar Vilniuj, ar Jurdaičiuose gyvenau, sulaukdavau net užsakymų – žmonės prašydavo numegzti megztinius. Ir miesto šventės mugėje žmonės nupirko kelias mano nertas servetėles ir dar užsisakė iš baltų siūlų. Nersiu šį užsakymą rudenį. Dar primezgiau kalną kojinyčių naujagimiams“, – pasakoja šalia Artūro vąšeliu ar virbalais besidarbuojanti Liuda Šimanskaja.

Idėją šiam naujam produktui socialinių dirbtuvių lankytojams pametėjo vienas verslininkas, užsisakęs kelias dešimtis nertų kilimėlių kėdžių sėdynėms. Kai užsakymas buvo įvykdytas, toptelėjo mintis nerti prieškambario, virtuvinius, miegamojo kilimėlius.

Vladimirui Džigajevui patikėtas pynimas iš vytelių.

Vladimiras Džigajevas – pynimo iš vytelių meistras. Krepšių ir krepšelių įvairovė – bulvėms, uogoms, svogūnams… Patys lankytojai iš pagriovių, pakanalių prisirenka pynimui tinkamos žaliavos, kurią vėliau žievina, mirko, džiovina. Šiuo metu socialinių dirbtuvių lankytojai, padedami mokytojo Rimanto Arlausko, vėl pina – pati farmacininkė, žolininkė Jadvyga Balvočiūtė pas juos užsakė krepšelių žolynams rinkti.

Linos Butkevičiūtės užsiėmimas socialinėse dirbtuvėse –
šveisti ir dažyti medinius ruošinius kėdutėms.

O jau medinių kėdučių dailumas ir spalvingumas! Toks socialinių dirbtuvių produktas – meistro-mokytojo Rimanto Arlausko idėja, kurią padiktavo verslininkas, paprašęs pagaminti mažą kėdutę anūkėliui. Tokios kėdutės praverčia kone kiekviename namų ūkyje. Nebūtinai skirtos mažiems vaikams – patogu ant tokios kėdutės prisėdus ugnelę krosnyje kurstyti, bulves skusti, kitus darbus dirbti. Darius Žygus, padedamas R. Arlausko, staklių pagalba gręžioja skyles kėdučių kojoms įstatyti, o Lina Butkevičiūtė medinių kėdučių ruošinius tuoj pat šveičia, dažo.


Darius Žygus, padedamas socialinių dirbtuvių meistro
Rimanto Arlausko, dirba su gręžimo staklėmis

Socialinė darbuotoja Rasa Čiuberkienė, įvertinusi šių kėdučių kokybę, pasiūlė kitą idėją – gal imtis medinių žirgelių vaikams gamybos? R. Arlauskas rankose gniaužo tinklinę rezgę pirkiniams – Vilniuje vykusios mugės metu įsigijo. Gal pasimokyti ir imti iš siūlų tokias rezges rišti ir socialinėse dirbtuvėse? Gerų minčių nestokoja talentingas meistras-mokytojas ir socialinė darbuotoja bei jos padėjėja.

Socialinių dirbtuvių VšĮ Joniškio socialinių paslaugų ir užimtumo centre trijų metų veikla pagal projektą „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ finansuojama Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis. Pagal šį projektą socialinėse dirbtuvėse kartu komandoje dirba 10 žmonių, turinčių proto ir (ar) psichikos negalią. Pasak socialinės darbuotojos R. Čiuberkienės, visi jie gauna 38 eurų mokymosi kompensaciją ir priedus nuo produkcijos pardavimų.

Lankytojai socialinėse dirbtuvėse renkasi kasdien nuo 10 val. ir užimtumo veikloje kasdien dalyvauja ne daugiau kaip 6 valandas, į šį laiką įeina poilsio pertraukėlės, pietų pertrauka.

Laikraščio „Sidabrė“ informacija

Teksto ir nuotraukų autorė – Lina Rudnickienė