Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Apsaugotas būstas – šansas imti gyvenimo vairą į savas rankas

savarankiskas gyvenimasSavarankiškas gyvenimas gali atrodyti trokštama, bet nepasiekiama svajonė, jei kai kuriose srityse trūksta išmanymo, gebėjimų ir galimybių. Vis dėlto gyvenimas globos institucijoje neturi būti vienintelė išeitis. Tarpine stotele proto ar (ir) psichikos negalią turintiems žmonėms, kurie negali gyventi visai savarankiškai, bet to siekia, tampa apsaugotas būstas, rašo TV3.lt.

Tadas – apsaugoto būsto paslaugos Tauragėje gavėjas. Jo ligos prasidėjo vos jam gimus, vėliau teko patirti kelias stuburo operacijas, persirgti kitomis sunkiomis ligomis. Vyras visą laiką gyveno su šiuo metu jau garbaus amžiaus sulaukusiais tėvais.

Tado tėvai labai nerimavo, ar sūnus pajėgs savarankiškai gyventi, kai tėvų sveikata pablogės ir jie negalės juo pasirūpinti. Taigi paslaugos teikėjui teko užduotis padėti Tadui įgyti savarankiškam gyvenimui būtinų finansinio raštingumo ir kitų socialinių įgūdžių. Vyras su atvejo vadybininkės pagalba mokosi gaminti maistą, aprūpina tėvus pirkiniais.

Tadas yra aktyvus įvairių renginių dalyvis. Turėdamas aktorinių gebėjimų, atliko vaidmenį neįgaliųjų parengtame spektaklyje. Vyras sako esąs patenkintas, kad šį spektaklį visi norintys galėjo pamatyti ne tik Tauragėje – Lenkijoje jų spektakliui skirtas pagrindinis apdovanojimas.

Ugdo savarankiškam gyvenimui reikalingus įgūdžius

„Apsaugotas būstas – tai ne vien būstas, vieta, kur galima gyventi. Tai galimybė žmogui, turinčiam proto ar psichikos negalią, gyventi savarankiškai su specialistų pagalba tik tose srityse, kuriose trūksta įgūdžių, žinių. Vienam galbūt trūksta finansinio raštingumo, kitam – padrąsinimo ir palaikymo ieškantis darbo, trečiam – gal, atrodytų, įprastų kasdienių buities darbų išmanymo“, – sako institucinės globos pertvarkos procesų Tauragės regione ekspertė Marijona Janavičienė.

Kas vienam žmogui atrodo savaime suprantama ir įprasta, kitam gali būti nauja ir nežinoma: „Dėl to labai svarbu, kad, teikiant apsaugoto būsto paslaugą, pagalba žmogui būtų individualizuota ir teikiama tik tose srityse, kuriose ji būtina, skatinant žmogų patį išmokti gyventi kokybišką, visavertį savarankišką gyvenimą.“

Galimybė būti šeima

Tauragiškiai Laima ir Domantas (siekiant užtikrinti žmonių privatumą, visų paslaugos gavėjų vardai straipsnyje pakeisti) yra šeima, augina moters dukterį. Pora apsaugoto būsto paslaugos gavėjais buvo pasirinkta įvertinus, kad ji galėtų gyventi bendruomenėje, bet trūko svarbių socialinių įgūdžių, ypač moteriai.

„Laimai būdavo paprasčiau šeimai paruošti valgį iš pusgaminių. Dabar ji vis dažniau verda sriubas, ruošia kitus šviežius patiekalus. Pagalbos reikėjo ir laikantis kasdienių higienos įgūdžių, ir leidžiant laisvalaikį – šiose srityse jau juntama pažanga, taip pat pagerėjo ir bendravimo įgūdžiai“, – pasakoja su šeima dirbanti atvejo vadybininkė Kristina Kančelskienė.

Laima pasižymi ūmiu būdu, dažna nuotaikų kaita, todėl jai rekomenduoti psichoterapijos užsiėmimai, ji lanko ir dienos užimtumo užsiėmimus. Domantas – aktyvus bažnyčios bendruomenės narys, dalyvauja įvairiuose renginiuose. Kadangi pora augina mergaitę, suplanuota, kad dėl dukros auklėjimo mama pradės lankyti tėvystės įgūdžiams stiprinti skirtus užsiėmimus.

Ne tik priima pagalbą, bet ir padeda

Mindaugas apsaugotame būste gyvena vienas. Pradėjęs gauti paslaugą, jis su specialistų pagalba išmoko tvarkytis finansus. Vyrui pavyko susitaupyti truputį lėšų ir pasidaryti namuose kosmetinį remontą, įsigyti naują televizorių. Dabar Mindaugas taupo pinigus dantų protezavimui. Atvejo vadybininkės padedamas vyras išmoko konservuoti daržoves, gamintis įvairesnį maistą.

Pradėjus teikti paslaugą Mindaugas turėjo priklausomybę alkoholiui. Atvejo vadybininkė jam padeda įveikti šią priklausomybę, dažnai su juo apie tai kalbasi, ir šiuo metu vyras alkoholio nevartoja.

Mindaugas aktyviai dalyvauja įvairioje visuomeninėje veikloje, dainuoja ansamblyje, šiltuoju metų laiku mėgsta darbuotis prie namų esančiame darže, sode.

Jis ne tik darbštus, bet ir jautrus žmogus. Neseniai Tauragės žiniasklaida aprašė kilnų vyro poelgį – jis padėjo moteriai, kai sugedo jos automobilis. Pro šalį ėjęs Mindaugas, pamatęs, kad niekas nestoja padėti į bėdą patekusiai moteriai, ištiesė pagalbos ranką. Jei ne jis, galėjo įvykti nelaimė.

Tikisi, kad paslauga bus teikiama ir ateityje

Pasak ekspertės M. Janavičienės, Tauragės apsaugoto būsto paslaugos gavėjai patenkinti gaunama paslauga, bendravimu su atvejo vadybininku: „Žmonės sako – žinome, su kuo pasitarti, ko prireikus prašyti pagalbos. Jaučiamės saugūs ir reikalingi.“

Šiuo metu įgyvendinant institucinės globos pertvarkos projektą apsaugoto būsto paslaugos taip pat teikiamos Šiaulių, Utenos ir Vilniaus regionuose. Projekto metu paslaugos gavėjai patys perkasi maistą, vaistus, įvairius daiktus, moka už pramogas, o būsto nuoma, komunalinės išlaidos ir atvejo vadybininko paslaugos jiems nekainuoja, taigi jiems suteikiama didelė pagalba žengiant į savarankišką gyvenimą.

„Tikimės, kad projektu išbandžius naujas paslaugas ir įvertinus jų teikiamą naudą šalies vyriausybė ir savivalda ieškos galimybių užtikrinti tokių paslaugą tęstinumą“, – viliasi ekspertė.

Kviečiame skaityti: https://www.tv3.lt/m/naujiena/gyvenimas/992329/apsaugotas-bustas-sansas-imti-gyvenimo-vaira-i-savas-rankas